İBS irritabl bağırsak sendromu ve doğal tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu

Giriş

İrritabl bağırsak sendromu (IBS), bağırsaklarınızdaki kaslar normalden daha hızlı ya da daha yavaş kontrakte olduğunda oluşur. Bu ağrı, kramp, gassiness, ani şişkinlik ve kabızlığa neden olur.
İnsanlar kabızlık ve diyare veya ishal ağırlıklı IBS veya kabızlık baskın IBS değişiklikler olabilir. Belirtiler yaşamak zor olsa da IBS bağırsakta kalıcı hasara neden olmaz.
Nüfusun% 5 ila% 10'u IBS'ye sahiptir. IBS, 20 ila 39 yaşları arasında zirve yapar. Fakat her yaşta ortaya çıkabilir ve sıklıkla stresle ilişkilendirilir. Erkeklere nazata kadınlarda görülme sıklığı iki kat fazladır.

Belirti ve bulgular

IBS semptomları aşağıdakileri içerebilir:
 • Alt karın ağrısı sıkışması
 • Şişkinlik ve gaz
 • İshal ya da kabızlık ya da her ikisinin de etkileri
 • Uyandığınızda ya da yemek sırasında ya da sonrasında barsaklarınızı derhal hareket ettirme ihtiyacı
 • Bağırsak hareketlerinden sonra ağrının hafifletilmesi
 • Bağırsak hareketlerinden sonra boşaltmanın tamamlanmadığını hissetmek
 • Dışkıdaki mukus
IBS teşhisi için kriterler arasında karın ağrısı veya ayda en az 3 gün ile 3 ay boyunca rahatsızlık konrol edilir. IBS hastalarının% 50'sinde anksiyete ve depresyon gibi psikolojik belirtiler bulunur. Bazı IBS hastalarında beyin kimyasal serotonin düzeyleri düşüktür.
IBS vücudun besin maddelerini nasıl absorbe edebildiğini etkiler, böylece bazı insanlar ihtiyaç duydukları besin maddelerini alamayabilir.

Nedenleri nelerdir?

Araştırmacılar IBS'ye neyin neden olduğunu bilmiyorlar ve IBS'li kişilerin bağırsakları incelendiğinde normal görünüyorlar. Bağırsağın kas hareketinde bir bozukluk veya bağırsak hareketi için daha düşük bir tolerans neden olabilir.
Risk faktörleri fiziksel veya cinsel istismar öyküsü, düşük lifli diyet, duygusal stres, müshil kullanımı, bulaşıcı ishal muzdarip ya da diğer geçici bağırsak iltihabı içerebilir.
Diyet IBS'de de önemli bir rol oynamaktadır. Bazı doktorlar, gıda alerjilerinin bazı IBS vakalarına neden olduğuna inanıyor, ancak çalışmalar karışmış durumda. Yağlı gıdalar, yapay tatlandırıcılar (sukraloz veya SPLENDA ve sakarin veya Tatlandırıcıyla), kimyasal katkı maddeleri (boyalar ve koruyucular), kırmızı et, çikolata, alkol ve gazlı içecekler (örneğin, süt, peynir ve ekşi krema gibi) süt ürünleri (gazlı içecekler) bazı insanlarda atakları tetikleyebilir veya şiddetleştirebilir. Buğday ve arpacıkta bulunan glüt de IBS'li bazı insanlar için bir problem olabilir.
Doktorunuz karnınızı acı hissi olup olmadığını kontrol edecektir. Diğer testler, rektal muayene, pelvik muayene (kadınlar için), sigmoidoskopi, dışkı numunesi testi, kan ve idrar testleri, ultrason ve diğer koşulları ekarte etmek için x-ışınları içerebilir.
Doktorlar aynı zamanda laktoza tahammül edilmez olup olmadığınızı kontrol edebilirler. Laktaz, vücudun süt ürünlerinde bulunan şekerleri sindirmek için ihtiyaç duyduğu bir enzimdir. Bir kişi bu enzimden yoksundur, süt ürünleri sindirmek, IBS'ye benzer belirtilere neden olan sorunları olabilir. Diyetten sütü ve süt ürünlerini birkaç hafta çıkarmak, kişinin laktoza toleranslı olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

tedavi

Tedavinin amacı belirtileri hafifletmektir. Bazı insanlar için, diyetlerini değiştirmek semptomları azaltabilir. Daha fazla lif eklemek ve kafein gibi uyarıcılardan kaçınmak yardımcı olabilir. Kaygıyı düzenli egzersiz yaparak azaltmak ve danışma bulmak da yararlı olabilir. Otlar, takviyeler ve yaşam tarzı değişiklikleri de dahil olmak üzere alternatif ve tamamlayıcı terapiler de belirtileri hafifletmeye yardımcı olabilir.

İlaç Terapileri

 • Antibiyolinerjik ilaçlar. Bağırsaktaki kasları rahatlatmaya ve bağırsak spazmından ağrıyı hafifletmeye yardımcı olun. Antikolinerjik ilaçlar hiyosyamin (Levsin ve Levsinex) ve disiklomin (Bentil) içerir.
 • Antiflatulentler. Gazı azaltın. Antiflatulanlar arasında simetikon (Phazyme veya Mylicon) bulunur.
 • İshal ilaçlar. Azalmanıza ve ishali kesmenize yardımcı olun. İshal uyuşturucularına loperamid (Imodium) ve difenhoksilat ve atropin (Lomotil) kombinasyonu dahildir.
 • Psyllium (Metamucil) gibi lif takviyeleri , ishale veya kabızlıklara yardımcı olabilir.
 • Antidepresanlar. Ağrı veya depresyonu tedavi etmek için reçete edilebilir.
İki ilaç IBS'yi tedavi etmek için özel olarak onaylanmıştır. Dikkatle ve yalnızca diğer tedaviler başarısız olduğunda kullanılırlar.
 • Lubiproston (Amitiza). Taburenin geçiş hızını artırmak için bağırsakta sıvı artar. Sadece ağır şişkin kabızlık geçiren ve diğer tüm tedavileri başarısız olan IBS'li kadınlar için onaylanmıştır.
 • Alosetron (Lotronex). Bağırsak rahatlatır ve dışkı geçişini yavaşlatır. Bu ilaç ciddi bir yan etki ile ilişkili olduğu için piyasadan bir süre uzaklaştırılmıştır. Şimdi piyasaya geri döndü, ancak yalnızca belirli koşullar altında satılabiliyor. Doktorunuz uyuşturucu reçetelemek için özel bir programa alınmış olmalı ve sadece ağırlıklı olarak ishali olan ve diğer tüm tedavileri başarısız olan IBS'li kadınlar için onaylanmıştır. Alosetron erkekler için reçete edilmemelidir.

Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler

IBS genellikle alternatif terapilerle tedavi edilir. Biyolojik geri bildirim, hipnoz, diyet değişiklikleri veya danışma gibi stres azaltma teknikleri yardımcı olabilir.

Beslenme ve Takviyeler

Bazı doktorlar, besin alerjilerinin, en azından bazı insanlar için İBS'yi tetiklediğine inanıyorlar. En yaygın besin allerjenleri süt ürünleri, buğday, mısır, yer fıstığı, turunçgiller, soya, yumurta, balık ve domateslerdir. Doktorunuz, alerjik bir reaksiyona neden olduğundan şüphelenilen gıdaların diyetinizden atıldığı, daha sonra hangi gıdaların semptomları tetiklediğini görmek için aşamalı olarak eklendiği bir eliminasyon diyeti önerebilir.
Meyve, sebze ve tahılları içeren sağlıklı bir diyet yemek yardımcı olabilir. Gaz bir sorundaysa, fasulye, lahana, brokoli, karnabahar, elma suyu, üzüm suyu, muz, fındık ve kuru üzümlerden kaçınmak isteyebilirsiniz. Bu ipuçları ayrıca yardımcı olabilir:
 • Beyaz ekmek, makarnalar ve şeker gibi rafine edilmiş gıdalardan kaçının.
 • Daha az kırmızı et ve daha yağsız etler tüketin Mümkün olduğunca safra salgılayıcı gıdalardan kaçının, soğuk su balıkları, tofu (hiçbir alerji varsa soya) veya protein için fasulye yeyin.
 • Zeytinyağı veya bitkisel yağ gibi sağlıklı yemeklik yağlar kullanın.
 • Çerezler, krakerler, kekler, patates kızartması, soğan halkaları, çörekler, işlenmiş gıdalar ve margarin gibi ticari olarak pişirilen mallarda bulunan trans yağ asitlerini azaltın veya yok edin
 • Ağrı, kramp ve gazı azaltmak için lif takviyeleri alın.
 • Kafein, alkol, çikolata ve tütünden kaçının.
 • Bazı insanlarda semptomları tetikleyebilecek şeker ikamelerinden (örneğin sorbitol ve mannitol) uzak durun.
 • Her gün 6-8 bardak süzülmüş su içirin.
 • Egzersiz günde 30 dakika, haftanın 5 günü.
 • Meditasyon ve yoga gibi düzenli, stres yumuşatıcı etkinliklerde bulunun.
Bu takviyeler IBS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir:
 • Probiotik takviye ( Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium içerir ). Probiyotikler veya "dost" bakteriler, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Birçok çalışma, probiyotiklerin karın ağrısı, gaz ve kabızlık da dahil olmak üzere IBS'nin semptomlarını hafifletmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Bazı probiyotik takviyeleri, en iyi sonuç için soğutmaya ihtiyaç duyar. Etiketi dikkatlice kontrol edin. Ağır derecede bağışıklık sistemi baskılanmış olan veya bağışıklık sistemini bastıran ilaçları kullananlar, bir probiyotik aşı almadan önce doktorları ile görüşmelidir. Tavsiye edebileceğimiz en önemli probiotik takviyesi evde hazırlamış olduğunuz kefirdir. 
 • Keten tohumu. Kabızlığı hafifletir. IBS'nin neden olduğu kabızlığı olan 55 kişiden oluşan bir çalışmada, kullanmış olan kişilerin keten tohumu kullanarak daha az kabızlık yaşadığı gözlendi. 
 • Melatonin. Birkaç küçük çalışma, melatoninin IBS semptomlarını iyileştirebileceğini önermektedir. Melatonin almadan önce potansiyel ilaç etkileşimleri hakkında sağlık uzmanınıza danışın.

Otlar

Bitkileri kuru ekstraktlar (kapsüller, tozlar ve çaylar), gliseritler (gliserin özleri) veya tentür (alkol ekstraktları) şeklinde kullanabilirsiniz. Otlar, diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilecek aktif maddelere sahiptir. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya altta yatan tıbbi durumunuz varsa doktorunuzla konuşın. Aksi belirtilmedikçe, çayları 1 çay kaşığı ile hazırlayın. ot başına bardak sıcak su. Dik dikilen yaprak veya çiçekler için 5 ila 10 dakika, kökler için 10 ila 20 dakika.
 • Nane yağı ( Mentha piperita ). Nane yağı, geleneksel olarak sindirim problemleri için kullanılır ve bazı çalışmalar, gaz ve kramp gibi IBS belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösterir. Bir çalışmada, enterik kaplı kapsüllerde, nane yağı, 50 mg lahana yağı ile kombine edildiğinde, günde 3 kez alınıdığında İBS seoptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.. Nane potansiyel olarak ilaçlarla etkileşime girebilir. Aktarınızla konuşun. 
 • DADAL ÇAYI:   Kökeni Orta asya Türklerine kadar dayanan dadal çayı aynı zamanda ayüverdik bir tedavi programıdır. İçeriğinde kişniş kimyon aynısefa çiçeği kakule gibi bağırsak septomlarını ve snir sistemini yatıştıran birkiler mevcuttur İBS hastalarına yüz yıllardır önerilen dadal çayı günlük iki defa alınması gereken bir rahatlatıcıdır
 • PROPOLİS: Yapılan bir çok klinik araştırmada bağırsak iç ve dış zarındaki iltihaplanmayı gidericiği özelliğe sahip oldukları kanıtlanmıştır. İBS hastaları uygun dozajda günde iki defa kapsül formlarını kullanmaları tavsiye olunur.
 • KIRMIZI KANTARON YAĞINDA BEKLETİLMİŞ KUDRET NARI: Kudret narı 500 yıllık bir tedavi geçmişine sahip bağırsak hastalıkları için kullanılan genel bir birkidir. Kırmızı kantaron yağı ise osmanlı ve selçuklu tıp hekimliğinin vazgeçilmez bir ilacıdır. bu ikisinin kombinasyonu saf zeytin yağı içerdiği için omega yağ asitleri içermekte ve sağlık için değerlidir. Bununla birlikte Bağırsak iç zarı ve rektumdaki yırtılmalı tedavi edebirli kullanımı çok pratik ve kolaydır günde 1 tatlı kaşığı bal ile beraber alınır ve aç karına kullanılması tavsiye edilir. 
 • HAFIZOĞLU BAHARAT RELAX TEA: Yazımızın girişindede belirttiğimiz gibi İBS rahatsızlığı yaşayanların %50 si Sinir sistemi bozuklukları yaşamaktadır. RELAX TEA ile snirleriniz doğal yöntemler ile yatışır ve strese karşı sizin için kuvvetli bir adaptojen olur. 
 • Bitkisel programlardan sonuç alınabilmesi için uygun dozajlarda ve uzun süreli kullanımlar gerekmektedir bu durumu litfen unutmayalım

Homeopati

Belirli homeopatik ilaçların etkinliğini inceleyen az sayıda araştırma bulunmaktadır. Bununla birlikte, profesyonel homeopatlar, bilgi ve klinik deneyimlerine dayanarak IBS tedavilerini önerebilir. Bir çare yazmadan önce homeopatlar bir kişinin anayasal türünü dikkate alır, fiziksel, duygusal ve entelektüel makyajınızı içerir.

Akupunktur

Birkaç küçük çalışma, akupunkturun, genel iyiliği iyileştirerek ve şişkinliği azaltarak IBS hastalarına yardımcı olabileceğini önermektedir. Daha fazla araştırma gerekiyor.
Akupunktur uzmanları, çeşitli meridyenlerde bulunan qi aşırılıklarının ve eksikliklerinin bireyselleştirilmiş bir değerlendirmesine dayanarak İBS'li kişileri tedavi etmektedir. IBS durumunda, bir akupunktur uzmanı genellikle dalak ve akciğer meridyenlerinde bir qi eksikliği tespit eder. Akupunktur uzmanları, IBS'nin tedavisi için sıklıkla ocağın vücudun derinliklerine ulaştığına inandıklarından dolayı zencefil kullanırlar (bitkisel sprey noktaları üzerine bitki kekünün yakıldığı bir tekniktir). Akupunktur güvenli kabul edildiğinden ve IBS, mevcut konvansiyonel yöntemlerle kolayca tedavi edilmediğinden, IBS olan insanlar belirtileri iyileştirmek için akupunktur tedavisi görmek isteyebilirler.

Kayropraktik

IBS için kayropraktik konusunda iyi tasarlanmış bir çalışma yok. Bununla birlikte, chiropractors spinal manipülasyon bazı insanlarda IBS semptomlarını artırabileceğini bildirmektedir. Bu vakalarda, spinal manipülasyon bağırsaklara dürtü sağlayan sinirler üzerinde denge oluşturabilir.

Diğer Tedaviler

 • Elektrikli ısıtma yastıkları, sıcak su şişeleri ve uzun sıcak banyolar, karın içindeki ağrılı spazmları ve krampları rahatlatabilir.
 • Yürüme gibi düzenli egzersiz, kabız haldeyken stresini azaltabilir ve bağırsak hareketlerini teşvik edebilir. IBS hastalarıyla yapılan bir çalışmada düzenli olarak egzersiz yapanlara göre IBS semptomları olmayanlara göre daha azdı.
 • Hint yağı paketleri kasları kasık gevşetebilir ve detoksifikasyona yardımcı olabilir. Yağı doğrudan cilde uygulayın, temiz, yumuşak bir bezle ve plastik sarıyla örtün. Pakete bir ısı kaynağı yerleştirin ve 30 ila 60 dakika bekletin. Hijyenik içkiyi asla dahili olarak kullanmayın ve doktorunuz tarafından yönlendirilmedikçe, haftada en az 3 gün boyunca hintçeğeri paketleri kullanmayın.
 • Derin solunum stres azaltır ve sindirime yardımcı olabilir.
 • Terapatik masaj stres azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Ön araştırma, yoganın ağrıyı ve IBS'nin diğer semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabileceğini önermektedir.
 • Hipnoz, biofeedback veya danışma gibi stres azaltma teknikleri de yardımcı olabilir.

Takip etmek

IBS strese neden olabilir. Doktorunuzun önerdiği diyetten sonra çok önemlidir.

Araştırma Destekleme

Anastasi JK, McMahon DJ, Kim GH. İrritabl bağırsak sendromu için semptom yönetimi: Akupunktur / ümitvar için pilot randomize kontrollü bir çalışma. Gastroenterol Hemşireleri . 2009 Tem-Ağu; 32 (4): 243-55.
Berardi PR. İrritabl bağırsak sendromu yönetiminde tegaserodun güvenliği ve tolere edilebilirliği. J Pharm Doç . 2004 Ocak-Şubat; 44 (1): 41-51.
Bohn L, Storsrud S, Simren M. Genel nüfusa kıyasla irritabl bağırsak sendromlu hastalarda beslenme. Nörogastroenterol Motil . 2013; 25 (1): 23-30.
Bundeff AW, Woodis CB. İrritabl bağırsak sendromu tedavisinde seçici serotonin geri alım inhibitörleri. Ann Pharmacother . 2014; 48 (6): 777-84.
Camilleri M, Andresen V. İrritabl barsak sendromu tedavisinde güncel ve yeni terapötik seçenekler. Dig Karaciğer Dis . 2009 Aralık; 41 (12): 854-62.
Camilleri M, Gorman H. Bağırsak geçirgenliği ve irritabl bağırsak sendromu. Nörogastroenterol Motil . 2007, 19 (7): 545-52.
Chang CC, Lin YT, Lu YT, et al. Kivi kabızlığı olan irritabl barsak sendromlu hastalarda bağırsak fonksiyonunu iyileştirir. Asia Pac J Clin Nutr . 2010; 19 (4): 451-7.
Chang HY, Kelly EC, Lembo AJ. Geçici bağırsak sendromu için şu an bağırsak tarafından yönlendirilen tedaviler. Curr Treat Seçenekler Gastroenterol . 2006; 9 (4): 314-23.
Chang FY, Lu CL. Tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanarak irritabl bağırsak sendromunun tedavisi. J Chin Med Doç . Dr. 2009 Haziran; 72 (6): 294-300. Gözden geçirmek.
Chang JY, Talley NJ. İrritabl bağırsak sendromu hakkında güncelleme: tanıdan ortaya çıkan tedavilere. [Gözden geçirmek]. Curr Opin Gastroenterol . 2011; 27 (1): 72-8.
Chey WD, Maneerattapron M, Saad R. İrritabl barsak sendromu için farmakolojik ve tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri. Bağırsak Karaciğeri . 2011; 5 (3): 253-66.
Choi CH, Jo SY, Park HJ ve diğerleri. İrritabl barsak sendromunda randomize, çift-kör, plasebo kontrollü, çok merkezli bir saccharomyces boulardii denemesi: yaşam kalitesi üzerine etkisi. J Clin Gastroenterol . 2011; 45 (8): 679-83.
Chouinard LE. İrritabl bağırsak sendromunun tedavisinde psyllium fiber takviyesinin rolü. [Gözden geçirmek]. J Diyet Pract Res Can . 2011; 72 (1): e107-14.
Dorn SD, Kaptchuk TJ, Park JB, vd. İrritabl barsak sendromunun tamamlayıcı ve alternatif tıp çalışmalarında plasebo yanıtının meta-analizi. Nörogastroenterol Motil . 2007, 19 (8): 630-7.
Eswaran S, Tack J, Chey WD. Beslenme: irritabl boweld sendromunda unutulmuş faktör. [Gözden geçirmek]. Gastroenterol Clin North Am . 2011; 40 (1): 141-62.
Ferri: Ferri'nin Klinik Danışmanı 2016 . 1. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier; 2016.
Ford AC. İrritabl bağırsak sendromu yönetimi. Minerva Gastroenterol Dietol . 2009 Eylül; 55 (3): 273-87.
Frissora CL. İrritabl bağırsak sendromu tedavisinde nüanslar. Rev Gastroenterol Uyumsuzluğu . 2007, 7 (2): 89-96.
Gawronska A, Dziechciarz P, Horvath A, Szajewska H. Çocuklarda karın ağrısı bozuklukları için randomize çift kör plasebo kontrollü Lactobacillus GG'nin denenmesi. Aliment Pharmacol Ther . 2007, 25 (2): 177-84.
Gaylord SA, Palsson OS, Garland EL ve diğerleri. Dikkat eğitimi, kadınlarda irritabl bağırsak sendromunun şiddetini azaltmaktadır: randomize kontrollü bir çalışmanın sonuçları. Am J Gastroenterol . 2011; 106 (9): 1678-1688. doi: 10.1038 / ajg.2011.184.
Grigoleit HG, Grigoleit P. Neşeli bağırsak sendromundaki nane yağı. Phytotedicine . 2005; 12 (8): 601-6.
Grundmann O, Yoon SL. İrritabl barsak sendromunda tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar: bütünleyici bir görüş. Dünya J Gastroenterol . 2014; 20 (2): 346-62.
Grundmann O, Yoon SL. İrritabl bağırsak sendromu: epidemiyoloji, tanı ve tedavi: sağlık hizmeti uygulayıcıları için güncelleme. [Gözden geçirmek]. J Gastroenterol Hepatol . 2010; 25 (4): 691-9.
Randomize klinik araştırma: Bifodobakteriyum bifidum MIMBb75 irritabl bağırsak sendromunu önemli ölçüde hafifletir ve yaşam kalitesini artırır - çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma. Aliment Pharmacol Ther . 2011; 33 (10): 1123-1132.
Hawrelak JA, Myers SP. İki doğal tıp formülasyonunun irritabl bağırsak sendromu belirtilerine etkisi: bir pilot sutdy. J Alternatör Yardımcısı Med . 2010; 16 (10): 1065-1071.
Hundscheid HW, Pepels MJ, Engels LG, Loffeld RJ. İrritabl barsak sendromunun osteopati ile tedavisi: randomize kontrollü bir pilot çalışmanın sonuçları. J Gastroenterol Hepatol . 2007, 22 (9): 1394-8.
Kabir MA, Ishaque SM, Ali MS, et al. Diyarenin baskın irritabl bağırsak sendromunda Saccharomyces boulardii'nin rolü. Mymensingh Med J . 2011; 20 (3): 397-401.
Kline RM, Kline JJ, Di Palma J, Barbero GJ. Çocuklarda irritabl bağırsak sendromu tedavisinde enterik kaplı, pH'ya bağlı nane nemi yağı kapsülleri. J Pederi . 2001; 138 (1): 125-8.
Kuttner L, Chambers CT, Hardial J, vd. İrritabl bağırsak sendromlu ergenler için yoganın randomize bir denemesi. Pain Res Manag . 2006; 11 (4): 217-23.
Lahmann C, Rohrict F, Sauer N ve diğerleri. İrritabl bağırsak sendromunda tamamlayıcı tedavi olarak fonksiyonel rahatlama: randomize kontrollü bir klinik çalışma. J Alternatör Yardımcısı Med . 2010; 16 (1): 47-52.
Lim B, Manheimer E, Lao L, Ziea E, Wisniewski J, Liu J, Berman B. İrritabl barsak sendromunun tedavisinde akupunktur. Cochrane Database Syst Rev . 2006; (4): CD005111.
Lindfors P, Unge P, Arvidsson P, Nyhlin H, Björnsson E, Abrahamsson H, Simrén M. Bağırsakla Direktif Alınan Hipnoterapinin IBS Üzerine Farklı Klinik Ayarlardaki Etkileri-İki Rasgele Kontrollü Denemeden Elde Edilen Sonuçlar. Am J Gastroenterol . Doi: 10.1038 / ajg.2011.340. [Yazdırmadan önce Epub].
Ljótsson B, Hedman E, Andersson E, Hesser H, Lindfors P, Hursti T, Rydh S, Rück C, Lindefors N, Andersson G. İnternetten sağlanan maruz kalmaya dayalı tedavi ile aşırı duyarlı bağırsak sendromu için stres yönetimi: randomize bir çalışma. Am J Gastroenterol . 2011; 106 (8): 1481-1491. doi: 10.1038 / ajg.2011.139.
Locke GR, Yawn BP, Wollan PC, Melton LJ, Lydick E, Talley NJ. Bir Birleşik Devletler popülasyonunda irritabl bağırsak sendromunun klinik tanı sıklığı. Aliment Pharmacol Ther . 2004 1 Mayıs 19 (9): 1025-31.
Magge S, Lembo A. İrritabl bağırsak sendromu için tamamlayıcı ve alternatif tıp. [Gözden geçirmek]. Gastroenterol Clin North Am . 2011; 40 (1): 245-53.
Magge SS, Wolf JL. Kadınlarda irritabl bağırsak sendromu tedavisinde tamamlayıcı ve alternatif tıp ve akıl-vücut terapileri. Kadın Sağlığı (Lond Engl). 2013, 9 (6): 557-67.
Malone M. İrritabl Bağırsak Sendromu. Birinci Basamak: Ofis Uygulamasında Klinikler . Philadelphia, PA: WB Saunders Company. 2011; 38 (3).
Mazurak N, Seredyuk N, Sauer H, Teufel M, Enck P. İrritabl barsak sendromundaki kalp hızı değişkenliği: literatürün gözden geçirilmesi. Nörogastroenterol Motil . 2012; 24 (3): 206-16.
McFarland LV. Erişkin hastalarda Saccharomyces boulardii'nin sistematik olarak gözden geçirilmesi ve meta-analizi. [Gözden geçirmek]. Dünya J Gastroenterol . 2010; 16 (18): 2202-22.
Merat S, Halil S, Mostajabi P, Ghorbani A, Ansari R, Malekzadeh R. Enterik Kaplı Gecikmeli Salınan Nane Yağının İrritabl Bağırsak Sendromuna Etkisi. Dig Dis Sci . 2009 Haz 9 [Epub baskı öncesi].
Nahas R. İrritabl bağırsak sendromu: ortak bütünleyici tıp perspektifleri. [Gözden geçirmek]. Chin J Integr Med . 2011; 17 (6): 410-3.
Pae CU, Lee SJ, Han C, Patkar AA, Masand PS. İrritabl bağırsak sendromu için olası bir tedavi seçeneği olarak atipik antipsikotikler. Uzman Görüş Investig İlaçlar . 2013; 22 (5): 565-72.
Peckham EJ, Relton C, Raw J, Walters C, Thomas K, Smith C. Ağrısı olan bağırsak sendromu için homeopatik tedavinin denenmesi için bir protokol. BMC Complement Altern Med . 2012; 12 (1472-6882) 212.
Pei LX, Zhang XC, Güneş JH, Geng H, Wu XL. Sinirlilik bariyeri sendromunun tedavisinde akupunktur-oksitasyonun meta analizi. Zhongguo Zhen Jiu . 2012; (10) 32: 957-60.
Fonksiyonel bağırsak rahatsızlığı olan hastalarda şişkinlik semptomları için Plaseboya göre Lipobacillus acidophilus NCFM ve Bifidobacterium lactis Bi-07: Ringel-Kulka T, Palsson OS, Maier D, Carroll I, Galanko JA, Leyer G, Ringel Y. Probiotik bakteriler: çift Kör bir çalışma. J Clin Gastroenterol . 2011; 45 (6): 518-25.
Ruepert L, Quartero AO, de Wit NJ, van der Heijden GJ, Rubin G, Muris JW. İrritabl bağırsak sendromunun tedavisinde ajan, antispazmodik ve antidepresanlar. [Gözden geçirmek]. Cochrane Database Syst Rev . 2011; (8): CD003460.
Saha L, Malhotra S, Rana S, Bhasin D, Pandhi P. Melatoninin irritabl bağırsak sendromunda ön çalışması. J Clin Gastroenterol . 2007, 41 (1): 29-32.
Sinirlendirici bağırsak sendromlu hastalarda otogenik eğitimin genel iyileşme üzerindeki etkisi: randomize kontrollü bir çalışma. Uygulamalı Psikofizyum Biyogeribildirim . 2010; 35 (3): 189-98.
Simrén M, Ohman L, Olsson J, Svensson U, Ohlson K, Posserud I, Strid H. Klinik araştırma: irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan hastalarda üç probiyotik bakteri içeren fermente bir sütün etkisi - randomize, çift kör , kontrollü çalışma. Aliment Pharmacol Ther . 2009 26 Ekim. [Epub baskı öncesi]
Sun JH, Wu XL, Xia C, vd. İshal baskın irritabl bağırsak sendromunda Yatıştırıcı Gon'un klinik değerlendirmesi ve Pi akupunktur tedavisinin canlandırılması. Chin J Integr Med . 2011; 17 (10: 780-5.
İrleyeci Bağırsak Sendromu için Talley NJ, Kellow JE, Boyce P, Tennant C, Huskic S, Jones M. Antidepresan Tedavisi (İmipramin ve Sitalopram): Çift Kör, Rastgele, Plasebo Kontrollü Bir Deneme. Dig Dis Sci . 2007; [Yazdırmadan önce Epub].
Tillisch K, Chang L. İrritabl barsak sendromunun teşhisi ve tedavisi: en gelişmiş durum. Curr Gastroenterol Rep . 2005; 7 (4): 249-56.
Vazquez-Roque MI, Camilleri M, Smyrk T ve ark. İrritabl barsak sendromu-diyare hastalarında glutensiz diyetin kontrollü bir denemesi: bağırsak frekansı ve barsak fonksiyonu üzerine etkiler. Gastroenteroloji . 2013; 144 (5): 903-11.
Wilkins T, Pepitone C, Alex B, Schade R. Tanı ve Yetişkinlerde IBS Yönetimi. Amerikan Aile Hekimi2012; 86 (5).
Wilson S, Maddison T, Roberts L, Greenfield S, Singh S. Sistematik derleme: Hipnoterapinin irritabl bağırsak sendromunun etkinliği. Aliment Pharmacol Ther . 2006; 24 (5): 769-80.
Yoon SL, Grundmann O, Koepp L ve diğerleri. Erişkinlerde irritabl bağırsak sendromu (IBS) tedavisi: konvansiyonel ve tamamlayıcı / alternatif yaklaşımlar. [Gözden geçirmek]. Altern Med Rev2011; 16 (2): 134-51.

Alternatif İsimler

Spastik kolon; Mukus koliti; Spastik kolit; Sinir karnı; İrritabl kolon

Versiyon bilgisi

 • Son güncelleme tarihi: 03.10.2017
 • Steven D. Ehrlich, NMD, Çözümler Akupunktur, tamamlayıcı ve alternatif tıp konusunda uzmanlaşmış özel bir uygulama olan Phoenix, AZ. VeriMed Healthcare Network tarafından sağlanan inceleme. Ayrıca ADAM Editör ekibi tarafından incelendi.

Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget