romatoid artrit iltihaplı eklem romatizması tedavisi

Romatoid artrit

Giriş

Romatoid artrit (RA), vücudun bağışıklık sisteminin, eklemleri çizen ince bir zar olan sinovyaya yanlışlıkla saldırdığı otoimmün bir hastalıktır. Ağrıya, şişmeye ve sertliğe yol açan kronik iltihaplanmaya neden olur. Zamanla RA, engellere yol açan kemikler ve eklemlere zarar verebilir.

RA genellikle vücudun her iki tarafındaki eklemleri eşit derecede etkiler; bir taraftaki birleşim etkilenirse, karşı taraftaki aynı eklem etkilenir. Bilekler, parmaklar, dizler, ayaklar ve ayak bilekleri ve dirsekler genellikle etkilenir. RA da diğer organları etkileyebilir ve RA'ya sahip insanlar kalp rahatsızlığı, diyabet ve osteoporoz gibi diğer hastalıklar için daha yüksek risk altındadır.
RA kronik bir hastalıktır, yani uzun sürer ve daha da kötüleşebilir. RA'lı kişilerin semptomları ve eklem hasarını azaltacak bir tedavi planı bulmak için doktorlarıyla yakın bir şekilde çalışması önemlidir.
RA için herhangi bir tedavi yoktur. Ancak ilaç almak ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmak hastalığınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Alternatif ve tamamlayıcı tedaviler semptomların giderilmesine yardımcı olabilir, ancak geleneksel ilaçlar hastalığın ilerlemesini durdurur ve eklem hasarını durdurur. Bazı durumlarda, ilaçlar RA'nın iyileşmesine yardımcı olabilir ve semptomlar tamamen kaybolabilir.

Belirti ve bulgular

RA belirtileri şunları içerir:
 • Sabah sertliği. Sert eklemler ile uyanıp genellikle parmakların, bileklerin, ayak bileklerinin, ayakların, dirseklerin veya dizlerin bilekleri.
 • Sıcaklık, şişme, hassasiyet ve dinlenme sonrasında eklem sertliği ile eklem ağrısı.
 • Etkilenen derzlerde sınırlı hareket alanı.
 • yorgunluk
 • Alevlenme olduğunda düşük dereceli ateş.
 • Küçük, yuvarlak, darbukalar cilt altında nodüller olarak adlandırılır; Bunları hissedebilirsiniz, ancak genellikle ağrısızdırlar.
 • Nedenler

  Araştırmacılar, hem genetik hem de çevre muhtemelen rol oynamasına rağmen, RA'ya neyin neden olduğunu bilmiyorlar. Araştırmacılar, genetiğin bazı insanların RA alması daha olası olduğına inanıyorlar. Bu insanlarda çevresel faktörler, bakteri ve virüsler RA'yi tetikleyebilir. Bazı kanıtlar hormonların da rol oynayabileceğini göstermektedir.
  RA'da, normalde yabancı istilacıları savuşturan vücudun bağışıklık sistemi, yanlışlıkla eklemlerin (sinovyum adı verilir) astarına saldırır. Bu iltihaplanmaya neden olur ve sinovyum daha kalınlaşır ve sonunda eklemlerde kıkırdağı ve kemiği yok eder.
  RA herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Genellikle 25 ila 55 yaş arasındaki insanlarda görülür. Kadınlar erkeklerden daha sık etkilenir.
  RA genellikle vücudun her iki tarafındaki eklemleri eşit derecede etkiler. Bilekler, parmaklar, dizler, ayaklar, dirsekler ve ayak bilekler en çok etkilenenlerdir.

  Risk faktörleri

  • Yaş. RA her yaşta görülür, ancak genellikle genç yetişkinlikte başlar, genellikle yaşları 25 ile 55 arasındadır.
  • Cinsiyet. Kadınlar RA 2.5'i erkeklerden daha sık alırlar ve şiddetli belirtilere sahip olma olasılığı daha yüksektir.
  • Aile öyküsü. RA'lı akrabalara sahip olmak kendin yapman riskini arttırır.
  • Sigara içiyor. Sigara içmek, RA alma riskinizi arttırıyor gibi görünüyor.
  • Obezite. Fazla kilolu veya obez olan insanlarda RA olması daha muhtemeldir.

  tanı

  RA diğer birçok duruma benzediğinden tanı koymak zor olabilir ve semptomlar sıklıkla kademeli olarak gelişir. RA tanısı konduktan sonra bile, hastalığın etkili bir şekilde tedavi edilmesi için nasıl ilerlediğini görmek önemlidir.
  Doktorunuz tıbbi geçmişinizi alıp fizik muayene yapacaktır. Kan testleri, x ışınları ve aspirasyon (eklemin sıvıdan çıkarılması) de gerekebilir.
  Doktorunuz birkaç kan testi isteyebilir. Bir test, vücutta bir iltihaplanma belirtisi olan yüksek eritrosit sedimantasyon hızını (ESR veya sed oranı) kontrol eder. Yapılabilecek diğer kan testleri, romatoid faktör, antinükleer antikorlar (ANA) ve antisiklik sitrülinat peptit (anti-ÇPP) antikorları da dahil olmak üzere bazı antikorları kontrol etmeyi içerir. RA'lı birçok insan, ancak bu antikorlara sahip değildir.

Tedavi Yaklaşımı

RA'ya sahipseniz teşhis koymanız ve erken tedavi başlatmanız önemlidir. Araştırmalar, RA'nın erken, agresif tedavisinin eklemlerin tahrip edilmesini durdurabileceğini gösteriyor. Dinlenme, düzenli egzersiz ve anti-inflamatuar ilaçların yanı sıra, doktorunuz size hastalık düzenleyen antiromatizmal ilaçları (DMARD) başlatacaktır. Bu ilaçlar semptomları hafifletmekten fazlasını yapar, hastalığın ilerlemesini durdururlar.
Ağrı ve sertliğin hafifletilmesine yardımcı olmak için konvansiyonel tedavi ile birlikte tamamlayıcı ve alternatif terapileri kullanabilirsiniz. Araştırmalar, bazı besin takviyelerinin, özellikle de omega-3 yağ asitlerinin ağrı ve sertliğin hafifletilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tüm sağlık kuruluşlarına, kullandığınız herhangi bir takviyeleri, şifalı otları veya diğer terapileri bildirdiğinizden emin olun. Bazı şifalı bitkiler ve takviyeler ilaçlarla etkileşime girebilir ve birlikte alınmamalıdır.
RA, genellikle ilaçlar, fizik tedavi, eğitim ve muhtemelen ameliyat gibi yaşam boyu tedavi gerektirir. Genellikle, tedavilerin bir kombinasyonu hastalığı kontrol edebilir.

Yaşam tarzı

Aerobik egzersiz, güçlendirme egzersizleri ve esneklik veya hareket alanı egzersizlerinden oluşan düzenli egzersiz, eklem hareketi ve kuvvetin korunmasına yardımcı olabilir. Egzersiz ayrıca ağrıdan kurtarmaya ve eklemlerin üzerine baskı uygulayan uygun bir kilo vermenize yardımcı olur. Fiziksel terapist sizin için bir egzersiz programı hazırlamaya yardımcı olabilir.
Doktorlar çoğunlukla RA'lı insanlar için yürüyüş, yüzme, ılık su egzersizi veya bisiklet sürmeyi önerirler. Egzersiz yapmaya alışkın değilseniz, yavaş başlayın ve haftada 5 gün veya daha fazla sayıda aerobik egzersizi 30 dakika boyunca hedefleyin.
Ağırlık kaldırma, direnç bandı kullanma veya yürüme gibi ağırlık taşıyıcı egzersizler de kemiklerin kuvvetli kalması için önerilir. RA'lı insanlar iltihaplanmayı azaltmak için sıklıkla kortikosteroid alırlar. Kortikosteroidlerin uzun süre alınması osteoporoz gelişme riskini arttırır.
Eklemleri desteklemek ve hizalamak için ısı ve soğuk tedaviler ve splintler veya ortotik (doğrultma) cihazlar gibi ortak koruma teknikleri de yardımcı olabilir.

İlaçlar

Aşağıdaki ilaçlar RA tedavisinde kullanılır:
Nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ'ler). NSAIDS eklem ağrısı ve iltihaplanmayı hafifletir. RA'nın ilerlemesini durdurmazlar. Uzun süreli kullanım, ülserler ve kanamalar gibi mide problemlerine ve olası kalp problemlerine neden olabilir. Nisan 2005'te ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), NSAİİ'lerin ilaç üreticilerinden, kullanıcılarına kalp problemleri ve mide kanaması riski konusunda uyarmak için ürünlerine bir uyarı etiketi koymalarını istedi. Bu ilaçlar, ibuprofen (Motrin, Advil) ve naproksen (Aleve) yanı sıra reçeteli ilaçları içerir.
Selekoksib (Celebrex). Celebrex, COX-2 adlı bir iltihabı teşvik eden enzimi bloke eden bir COX-2 inhibitörü ilaçtır. COX-2 inhibitörleri, geleneksel NSAID'lerin yanı sıra, ancak daha az mide problemi olan, çalışmak üzere geliştirildi. Bununla birlikte, kalp krizi ve inme ile ilgili pek çok rapor, FDA'nın COX-2'nin risklerini ve yararlarını yeniden değerlendirmesini sağlamıştır. Bu sınıftaki iki ilaç, onları alan insanlarda kalp krizi raporlarıyla ABD pazarından çıkarılmıştı. Celebrex hâlâ kullanılabilir, ancak güçlü uyarılarla ve mümkün olan en kısa sürede mümkün olan en düşük dozda reçete edilmesi önerisi ile etiketlendi.
Kortikosteroidler. Steroid olarak da bilinen bu ilaçlar, çoğunlukla bir patlama esnasında iltihabı hızla düşürmek için kullanılır. Steroidlerin kilo alımı, mide bulantısı ve sıvı retansiyonu gibi yan etkileri vardır. Uzun süreli kullanım osteoporoz ve diyabet riskini artırır.
Hastalıkları düzenleyen antiromatizmal ilaçlar (DMARD). Bu ilaçlar hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve eklem hasarını durdurabilir. Şu anki öneriler, RA teşhisi konan herkesin belirtileri hafif veya şiddetli olsun, bir DMARD almaya başlamalıdır. Yan etkiler karaciğer hasarını ve enfeksiyona yatkınlığı içerebilir. Metotreksat (Rheumatrex) çoğunlukla RA için kullanılır. Diğer DMARD'lar şunları içerir:
 • Leflunomid (Arava)
 • Sülfasalazin (Azülfidin)
 • Hidroksiklorokin (Plaquenil)
 • Minosiklin (Minocin)
Bağışıklık bastırıcılar. Bu ilaçlar, RA'lı insanlarda aşırı aktif olan bağışıklık sistemini bastırıyor. Yan etkiler arasında enfeksiyona yatkınlık bulunur. Bu ilaçlar şunları içerir:
 • Azathioprine (Imuran)
 • Siklosporin (Neoral)
 • Siklofosfamid (Sitoksan)
Biyolojik ajanlar. Biyologlar iltihap sürecinin belirli bir bölümünü hedef alan yeni ilaçlardır ve eklem hasarının ilerlemesini yavaşlatabilir veya durdurabilirler. Etanercept (Enbrel), infliximab (Remicade), adalimumab (Humira) ve certolizumab pegol (Cimzia), vücudunuz tarafından inflamasyona neden olan bir kimyasal olan TNF-alfa veya tümör nekroz faktörü-alfa üretilmesini engeller. Anakinra (Kineret), interlökin-1 (IL-1) adı verilen bir proteini durdurur. Abatacept (Orencia) vücudun bir türü olan beyaz kan hücresi olan T hücrelerinin aktivasyonunu durdurur. Rituximab (Rituxan), bağışıklık sistemi tepkisine karışan bir başka beyaz kan hücresi türü olan B hücrelerini bloke eder.
Diğer tedaviler başarısız olduktan sonra biyolojik ilaçlar sıklıkla kullanılır ve genellikle DMARD ile kombine edilir (genellikle metotreksat). DMARD'lar zararlı enfeksiyon riskini artırabilir. Bu ilaçların doktorunuzla olan risk ve yararlarını tartışın.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Bir eklem şiddetli şekilde etkileniyorsa ameliyat gerekebilir. En başarılı ameliyatlar diz ve kalçalardır.
Bazen RA'lı insanlar yapay bir eklem ile total eklem replasmanına ihtiyaç duyarlar. Ameliyatlar ağrıyı giderebilir, deformiteleri düzeltebilir ve mütevazı bir şekilde eklem işlevini iyileştirebilir. Bazı durumlarda total diz veya kalça replasmanı hareket kabiliyetini düzeltir ve yaşam kalitesini iyileştirir.

Beslenme ve Diyet İlaveleri

Kronik hastalığı olan herkes için, antioksidan bakımından zengin gıdalar, meyveler ve sebzelerden oluşan sağlıklı bir diyet yemek önemlidir. Kötü beslenme, vücuttaki iltihaplanmayı artırabilir.
Ayrıca, RA'lı insanlar kalp hastalığı ve şeker hastalığı geliştirme riski altındadır. Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz, bu riski azaltabilir.
Diyet, RA tedavisi yapamasa da, çalışmalar, tipik bir Batı diyetinden meyve, sebze, fasulye, fındık, tohum, balık ve zeytinya oranla yüksek bir Akdeniz diyetine geçtiğinde, RA'lı kişilerin daha az ağrı, sertlik ve yorgunluk bildirdiğini gösteriyor. yağ ve kırmızı et az. Diğer çalışmalar, az pişmiş çilek, meyve, sebze, fındık, kök, tohum ve az RA belirtileri olan filizi ile bir vegan diyetini birbirine bağlar. Vegan diyetleri hayvansal ürünler içermez ve sebze kaynaklarından protein alırlar.
Bazı insanlar, gıda alerjilerinin RA'da yaygın olan enflamasyonda rol oynadığını ve bazı gıdaları yedikten sonra semptomlarının daha da kötüleştiğini söylüyor. Araştırmacılar, gıda alerjilerinin suçlanıp suçlanmadığından emin değillerse de, belirli gıdaları diyetinizden alıp birer birer geri ekleyen bir eliminasyon diyeti denemek isteyebilirsiniz. Belirtilerinizi bir gıda günlüğünde takip etmeniz gerekecek. Genellikle doktorunuzun ya da kayıtlı bir diyetisyenin gözetiminde bir eliminasyon diyeti denemek en iyisidir.
Bu genel beslenme önerileri sağlıklı bir diyet yapmanıza yardımcı olabilir:
 • Beyaz ekmek, makarnalar ve şeker gibi rafine edilmiş gıdalardan kaçının.
 • Daha az kırmızı et ve daha yağsız etler, soğuk su balıkları, tofu (hiçbir alerji varsa soya) veya protein için fasulye yeyin.
 • Zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi sağlıklı yemeklik yağlar kullanın.
 • Çerezler, krakerler, kekler, patates kızartması, soğan halkaları, çörekler, işlenmiş gıdalar ve margarin gibi ticari olarak pişirilmiş mallarda bulunan trans yağ asitlerini azaltın veya yok edin.
 • Kafeinden ve diğer uyarıcılardan, alkolden ve tütünden kaçının.
 • Her gün 6-8 bardak süzülmüş su içirin.
 • Egzersiz günde 30 dakika, haftanın 5 günü.
Bazı takviyeleri, RA kullandığınız zaman ağrı ve iltihaplanmayı azaltmanıza yardımcı olabilir, ancak hiçbirinin eklem hasarını durdurduğu gösterilememiştir. Takviyeler RA tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza sorun.
Bu takviyeler iltihaplanmayı ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir:
 • Omega-3 yağ asitleri , balık yağı gibi. Omega-3 yağ asitleri iltihaplanmayı azaltabilir. RA'lı kişilerin omega-3 yağ asitleri aldığı çalışmaların gözden geçirilmesi, daha az ihale eklemi bulunduğunu, ancak eklem hasarında herhangi bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Bazı çalışmalarda, omega-3'ü alan insanlar, RA için aldıkları NSAİİ'lerin veya kortikosteroidlerin dozunu azaltabiliyorlardı. Omega-3 yağ asitleri, RA hastalarında daha yüksek kalp hastalığı riskini de azaltabilir. Omega-3 yağ asidi takviyeleri, özellikle de klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan tinerlerini kullanırsanız, kanama riskini artırabilir.
 • E vitamini. Bir çalışma, romatoid artrit için standart ilaçlarla birlikte E vitamini almanın, ağrıyı tek başına standart ilaçlardan daha iyi (ancak iltihap değil) azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. E vitamini, özellikle varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin gibi kan incelticilerini kullanırsanız, kanama riskini artırabilir. Kalp rahatsızlığı, diyabet, retinitis pigmentosa veya baş, boyun veya prostat kanseri olan insanlar, ilk önce doktorlarına sormadan E vitamini yüksek dozlarından kaçınmalıdır.
 • Bromelain. Ananaslardan elde edilen bu enzim enflamasyon ve ağrı azaltmaya yardımcı olabilir. Bromelain, özellikle de klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan tinerlerini kullanmanız durumunda kanama riskini artırır. Mide ülseri olan insanlar bromelain'den kaçınmalıdır. Zerdeçal bazen bromelain ile birleştirilir, çünkü bromelain'in etkilerini daha güçlü yapar.
 • Gamma linolenik asit (GLA). Boraz yağı, akşam çuha çiçeği yağı ve siyah frenk üzümü çekirdeği yağı bulunur, ağrı, sertlik ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, RA hastalarında 6 ay boyunca 2.8 gr GLA alan ağrı ve şişmeyi azalttığını ve grip kuvvetlerini geliştirdiklerini bulmuştur. Nöbet öyküsü olan insanlar GLA almayacaklar. GLA kanama riskini arttırabilir, özellikle kan tinerlerini kullanırsanız.
 • Folik asit. Metotreksat, vücudun folik asidi absorbe etmesini zorlaştırdığı için, RA için metotreksat alan kişiler ek folik aside ihtiyaç duyabilir. Buna ek olarak, bir çalışma, folik asit takviyelerinin metotreksattan kaynaklanan yan etkilerin (karaciğer problemleri dahil) azaltılmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. Bununla birlikte, folik asit metotreksat da dahil olmak üzere bazı ilaçları etkileyebilir, bu nedenle doktorunuz folik asidin metotreksatla birlikte takviye edilip edilmeyeceğine karar vermelidir. Yüksek doz folik asit B-12 vitamini eksikliğini gizleyebilir ve diğer ilaçlarla etkileşebilir. Folik asit takviyelerine ihtiyacınız varsa doktorunuza sorun, sadece kendi başınıza almaya başlamayın.

Otlar

Bu özler kurutuldu (kapsül, toz, çay), glycerites (gliserin özleri), ya da tentürler (alkol özleri) şeklinde otlar kullanabilir. Aksi belirtilmedikçe, çayları 1 çay kaşığı ile hazırlayın. ot başına bardak sıcak su. Dik dikilen yaprak veya çiçekler için 5 ila 10 dakika, kökler için 10 ila 20 dakika. Günde 2 ila 4 bardak iç.
Otlar, RA için konvansiyonel tedaviye yararlı bir katkı olabilir, ancak bunları RA tedavisinde hiçbir zaman kullanmamalısınız. Bazı geleneksel ilaçlar gibi otlar, hastalığın eklem hasarını ve ilerlemesini durdurmazlar. Otlar potansiyel olarak diğer ilaçlarla ve terapilerle etkileşime girebilirler. Bitkisel takviyeleri reçetenize eklemeden önce doktorunuzla konuşın.
 • Boswellia ( Boswellia serrata ). Boswellia geleneksel olarak Ayurvedik tıptaki artrit tedavisinde kullanılmıştır. RA tedavisinde kullanan çalışmalar karıştırıldı. Bazıları ağrıyı ve şişkinliği hafiflettiğini ancak diğerleri plasebodan daha iyi olmadığını bulmuş.
 • Zencefil ( Zingiber officinale ) , eklem iltihaplanmayı ve ağrıyı azaltabilir. Bir çalışma, zencefil özünün vücuda ağrıya neden olan bir kimyasal olan COX-2'yi bloke ettiğini bulmuştur. Zencefil, özellikle de klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan incelticilerini kullanırsanız, kanama riskini artırabilir.
 • Yeşil çay ( Camelia sinensis ) standart ekstrakt. Yeşil çayda antioksidanlar bulunur ve test tüpü çalışmaları, RA'da bulunan iltihaplı kimyasalları bloke edebileceğini göstermektedir. Kafeinsiz ürünleri kullanın. Ayrıca bu bitki yaprağından çaylar hazırlayabilirsiniz.
 • Kedi pençesi ( Uncaria tomentosa ) standart ayıklayın. Enflamasyonun azaltılmasına yardımcı olabilir. Bir çalışma, kedi pençesi alan RA'lı kişilerin ağrı ve şişme konusunda mütevazı bir azalmaya maruz kaldığını tespit etti. Kedi pençesi bağışıklık sistemini uyarabilir, bu da bağışıklık sisteminin aşırı aktif olduğu RA gibi bir hastalığa neden olabilir. Bu nedenle, doktorunuzun gözetiminde olmadan kedi penisini almayın. Düşük kan basıncı, lösemi veya diğer otoimmün hastalıkları olan insanlar kedi pençesi almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.
 • Zerdeçal ( Curcuma longa ) standardize ekstre. Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir. Bromelainin etkilerini daha güçlü kılan bazen bromelain ile birleştirilir. Zerdeçalı özellikle kan tinerlerini veya NSAID'leri kullanırsanız, kanama riskini artırabilir.
 • Şeytanın pençesi ( Harpagophytum procumbens ), özütü standartlaştırdı. Enflamasyonu azaltabilir. Bir çalışma, şeytanın pençesini alan RA'lı kişilerin ağrıyı azalttığını ve hareketliliklerini geliştirdiklerini, ancak bütün çalışmaların şeytan pençesinin RA için etkili olduğunu bulmadığını buldu. Kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, safra taşı veya mide ülseri bulunan insanlar şeytanın tırnağını doktorlarıyla konuşmadan almayacaklardır. Şeytanın pençesi, karaciğer tarafından işlenen çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir ve varfarin (Coumadin), aspirin ve diğerleri gibi kan düşüşü ilaçları alan insanlarda kanama riskini artırabilir.
 • Kapsaisin ( Capsicum frutescens ) krem , deriye uygulanır (topikal olarak). Kapsaisin, sıcak biber biberlerinin (ayrıca cayenne olarak da bilinir) ana bileşenidir. Deriye uygulandığında, artritte iltihaplanma ve ağrıya neden olan bir kimyasal olan "madde P" miktarını geçici olarak azaltabilir. Ağrı azaltma genellikle kapsaisin kreminin cilde uygulanmasından 3-7 gün sonra başlar. Kullandıktan sonra elleri sirke ile iyice yıkayın ve gözlere dokunmaktan kaçının. Sadece topikal kullanım içindir.

Akupunktur

Akupunkturun RA için kullanılmasını destekleyen çok az bilimsel kanıt mevcut, ancak RA'lı bazı insanlar akupunkturun ağrıyı hafifletmesine yardımcı olduğunu ve yaşam kalitesini iyileştirdiğini söylüyor. Akupunktur uzmanları, çeşitli meridyenlerde bulunan qi'nin veya enerjinin aşırılık ve eksikliklerinin bireysel olarak değerlendirilmesine dayanan RA'lı insanlara davranıyorlar. Bir qi eksikliği genellikle dalak ve böbrek meridyenlerinde bulunur.
Akupunktur uzmanları, tüm enerji sistemini güçlendirmek için moxibustion'u (belirli bir akupunktur noktaları üzerinde bitki kahvesinin yakıldığı bir teknik) kullanabilir. Kalifiye akupunktur uzmanları RA'lı insanlara yaşam tarzı, beslenme ve bitkisel tavsiyeler de verebilir. Uygulayıcılar, ağrılı bölgelere ve bunlara bağlı yara noktalarına, bir iğne veya bir ustalıkla yerel tedaviyi uygulayabilir. Hastalığın ilerlemesini durdurmadığı için RA tedavisinde tek başına akupunktura güvenmemelisiniz. Geleneksel tıbbi tedavi ile birlikte yardımcı olabilir.

Egzersiz

Düzenli egzersiz, RA'lı insanlar için önemlidir. Genel sağlığı geliştirir, uygun bir kilo vermenize yardımcı olur (eklemleri baskı altına alır) ve kalp hastalığı, şeker hastalığı ve osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Ayrıca ağrıyı azaltır ve ruh halinizi artırabilir.
Aktif bir flare sırasında dinlenmeyi seçebilirsiniz, ancak iyi durumda kalmanız ve eklemlerinizde hareket açıklığının korunması önemlidir. Doktorunuza veya fizyoterapistinizden sizin için bir egzersiz programı tasarlamasını isteyin. RA'lı birçok kişi yürüme, yüzme veya ılık su egzersizinin faydalı olduğunu bulmuştur.
Doktorlar, RA'lı insanlara daha fazla eklem hasarından korkan yalnızca hafif egzersizler yapmasını tavsiye ederdi. Ancak son araştırmalar, daha yoğun egzersizlerin daha büyük bir kas gücü ve genel işlev görmesini sağlayabileceğini düşündürmektedir. Ne kadar süre veya daha uzun süre egzersiz yapmanız gerektiğini öğrenmek için doktorunuza danışın ve vücut sinyallerine dikkat edin.
Egzersiz yaparken keskin acılar hissederseniz derhal durun.
Egzersiz sonrası bazı acılar normaldir. Ağrılar ve ağrılardan sonra 2 saatten fazla devam ederse, biraz daha hafif egzersiz programını deneyin.
Isıtmaya ve soğumaya özen gösterin.
Sıradan görevler için küçük derzlerin yerine büyük derzlerin kullanılması ağrıdan kurtulmaya yardımcı olabilir. Örneğin düğmeleri itmek için kalçalarınızı kapıları veya elinizin avucunu kapatmak için kullanın.

Balneoterapi (Hidroterapi veya spa terapisi)

Balnoz tedavisi, artritli kişiler için ağrı kesici tedavinin en eski formlarından biridir. "Balneo" terimi, banyo (balneum) için kullanılan Latince sözcükten gelir ve termal veya maden sularında yüzmek anlamına gelir. Örneğin, kükürt içeren çamur banyolarının artrit belirtilerini hafiflettiği gösterilmiştir. Örneğin kükürt içeren çamur banyolarının artrit semptomlarını hafiflettiği gösterilmiştir. Bununla birlikte, bazı fizyoterapistlerin rehberliğinde yapılabilen hidroterapiye bazen balneoterapi denir. RA için balneoterapinin hedefleri arasında şunlar bulunur:
 • Eklem hareketi aralığını iyileştirme
 • Artan kas kuvveti
 • Kas spazmını durdurmak
 • Fonksiyonel hareketliliğin arttırılması
 • Ağrıyı azaltmak
Isıtmalı bir havuzda egzersiz yapmak ve yüzmek de yardımcı olabilir.

Mekanik Yardımlar

Ortez olarak adlandırılan birçok cihaz, RA'lı insanlar için eklemlerin desteklenmesine ve korunmasına yardımcı olmaktadır. Hafif metal deri, elastik, köpük ve plastikten yapılmış olan, etkilenen eklemin yakındaki eklemleri sınırlamaksızın biraz hareket etmesine izin veriyorlar. Örneğin, ateller veya ayraçlar eklemleri hizalamaya ve kiloyu uygun şekilde dağıtmaya yardımcı olur.
Ayakkabılardaki darbe emici tabanlar günlük aktivitelerde ve egzersiz sırasında yardımcı olabilir. Fiziksel terapistler, bu mekanik yardımcıları en sık el, bilek, diz, ayak bilekleri ve ayaklarını tedavi etmek için kullanırlar. Ortezler bir fiziksel veya mesleki terapist tarafından özel olarak uymalıdır.
Sıkıştırma eldivenleri bazı insanlara yardımcı olabilir. Sıkıştırma eldivenlerinin, yakın oturan, naylon spandex eldivenlerin gece boyunca kullanımı üzerine iki çalışma, eldivenlerin RA'lı insanlarda ağrı ve sertliği azalttığını belirtti.
Semptomların hafifletilmesi için diğer olasılıklar şunları içerir:
 • Transkutanöz sinir uyarımı (TENS). Küçük klinik çalışmalar, birçok fizik tedavi uzmanı tarafından kullanılan bir teknik olan TENS'in RA'lı insanlar için kısa süreli ağrı kesici olabileceğini gösteriyor.
 • Isı ve soğuk uygulamalarda ağrı azalabilir

Homeopati

RA tedavisinde homeopatiyi değerlendiren son çalışmalar, ilaçların semptomları azaltmada plasebodan iyi olmadığını buldu. Bu çalışmalar, homeopatik tedavi ile pozitif etkiler gösteren daha eski bir araştırmadan farklı. Kesin kanıt olmamasına rağmen, mesleki homeopatlar, RA için aşağıdaki bilgi birikimine ve klinik tecrübelerine dayanan tedavilerden birini önerebilir. Bir çare yazmadan önce homeopatlar bireyin anayasal türünü dikkate alır, fiziksel, duygusal ve entelektüel makyajınızı içerir. Deneyimli bir homeopat, belirli bir birey için en uygun başvuruyu belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir.
Potansiyel çözümler şunları içerir:
 • Comfrey ( Symphytum officinale ), zehirli sarmaşık ( Rhus toksikodendron ) ve bataklık çay ( Ledum palustre ) içeren topikal bir homeopatik jel .
 • R. toksikodendron, Arnica montana ( arnica ), Solanum dulcamara (tırmanma geceleri ), Sanguinaria canadensis (kanlı kök) ve Sülfür içeren bir kombinasyon homeopatik preparat .
 • R. toksikodendron , Causticum (potasyum hidrat) ve Lac vaccinum (inek sütü) içeren bir sıvı homeopatik preparat .

Zihin-Vücut İlaçları

Kronik ağrı ve sakatlık, günlük yaşamı zorlaştırabilir ve stres, RA belirtilerini daha da kötüleştirebilir. Birçok kişi, rehberli görüntüler ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerinin, yaşam kalitesini iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve RA'nın ağrı ve diğer semptomlarını azalttığını bildirmektedir.

Yoga

Bu eski Hindistan pratiği fiziksel, psikolojik, duygusal ve manevi menfaatleri ile ünlüdür. Batıda, genellikle kas iskelet sistemi semptomlarının hafifletilmesi önerilir ve bazı çalışmalar RA ağrısının hafifletilmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.
Bazı yoga "asanalar" (duruşlar) kuadriseps'i güçlendirir ve her ikisi de dizindeki RA'ya sahip kişilere yardımcı olan gerilimi vurgular. Artrit hastaları yavaş asanalara başlamalı ve sadece ısınmadan sonra yapılmalıdır. RA'lı insanlar için duruşları nasıl değiştireceğini bilen saygın bir eğitmen arayın.
RA'lı insanlar "sıcak yoga" ndan kaçınmalıdır.

Tai Chi

Çin'de yüzyıllardır uygulanan bu nazik egzersiz programının aşağıdakileri de içeren bir dizi fayda ürettiği gösterildi:
 • Daha iyi fitness
 • Artan kas gücü
 • Daha iyi esneklik
 • Azalan vücut yağ yüzdesi
 • Yaşlılarda düşme riski azalır
Tai chi genellikle RA'lı insanlar için güvenlidir ve bilimsel çalışmaların gözden geçirilmesi, özellikle ayak bileğindeki RA'lı insanlar için esnekliğin ve hareket aralığının iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Diğer Hususlar

Prognoz ve Komplikasyonlar

RA aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok komplikasyona neden olabilir:
 • Eklem deformiteleri
 • Servikal omurga sorunları (hayatı tehdit edici olabilir)
 • Ağrısız, sert, yuvarlak veya oval kütleler cildi altında görülen nodüller olarak adlandırılır
 • Plevrit, akciğerlerin iltihabı
 • Anemi
 • Romatoid vaskülit, kan damarlarının iltihabı
 • Perikardit, kalbin dış kaplaması iltihabı
 • Miyokardit, kalp kasının iltihabı
 • Kalp yetmezliği
 • Göz iltihabı
 • osteoporoz
 • Kalp hastalığı
 • Diyabet
RA herkes için farklıdır. Kanda belirli bir antikor (anti-ÇKP) veya nodül bulunan insanlar, hastalığın daha hızlı ilerlemesi riski altında olabilir. Daha genç yaşta RA gelişen insanlar aynı zamanda daha hızlı hastalık ilerlemesine sahip olma eğilimindedirler.
Komplikasyonlar RA hastalarının yaşam beklentilerini kısaltabilir, ancak tedavi devamlı düzelir ve yeni ilaçlar remisyon için daha iyi şans verir.

Araştırma Destekleme

Al-Okbi SY. Romatoid artrit için tamamlayıcı tedavi olarak anti-inflamatuar etkinliğin nutrasötikler. Toxicol Ind Sağlık . 2014; 30 (8): 738-49.
Ang-Lee M, Yosun J, Yuan C. Bitkisel ilaçlar ve perioperatif bakım. JAMA . 2001; 286 (2): 208-16.
Belch JJ, Hill A. romatolojik koşullarda çaklak yağı ve borage yağı. Am J Clin Nutr . 2000; 71 (1 İsteğe Bağlı): 352S-6S.
Berman BM, Swyers JP, Ezzo J. Romatolojik durumların tedavisinde akupunktur için kanıt. Rheum Dis Clin N Amer . 2000, 26 (1): 103-15.
Calder PC, Albers R, Antoine JM, et al. İnflamatuar hastalık süreçleri ve beslenme ile etkileşimler. Br Nutr . 2009 Mayıs; 101 Özel Sekreter 1: S1-45. Gözden geçirmek.
Cameron M, Gagnier JJ, Küçük CV, Parsons TJ, Blümle A, Chrubasik S. Artrit tedavisinde bitkisel tıbbi ürünlerin etkinliğinin kanıtı. Bölüm 2: Romatoid artrit. Phytother Res . 2009 Aralık; 23 (12): 1647-62.
Choi HK. Romatizma hastalıkları için diyet risk faktörleri. Curr Opin Rheumatol . 2005; 17 (2): 141-6.
Dash M, Telles S., Yoga eğitimini takiben normal gönüllülerde ve romatoid artritli hastalarda el kavrama gücünde iyileşme. Hint J Physiol Pharmacol . 2001; 45 (3): 355-60.
De Pablo P, Dietrich T, Karlson EW. Büyük bir popülasyon örneğinde romatoid artritli kişilerde antioksidanlar ve diğer yeni kardiyovasküler risk faktörleri. Artrit Rheum . 2007, 57 (6): 953-62.
Elkayam O, OfiİR J, Brener S, vd. Psoriatik artritli hastalarda Ölü Deniz'de tedavinin derhal ve gecikmiş etkileri. Rheumatol Int . 2000, 19 (3): 77-82.
Elyan AC, Engvall IL, Tengstrand B, Cederholm T, Hafstrom I. Romatoid artritli kadınlarda malnütrisyon, klinik antropometrik ölçümler veya beslenme değerlendirme araçları ile ortaya konmamaktadır. Eur J Clin Nutr . 2007 Tem 18; [Epub baskı öncesi]
Ernst E. Romatizmalarda tamamlayıcı ve alternatif tıp. Baillieres Clin Rheumatol . 2000, 14 (4): 731-49.
Ernst E, Chrubasik S. Phyto - ateş düşürücü ilaçlar. Rasgele seçilmiş, plasebo kontrollü, çift kör çalışmaların sistematik bir derlemesidir. Rheum Dis Clin North Am . 2000, 26 (1): 13-27.
Ferri: Ferri'nin Klinik Danışmanı 2016 . 1. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016.
Forestier R, André-Vert J, Guillez P, Coudeyre E, Lefevre-Colau MM, Combe B, Mayoux-Benhamou MA. Romatoid artritte uyuşturucu olmayan tedavi (ameliyat hariç): Klinik uygulama yönergeleri. Eklem Kemik Omurgası . 2009 Kasım 27. [Epub baskı öncesi]
Düşük sirkülasyonlu vitamin B (6) inflamasyon markörü C-reaktif proteinin plazma homosistein düzeylerinden bağımsız olarak yükselmesiyle ilişkilidir. Dolaşım . 2001; 103 (23): 2788-91.
Funk JL, Frye JB, Oyarzo JN, Kuscuoğlu N, Wilson J, McCaffrey G, Stafford G, Chen G, Lantz RC, Jolad SD, Sólyom AM, Kiela PR, Timmermann BN. Deneysel artrit tedavisinde zerdeçal takviyelerinin etkinliği ve etki mekanizması. Artrit Rheum . 2006 Kasım; 54 (11): 3452-64.
Galarraga B, Ho M, Youssef HM, Hill A, McMahon H, Hall C, Ogston S, Nuki G, Belch JJ. Romatoid artritte non-steroid anti-inflamatuvar ilaç koruyucu ilaç olarak karaciğer yağı (n-3 yağ asitleri). Romatoloji (Oxford). 2008 Mayıs; 47 (5): 665-9.
Garfinkel M, Schumacher İK, Jr. Yoga. Rheum Dis Clin North Am . 2000, 26 (1): 125-32.
Goldberg RJ, Katz J. Omega-3 çoklu doymamış yağ asidi desteğinin inflamatuar eklem ağrısı için analjezik etkilerinin bir meta-analizi. Acı . 2007 Mayıs; 129 (1-2): 210-23.
Guardia T, Rotelli AE, Juarez AO, Pelzer LE. Bitki flavonoidlerinin antienflamatuar özellikleri. Ratta adjuvan artrit üzerine rutin, quercetin ve hesperidin'in etkileri. Farmaco . 2001; 56 (9): 683-7.
Hafstrom I, Ringertz B, Spangberg A ve diğerleri. Gluten içermeyen vejetaryen bir diyet, romatoid artrit belirtilerini geliştirir: artrit üzerindeki etkileri, gıda antijenlerine karşı antikorlarda bir azalma ile korelasyon gösterir. Romatoloji (Oxford). 2001; 40 (10): 1175-9.
Halpern GM. Perna canaliculus'un (Lyprinol) stabilize edilmiş bir lipid özütünün antienflamatuar etkileri. Allerg Immunol (Paris). 2000, 32 (7): 272-8.
Han A, Robinson V, Judd M, Taixiang W, Wells G, Romatoid Artrit tedavisinde Tugwell P. Tai Chi. Cochrane Database Syst Rev . 2004; (3): CD004849.
Han C, Smolen J, Kavanaugh A, ve ark. İnflamasyon romatizmal hastalığı olan hastalarda infliximab tedavisinin yaşam kalitesi üzerine etkisi. Arthrit Res Ther . 2007; 9 (5): R103 [Yazdırmadan önce Epub].
Hanninen, Kaartinen K, Rauma AL ve diğerleri. Vegan diyetinde ve romatizmal bozukluklarda antioksidanlar. Toksikoloji . 2000, (1-3) 155: 45-53.
Hutchinson D, Shepstone L, Moots R, Lear JT, Lynch MP. Ağır sigara içimi, özellikle aile öyküsü olmayan hastalarda, romatoid artritle (RA) güçlü şekilde ilişkilidir. Ann Rheum Dis . 2001; 60 (3): 223-7.
Karlson EW, Mandl LA, Aweh GN, Grodstein F. Kahve tüketimi ve romatoid artrit riski. Arhtritis Rheum . 2003 Kasım; 48 (11): 3055-60.
Kast RE. Romatoid artrit aktivitesinin borat yağı azaltılması, tümör nekroz faktörü-alfa'yi bastıran artmış cAMP tarafından sağlanabilir. Int Immunopharmacol . 2001; 1 (12): 2197-9.
Karatay S, Erdem T, Kızıltınç A, ve ark. Genel veya kişisel diyet: romatoid artritli hastalarda diyet zorlukları için bireyselleştirilmiş model. Rheumatol Int . 2006; 26 (6): 556-60.
Klein G, Kullich W. Dizdeki ağrılı osteoartiritin oral enzimlerle kısa süreli tedavisi. Diclofenec'e karşı randomize, çift-kör bir çalışma. Clin Drug Invest . 2000, 19 (1): 15-23.
Kinjo M, Setoguchi S, Solomon DH. Romatoid artritli yaşlı yetişkin hastalarda kemik mineral yoğunluğu: NHANES III'ün bir analizi. J Rheumatol . 2007, 34 (10): 1971-5.
Kneckt P. Serum selenyum, serum alfa-tokoferol ve romatoid artrit riski. Epidemiyoloji . 2000, 11 (4): 402-5.
Kremer JM. Romatoid artritte N-3 yağ asidi takviyeleri. Am J Clin Nutr . 2000; (Suppl 1): 349S-51S.
Kumazawa Y, Kawaguchi K, Takimoto H. Flavonoidlerin tümör nekroz faktörü alfa kaynaklı akut ve kronik inflamatuvar yanıtlar üzerindeki immün modülasyon etkileri. Curr Pharm Des . 2006; 12 (32): 4271-9.
Li S, Micheletti R. Diyetin Romatizmal Hastalıktaki Rolü. Kuzey Amerika Romatizmal Hastalıklar Kliniği . 2011; 37 (1).
Lineker SC, Bell MJ, Wilkins AL, Badley EM. Kısa süreli ev bazlı fizik tedaviyi takiben yapılan iyileştirmeler, orta ila ileri derece romatizmal artritli kişilerde bir yılda sürdürülür. J Rheumatol . 2001; 28 (1): 165-8.
Little C, Parsons T. Romatoid artrit tedavisinde herbal terapi. Cochrane Database Syst Rev . 2001; (1): CD002948.
Loppenthin K, Esbensen BA, Jennum P ve diğerleri. BMC Kas-İskelet Uyuşmazlığı . 2014; 15: 49.
Loppenthin K, Esbensen B, Ostergaard M, Jennum P, Thomsen T, Midtgaard J. Romatoid artritli hastalarda fiziksel aktivite bakımı: niteliksel bir çalışma. Clin Rehabil . 2014; 28 (3): 289-99.
Macfarlane GJ, El-Metwally A, De Silva V, Ernst E, Dowds GL, Moots RJ; Birleşik Alternatif İlaçlar Üzerine Artrit Araştırma UK Çalışma Grubu. Romatoid artrit tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif ilaçların etkinliği için kanıt: sistematik bir gözden geçirme. Romatoloji (Oxford). 2011 Eyl; 50 (9): 1672-83. Epub 2011 Haziran 6. İnceleme.
McDougall J, Bruce B, Spiller G, Westerdahl J, McDougall M. Romatoid artritli kişilerde çok düşük yağlı, vegan bir diyetin etkileri. J Alternatör Yardımcısı Med . 2002; 8 (1): 71-75.
Mesa Garcia MD, Aguilera Garcia CM, Gil Hernandez A. Enflamatuar hastalıkların beslenme tedavisinde lipidlerin önemi. Nutr Hosp . 2006; 21 Suppl 2: 28-41, 30-43.
Milanino R, Marrella M, Crivellente F, Benoni G, Cuzzolin L. Sıçanlarda bakır ile besin takviyesi. Adjuvan artrit gelişimine ve kan nötrofillerinin bazı vivo ve ex vivo belirteçlerine etkileri. Inflamm Res2000, 49 (5): 214-23.
Mur E, Hartig F, Eibl G, Schirmer M. Romatoid artrit tedavisinde pentakyclic alkaloid kemotipten uncaria tomentosa'dan alınan bir ekstraktın randomize çift kör denemesi. J Rheumatol . 2002; 29 (4): 678-81.
Pedersen M, Stripp C, Klarlund M, Olsen SF, Tjonneland AM, Frisch M. Diyet ve prospektif bir kohortta romatizmal artrit riski. J Rheumatol . 2005; 32 (7): 1249-1252.
Rothman D, DeLuca P, Zurier RB. Botanik lipidler: iltihap, bağışıklık tepkileri ve romatoid artrit üzerindeki etkileri. Semin Arthritis Rheum . 1995; 25 (2): 87-96.
Segal NA, Toda Y, Huston J ve diğerleri. Dizdeki romatoid artrit tedavisinde iki statik manyetik alan konfigürasyonu: çift kör bir klinik çalışma. Arch Phys Med Rehabil . 2001; 82 (10): 1453-1460.
Simard JF, Mittleman MA. 60 yaş ve üzerindeki NHANES III katılımcıları arasında yaygın görülen romatoid artrit ve diyabet. J Rheumatol . 2007, 34 (3): 469-73.
Singh JA, Cameron C, Noorbaloochi S, vd. Romatoid artritli hastaların biyolojik tedavisinde ciddi enfeksiyon riski: sistematik bir gözden geçirme ve meta-analiz. Lancet . 2015 (9990) 386: 258-65.
Smith HS, Smith AR, Seidner P. Ağrılı romatoid artrit. Ağrı Doktoru . 2011; 14 (5): E427-58.
Damga LK, James MJ, Cleland LG. Diyet ve romatoid artrit: literatürün gözden geçirilmesi. Semin Arthritis Rheum . 2005; 35 (2): 77-94.
Stark LJ, Janicke DM, McGrath AM, Mackner LM, Hommel KA, Lovell D. Osteoporozun önlenmesi: çocuk romatoid artritli çocuklarda kalsiyum alımını arttırmak için randomize klinik bir çalışma. J Pediatr Psikolojisi . 2005 Tem-Ağu; 30 (5): 377-86.
Tam LS, Leung PC, Li TK, Zhang L, Li EK. Romatoid artrit tedavisinde akupunktur: çift kör kontrollü bir pilot çalışma. BMC Complement Altern Med . 2007; 7 (1): 35 [Baskı önündeki Epub].
Tengstrand B, Larsson E, Klareskog L, Hafstrom I. Romatoid artritte uzun süreli prednizolon tedavisinin rastgele çekilmesi: inflamasyon ve kemik mineral yoğunluğu üzerine etkiler. Scand J Rheumatol . 2007, 36 (5): 351-8.
Wasserman AM. Romatoid artritin tanı ve tedavisi. Am Hekim Am . 2011; 84 (11): 1245-1252.
Willer B, Stucki G, Hoppeler H, Bruhlmann P, Krahenbuhl S. Romatoid artritli hastalarda kreatinin takviyesinin kas güçsüzlüğü üzerine etkileri. Romatoloji . 2000, 39 (3): 293-8.

Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget