kronik yorgunluk sendromu doğal tedavisi

Kronik yorgunluk sendromu

Giriş

Kronik yorgunluk sendromu (KYS) olan insanlar genellikle günlük aktivitelerinin yarısını bile yapamayacakları kadar yorgun düşer. Ve yorgunluk hissinden çok  fazla dinlense bile uzaklaşamaz. Erkeklerde kadınlara oranla iki kat fazla KYS teşhisi konabilir ve 40 yaş üstü insanlarda daha sık görülür. Bir ay, birkaç yıl veya uzun yıllar sürebilir. Bazen semptomlar gelir ve gider.
Araştırmacılar, KYS'ye neden olan herhangi bir bulgudan emin değillerse de, belirtileri yönetmenin yolları vardır,hoşumuza giden aktiviteleri daha sık yapmalı ve böylece üzerinizdeki ataletten sıyrılmalısınız.

Belirti ve bulgular

 • Özellikle grip sonrasında aniden ortaya çıkan şiddetli yorgunluk
 • Düşük dereceli ateş (100.4 ° F / 38 ° C) ve titreme
 • Boyun veya koltukaltlarında boğaz ağrısı ve şişmiş lenf bezleri
 • Şişkinlik olmaksızın kas ve eklem ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Canlandırıcı hissetmeyen uyku
 • Sisli olduğunuzu, konsantre olamadığınızı veya hatırlamadığınızı hissediyorum.
 • Duygudurum değişiklikleri

Nedenleri nelerdir?

KYS'nin nedeni bilinmemekle birlikte, bir virüs veya bir bağışıklık sistemi reaksiyonu sorumlu olabilir. Ön araştırma, herpes enfeksiyonunun, örneğin, KYS'yi tetikleyebileceğini önermektedir. Risk faktörleri, aşırı stres veya kaygı, tamamen tükenmeyen gribe benzer hastalıklar, kötü beslenme alışkanlıkları ve obsesif kompulsif bozukluk, nevrotiklik ve mükemmeliyetçilik gibi psikolojik koşulları içerir. Depresyon durumu kötüleştirebilir ve daha uzun sürebilir.

Tedarikçinizden Neler Bekleyeceğiniz

Kronik yorgunluk sendromu için laboratuvar testi yoktur. Ancak, sağlık uzmanınız diğer hastalıkları ekarte etmek için testler uygulayabilir. Sağlayıcınız belirtilerinizin üzerine gidecek, tıbbi geçmişinizi kontrol edecek ve fizik muayene yapacaktır.
KYS'ye sahipseniz, sağlayıcı, belirtilerinizi tedavi etmek için ilaçlar reçete edebilir veya size yardımcı olması için şifalı bitkiler, vitaminler veya beslenme değişiklikleri önerebilir. Bol dinlenin, düzenli egzersiz yapın ve kendinize ayak uydurmayı öğrenin. Genellikle bu tedavilerin kombinasyonu daha iyi olmanıza yardımcı olacaktır.
Normal tedaviler işe yaramazsa, sağlayıcı, KYS'ye benzer belirtilere neden olabilecek diğer koşulları kontrol edebilir.

Tedavi seçenekleri

KYS stresli bir hastalıktır. Duygusal destek almak, belirtilerinizi tedavi etmek önemlidir. Araştırmalar, bilişsel davranışçı terapi de dahil olmak üzere psikolojik desteğin kronik yorgunluk sendromunun belirtilerini tedavi etmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.
Tedavi olmamasına rağmen, doktorlar antidepresanlar ve anksiyete karşıtı ilaçlar gibi ilaçlarla semptomları tedavi edebilir. Ağrı kesiciler ve anti-inflamatuvar ilaçlar kas ve eklem ağrılarını hafifletir. Destek grupları ve stres yönetimi teknikleri, hastalığın üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

İlaç Terapileri

Antidepresanlar. Depresyonun hafifletilmesine ek olarak, bu ilaçlar yorgunluğu ve kas gerginliğini azaltabilir ve uykuyu geliştirebilir. Yan etkiler değişir. Sıklıkla kronik yorgunluk için reçete edilen antidepresanlar şunları içerir:
 • Bisikletler: amitriptilin (Elavil), desipramin (Norpramin), notriptilin (Pamelor)
 • Seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI): sitalopram (Celexa), esitalopram (Lexapro), fluoksetin (Prozac), paroksetin (Paxil), sertralin (Zoloft)
Anti-anksiyete ilaçları (benzodiazepinler). Yan etkiler değişir. Alprazolam (Xanax) veya lorazepam (Ativan) reçete edilenler arasındadır.
Antihistaminikler. Allerjiyi semptomlara benzer şekilde rahatlatın. Yan etkiler uyku hali ve baş ağrısıdır.
Nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar (NSAİİ'ler). NSAİİ ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bu ilaçlar arasında naproksen (Aleve) ve ibuprofen (Advil, Motrin) bulunur. Yan etkiler, uzun bir süre kullanıldığında mide kanamalarına neden olabilir.
Asetaminofen (Tilenol). Başka bir ağrı kesici. Yan etkiler büyük dozlarda alındığında böbrek ve karaciğer hasarını içerebilir.
Uyarıcılar. Yorulma ve konsantrasyonu artırın. Bu ilaçlar metilfenidat (Ritalin, Concerta) içerir. Yorgunluğu daha az kronik olan insanlar daha iyi tepki verir.

Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler

Sağlıklı bir diyet yemek, otlar ve homeopatik ilaçlar tavsiye edilirse, KYS'nin zayıflamış semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir ve genel enerjiyi artırabilir. Danışmanlık, destek grupları, meditasyon, yoga ve ilerleyici kas gevşetmesi de yardımcı olabilecek stres yönetim teknikleridir.

Yaşam tarzı

 • Enerjinizi kurtarın. Spora bir kaç gün çok fazla yüklenip sonra bırakmayın. Hedef, düzenli egzersizi de içeren düzenli, ılımlı bir etkinlik  durumu oluşturabilmektir.
 • Düzenli egzersiz yapın. Doktorunuz, uygun bir egzersiz programı oluşturmak için bir fizyoterapiste görünmenizi önerebilir. En az bir çalışma, egzersiz olan KYSli kişilerin egzersiz yapanlara göre daha az semptomu olduğunu göstermektedir.
 • Stresi azalt. Stres, KYS semptomlarını daha da kötüleştirebilir. Kılavuzlu meditasyon veya derin nefes alma rahatlamanıza yardımcı olabilir. Çalışmalar göstermek Çigong, özellikle, yorgunluk ve kötü zihinsel işleyişin belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

Beslenme ve Takviyeler

Rafine yiyecek, şeker, kafein, alkol ve doymuş yağlardan kaçının. Fındık, tohum ve soğuk su balıklarında bulunan daha taze sebze, baklagiller, tam tahıl, protein ve esansiyel yağ asitleri yeyin.
Aşağıdaki takviyeler, KYS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Takviyeler her hasta için uygun olmayabilir ve bazıları yan etkilere sahip olabilir ve / veya diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Diyet tamamlamadan önce doktorunuza danışın ve tamamlayıcı ve alternatif tıp tedavileri konusunda bilgili biriyle çalışın.
 • Magnezyum yorgunluğun azalmasına yardımcı olabilir. Ancak çalışmalar karışık sonuçlar verdi. Çok fazla magnezyum ishale neden olur. Bu sorunu gidermek için, aldığınız miktarı yavaş yavaş azaltın. Bazen enerji artırmak için malik asit (600 mg, günde iki defa) ile kombine edilir. Magnezyum kan basıncını değiştirebilir ve bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.
 • Balık yağı gibi Omega-3 yağ asitleri yorgunluğun azalmasına yardımcı olabilir. Araştırmalar, CFS'li kişilerin omega-3'ün omega-6 yağ asitlerine oranının daha düşük olduğunu gösteriyor. Omega-3 yağ asitleri, özellikle de klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) veya aspirin gibi kan tinerlerini kullanırsanız, kanama riskini artırabilir.
 • NADH , vücutta enerji üretiminde rol oynayan doğal olarak oluşan bir kimyasal. Küçük bir çalışma, CFS semptomlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini gösterdi. Fakat daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.
 • DHEA , vücut tarafından üretilen ve enerji düzeylerini artırabilecek bir hormondur. Vücudunuz testosteron ve östrojen yapmak için DHEA kullanır. Bu gerçekten bir takviyeden ziyade bir hormondur ve asla doktor reçetesi alınmadan alınmamalıdır. Göğüs kanseri, prostat kanseri veya hormonal olarak diğer hastalıklardan herhangi birine sahip iseniz veya risk altındaysanız DHEA'YI KULLANMAYIN. Hamile iseniz veya emziriyorsanız DHEA'YI ALMAYIN. Diyabet hastası, yüksek kolestrol, karaciğer hastalığı veya bipolar bozukluk olan insanlar DHEA'yı almalıdır. DHEA antidepresanlar ve anksiyete ilaçları gibi birçok ilaçla etkileşime girer.
 • B12 vitamininin , yeterince B12 almayan insanlarda enerji geliştirdiği gösterilmiştir. CFS vakalarında yardımcı olup olmayacağı açık değildir. Oral takviyeler enjeksiyonların yanı sıra işe yaramazlar.
 • Bağışıklık fonksiyonunu güçlendirmek için beta-karoten . Bazı çalışmalar, sigara içenlerin beta-karoten almaması gerektiğini ileri sürmektedir. Beta-karoten, yüksek kolesterol tedavisinde kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.
 • L-karnitin , hücrelerdeki enerji üretimini destekleyebilir. L-karnitin kan basıncını değiştirebilir. Böbrek sorunlarınız varsa veya nöbet öykünüz varsa doktorunuza bildirin. Tiroid hormonu veya kan tinerleri kullanan insanlar L-karnitin almadan önce doktorlarına danışmalıdır.
 • Vitamin D D vitamini CFS tedavisinde özellikle kullanılan olmasa da, yeterince D vitamini almıyorsanız belirtiler daha kötü hale getirebilir. D vitamini aşırı yüksek dozlarda toksik olabilir.
 • Melatoninin KYS'li kişilerde yorgunluk semptomlarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Melatonin bazı psikiyatrik ilaçlar da dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Doktorunuzla konuşun.

Otlar

Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana bağlı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeplerden dolayı, şifalı bitkiler yalnızca bir sağlık uzmanının gözetiminde alın.
Aksi belirtilmedikçe, çayları 1 çay kaşığı ile hazırlayın. ot başına bardak sıcak su. Dik dikilen yaprak veya çiçekler için 5 ila 10 dakika, kökler için 10 ila 20 dakika. Günde 2 ila 4 bardak iç. Belirtildiği şekilde tek başına veya birlikte tentür kullanabilirsiniz.
Kronik yorgunluk belirtilerine yardımcı olabilecek otlar şunları içerir:
 • Ginseng ( Panax ginseng )enerji geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir test tüpü çalışması, ginseng ve ekinezanın CFS'li insanlardan alınan hücrelerdeki bağışıklık tepkisini arttırdığını bulmuştur. Bununla birlikte, insanların CFS için ginseng aldığı hiçbir çalışma yapılmadı. Ginseng özellikle kan şekerlemeyi (örneğin plopix), varfarin (Coumadin) veya aspirin kullandığınızda kanama riskini artırabilir. Ginseng, diyabet için alınanlar veya bağışıklık sistemini baskılamak da dahil olmak üzere çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir. Kalp hastalığı, şizofreni, diyabet veya göğüs, rahim, yumurtalık veya prostat kanseri gibi hormona duyarlı kanserler olan insanlar ginseng almayacaktır. Birçok ginseng türü vardır ve bunlar hastanın ihtiyaçlarını yakından takip edebilen deneyimli bir pratisyen tarafından en iyi şekilde verilmektedir. Yanlış ginseng türü durumunuzu daha da kötüleştirebilir.
 • Ekinezya ( Echinacea türü ) bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çalışmalar CFS tedavisinde ekinezya'ya bakmadı. Lupus veya romatoid artrit gibi otoimmün hastalığı olan insanlar, ekinezya almamalıdır. Ekinezya, kafein de dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.
Yasemin, nane ve biberiye esansiyel yağları aromaterapi kullanıldığında stresin azalmasına yardımcı olabilir. Sıcak bir banyoda veya atomizerde veya pamuklu bir topa birkaç damla yerleştirin.

Homeopati

CFS için uygun homeopatik tedavi, anayasal türüne bağlıdır, fiziksel, duygusal ve psikolojik yapınızı içerir. Tecrübeli bir homeopat, her birinin en uygun çaresini belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir. Mesleki homeopatlarda CFS tedavisinde yaygın olarak kullanılan bazı ilaçlar şunlardır:
 • Arsenicum . Huzursuzluk ve yorgunluk için titreme ve geceleri daha da kötüsü yanan acılar eşliğinde.
 • Gelsemiyum . Uykulu olma ve kayıtsızlık gibi zihinsel tükenme ve ekstremite ve göz kapaklarının ağırlığı gibi fiziksel güçsüzlük için.
 • Pulsatilla . Huysuz ve duygusal olan insanlar için, genellikle sakin ve nazik bir tavırla.
 • Kükürt . Yorgunluk hisseden ancak genellikle Pulsatilla'yı gerektirenler kadar duygusal açıdan duyarlı olmayan kişiler için .

Akupunktur

Çin'de yapılan birçok çalışma akupunkturun CFS tedavisinde yardımcı olabileceğini gösteriyor. Batı çalışmaları, akupunkturun fibromiyalji, depresyon, baş ağrısı ve irritabl bağırsak sendromu gibi benzer belirtilere sahip koşullara yardımcı olabileceğini bulmuştur.
Ayrıca, akupunkturun bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Ayrıca, CFS'li kişilere durumu daha da açmanın anahtarı olan daha huzurlu bir uyku çekmesine yardımcı olabilir.
Akupunktur uzmanları, çeşitli meridyenlerde bulunan qi aşırılıklarının ve eksikliklerinin bireyselleştirilmiş bir değerlendirmesine dayanarak CFS'li kişileri tedavi etmektedir. CFS durumunda, bir qi eksikliği genellikle dalak veya böbrek meridyenlerinde bulunur, ancak bir eksiklik akciğer veya karaciğer meridyenlerinde de görülebilir. BOS'un eksik bir koşula bağlı olması gerekmez. Aynı zamanda bazı meridyenlerde bir fazlalık belirtisi olabilir.
Akupunktur uzmanları, iğneleme tedavisine ilaveten, moxibustion'un daha derin ve daha güçlü bir tedavi sağlamasına yardımcı olduğu düşüncesiyle, moxibustion'u (belirli bir akupunktur noktalarında bitki küpünün yakıldığı bir teknik) kullanabilirler. Bitkisel eğitim uygulayan uygulayıcılar, belirli bitkisel ilaçların yanı sıra diyet değişiklikleri önerebilir.

Kayropraktik

Kayropraktik tedavide CFS'de iyi tasarlanmış klinik araştırmalara bakılmakla birlikte, bazı psikoproteinler, spinal manipülasyonun, bazı insanlardaki enerjiyi artırabileceğini ve ağrıyı azaltabileceğini önermektedir.

Fiziksel Terapiler

Terapatik masaj stresle ilişkili semptomları azaltabilir, dolaşımı iyileştirebilir ve genel anlamda refah seviyenizi artırabilir. Fiziksel egzersiz ve egzersiz terapisinin de semptomları iyileştirdiği gösterilmiştir.

Takip etmek

Herhangi bir uyuşturucu kullanırken veya kronik yorgunluk sendromu tedavisi sonrasında sağlık hizmeti sunucunuz rutin kontrolleri yapacaktır. Yeni belirtiler gelişirse doktorunuza danışın.

Özel Hususlar

Hamiliyseniz, doktorunuzun denetimi olmadan herhangi bir bitki veya takviye kullanmamalısınız. Ekinezya'yı uzun süre almamanız gerekir.

Araştırma Destekleme

Edmonds M, McGuire H, Price J. Kronik yorgunluk sendromu için egzersiz tedavisi. Cochrane Veritabanı Sistem Rev. 2004; (3): CD003200.
Ferri: Ferri'nin Klinik Danışmanı 2016 . 1. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2015.
Grinde B. Yaygın bir yorgunluk sendromu, yaygın, normalde benign bir virüsün seyrek bir beyin enfeksiyonu neden olur mu? Med Hipotezleri . 2008, 71 (2): 270-4.
Hadlands Ekseni K, Vowles KE. Depresyon, kronik yorgunluk sendromunda yorgunluk şiddeti ve sakatlık arasındaki ilişkiye aracılık yapar mıdır? J Psikoz Dek . 2009; 66 (1): 31-5.
Ho RT, Chan JS, Wang CW ve diğerleri. Kronik yorgunluk veya kronik yorgunluk sendromu olan kişilerde yorgunma belirtileri, işleyişi ve telomeraz aktivitesi üzerine yapılan qigong egzersizinin randomize kontrollü bir çalışması. Ann Behav Med . 2012; 44 (2): 160-70.
Hobday RA, Thomas S, O'Donovan A, Murphy M, Pinching AJ. Kronik yorgunluk sendromunda beslenme müdahalesi. J Hum Nutr Diyeti . 2008, 21 (2): 141-9.
Kempke S, Luyten P, Claes S, et al. Kronik yorgunluk sendromlu hastalarda kendini kritik mükemmeliyetçilik ve günlük yaşam akışındaki yorgunluk ve ağrı ile olan ilişkisi. Psychol Med . 2013; 43 (5): 995-1002.
Larun L, Brurberg KG, Odgaard-Jensen J, Fiyat JR. Kronik yorgunluk sendromu için egzersiz tedavisi. Cochrane Database Syst Rev . 2015; 2: CD003200.
Ling JY, Shen L, Liu Q, Wang LY. Seçici zamanda akupunktur ile tedavi edilen hastalarda qi eksikliği sendromu ve T hücre alt gruplarının kronik yorgunluk sendromu üzerindeki etkileri. Zhongguo Zhen Jiu . 2013, 33 (12): 1061-4.
Lorusso L, Mikhaylova SV, Capelli E, Ferrari D, Ngonga GK, Ricevuti G. Kronik yorgunluk sendromunun immünolojik yönleri. Otoimmün Rev . 2009; 8 (4): 287-91.
Lu C, Yang XJ, Hu J. Kronik yorgunluk sendromlu hastalarda akupunktur ve ümitüsyon tedavisinin randomize kontrollü klinik denemeleri. Zhen Ci Yan Jiu . 2014; 39 (4): 313-7.
Malouff JM, Thorsteinsson EB, Rooke SE, Bhullar N, Schutte NS. Kronik yorgunluk sendromu için bilişsel davranışçı terapinin etkinliği: bir meta-analiz. Clin Psychol Rev . 2008; 28 (5): 736-45.
Neu D, Mairesse O, Montana X, vd. Saf kronik yorgunluğun boyutları: kronik yorgunluk sendromunda psikofizik, bilişsel ve biyolojik korelasyonlar. Eur J Appl Physiol . 2014; 114 (9): 1841-1851.
Rakel: İntegratif Tıp . 2. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2007.
Tsai SY, Yang TY, Chen HJ ve diğerleri. Herpes zoster sonrası artmış kronik yorgunluk sendromu riski: nüfusa dayalı bir çalışma. Eur J Clin Microbiol Infect Dis . 2014, 33 (9): 1653-9.
van Heukelom RO, Prins JB, Smits MG, Bleijenberg G. Kronik yorgunluk sendromu ve geç melatonin salgısı olan hastalarda yorgunluk şiddeti üzerine melatoninin etkisi. Eur J Neurol . 2006; 13: 55-60.
Wang O, Xiong JX. Kronik yorgunluk sendromu tedavisinde elektro-akupunkturun geri-shu noktaları üzerindeki etkisi üzerine klinik gözlem. Zhongguo Zhong Xi Yi Jie, He Za Zhi . 2005 Eyl; 25 (9): 834-6.
Williams G, Waterhouse J, Mugarza J, vd. Kronik yorgunluk sendromunda sirkadyen ritim bozukluklarının tedavisi: melatonin veya fototerapi ile semptomatik iyileşme yok. Eur J Clin Invest . 2002; 32: 831-7.
Yancey J, Thomas S. Kronik Yorgunluk Sendromu: Teşhis ve Tedavi. Amerikan Aile Hekimi . 2012; 86 (8) 741-6.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget