perikardit kalp zarı iltihabı doğal tedavi destekleri

kâlp zarı iltihabı

Giriş

Perikardit, perikardın şişmesi ve iltihabıdır, kalbinizi kuşatan kese şeklinde bir zardır. Ani veya uzun süreli olabilir. En sık rastlanan form akut (ani) perikardtir. Hafif vakalar kendi başına daha iyi olabilir, ancak daha ağır vakalar ilaç ve hastaneye ihtiyaç duyabilir.
Komplikasyonlar, perikarddaki sıvı biriktiğinde ortaya çıkan kardiyak tamponadı içerebilir. Bu durum daha ciddi bir durumdur ve hastaneye kaldırma ve muhtemelen ameliyat gerektirebilir.
Uzun süreli perikardit, kalbi çevreleyen kese, yara dokusu ile sıkılaştığı ve kalbin düzgün çalışmasını önleyen konstriktif perikardiye neden olabilir. Ameliyat gerektirebilir. Perikardiyal efüzyon - kalp çevresindeki aşırı sıvı - ve konstriktif perikardit birlikte olabilir.

Belirti ve bulgular

Perikardit belirtileri ve  bulguları kişiden kişiye değişir. Ancak en sık semptom keskin göğüs ağrısıdır.
Ani perikardit:
 • Göğsünüzün sol tarafında keskin bir ağrı
 • Derin nefes aldığınızda veya yatarken ağrı daha da kötüleşir
 • Düşük dereceli ateş
 • Kas ağrısı
 • Öksürük
 • Zayıflık veya yorgunluk hissi
Perikardiyal efüzyon:
 • Nefes darlığı
 • Mavimsi bir ten rengi
Konstriktif perikardit:
 • Nefes darlığı
 • Akciğerlerde tıkanıklık
 • yorgunluk
 • Karın şişliği

Nedenleri nelerdir?

Pek çok şey, virüsler, bakteri, mantar, kanser, göğüs kafesine zarar veren travma (göğüs yaralanması gibi), ilaç reaksiyonları ve radyasyona maruz kalma gibi ani perikardit ve perikardiyal efüzyona neden olabilir. Bununla birlikte, çoğu durumda, gerçek neden bilinmemektedir. Lupus ve romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkları olan insanlarda perikard gelişme olasılığı daha yüksektir. Sıkışık perikardit genellikle tekrarlanan (kronik) perikardiniz olduğunda olur.

Doktoru muaynesinde yapılanlar?

Doktorunuz, kalp ve akciğerlerinizi dinleyerek perikardın iltihaplandığında ve kalbinize sürttüğünde yarattığı farklı bir ses arar. Doktorunuz muhtemelen kan testleri, elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi ve göğüs röntgeni gibi birkaç testte bulunacaktır.

Tedavi seçenekleri

Hafif durumlarda perikardit, aspirin ve ibuprofen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) gibi dinlenme ve anti-inflamatuvar ilaçlarla tedavi edilir (Advil, Motrin). Sağlık uzmanınız ayrıca kolşisin veya kortikosteroid ilaçlar da reçete edebilir. Bakteriyel bir enfeksiyon, perikardınıza neden oluyorsa, size antibiyotik verilir.
Tekrarlayan perikardit tedavisi için, doktorunuz yüksek dozda NSAID'ler, bir kortikosteroidin yavaşça incelmesi ve kolşisin dahil olmak üzere çeşitli ilaçlar kullanabilir ve sizi yakından izleyebilir. Kalp tamponadı geliştirirseniz, doktorunuz perikardiyosentez adı verilen ve göğsünüzden sıvı atan bir prosedür önerebilir. Total perikardektomi - perikardın çıkarılması - bir seçenektir.

Tamamlayıcı ve Alternatif Terapiler

Perikardı olan insanlar bir doktor bakımı altında olmalıdır. Perikardit tedavisinde yalnız takviyata veya şifalı otlara güvenmeyin. Geleneksel tedavilerle birlikte alternatif terapiler kullanabilirsiniz, ancak yalnızca bir doktor gözetiminde kullanabilirsiniz. Doktorunuz iltihaplanmaya neyin neden düzgün davrandığına karar vermelidir. Doktorunuza kullandığınız veya kullanmayı düşündüğünüz alternatif tedaviler ve ek maddeler hakkında bilgi verdiğinizden emin olun.

Beslenme ve Takviyeler

Eğer konstriktif perikardiniz varsa doktorunuz düşük tuzlu diyet önerebilir.
Enflamasyonu artıracak ve bağışıklık sisteminizi zayıflatabilecek doymuş yağ, alkol ve şekerlerden kaçının.
Her ne kadar özellikle perikardit tedavisinde besin takviyeleri yoksa da, aşağıdaki beslenme takviyeleri, bağışıklık sisteminizi ve kalp sağlığını güçlendirebilir:
 • Koenzim Q10 (C0Q10). Kalp sağlığı için iyi bir antioksidan. CoQ10 kan incelticileri - örneğin varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin - daha az etkili hale getirebilir.
 • E Vitamini ve C vitamini. Kanıtlar karışık olmasına rağmen, kalp sağlığını geliştirebilen antioksidanlar. E vitamini kanama riskini artırabilir, özellikle kan tinerlerini kullanırsanız. E vitamini, bir takım ilaçlarla etkileşime girebilir, bu nedenle almadan önce doktorunuza danışın.
 • Magnezyum. Kalbinizin verimli çalışmasına yardımcı olur. Magnezyum birçok ilaç, bitki ve takviyeleri ile etkileşime girer ve kan basıncını düşürebilir. Magnezyum almadan önce doktorunuzla konuşın. Böbrek hasarınız varsa magnezyum almayın.
 • Bromelain. Ananas türevi bir enzim. Enflamasyonla mücadeleye yardımcı olur ve antibiyotik tedavisinin etkinliğini artırabilir. Bromelain kanama riskini artırabilir, bu nedenle kan inceltici veya NSAID kullanıyorsanız bromelain almadan önce doktorunuza danışın. Mide ülseri olan insanlar bromelain'den kaçınmalıdır. Eğer antibiyotiklerle alınırsa, bromelain vücuttaki antibiyotik seviyelerini artırabilir ve bu da tehlikeli olabilir.
 • Balık yağı, zamanla enflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Balık yağı kanama riskini artırabilir, bu nedenle kan teneffüsü kullanırsanız balık yağı almadan önce doktorunuza danışın.

Otlar

Otlar, vücudun sistemlerini güçlendirmenin ve sesinin tonunu ayarlamanın bir yoludur. Herhangi bir terapide olduğu gibi, tedaviye başlamadan önce sorununuzu teşhis etmek için sağlık uzmanınızla birlikte çalışmalısınız. Bitkileri kuru ekstraktlar (kapsüller, tozlar ve çaylar), gliseritler (gliserin özleri) veya tentür (alkol özütü) olarak kullanabilirsiniz. Aksi belirtilmedikçe, çayları 1 çay kaşığı ile hazırlayın. Sıcak su bardağı başına ot. Dik dikilen yaprak veya çiçekler için 5 ila 10 dakika, kökler için 10 ila 20 dakika. Günde 2 ila 4 bardak iç. Belirtildiği şekilde tek başına veya birlikte tentür kullanabilirsiniz.
Her ne kadar özellikle perikardit tedavisinde ot bulunmamakla birlikte, bazıları bağışıklık sisteminizi ve kalp sağlığını güçlendirebilir. Bu otları yalnızca doktorunuzun gözetiminde alınız.
Kalp desteği için:
 • Hawthorn ( Crataegus monogyna ). Hawthorn geleneksel olarak kalp problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır. Bununla birlikte, perikardit için çalışılmamıştır. Hawthorn, kalp hastalığını, yüksek tansiyonu ve kalp yetmezliğini tedavi etmek için alınan birçok ilaçla etkileşime girer.
 • Sarımsak ( Allium sativum ). Sarımsak birçok ilaçla etkileşime girer ve warfarin (Coumadin) gibi kan düşürücü ilaçların yanı sıra HIV'i tedavi etmek için kullanılan bazı ilaçların etkisini artırabilir. Kan inceltici veya diğer ilaçları da alırsanız, sarımsağı almadan önce doktorunuza danışın.
Bağışıklık sistemini kısa vadede güçlendirmek için:
 • Ekinezya ( Echinacea spp. ). Lupus veya romatoid artrit gibi otoimmün hastalıkları olan insanlar, ekinezya almamalıdır. Bitki alerjiniz varsa, ekinezya almaya dikkat edin. Ekinezya çeşitli ilaçlarla etkileşime girebilir. Almadan önce doktorunuza sorun.
 • Goldenseal ( Hydrastis canadensis ); sıklıkla ekinezya ile birlikte kullanılır. Goldenseal, kan incelticileri de dahil olmak üzere birçok ilaçla etkileşime girer. Ayrıca kan şekerini düşürebilir. Başka ilaç kullandıysanız veya şeker hastalığınız varsa goldenseal almadan önce doktorunuza danışın.
 • Andrographis ( Andrographis paniculata ). Özellikle de kan teneffüsü kullanırsanız, Andrographis kanama riskini artırabilir. Andrographis ayrıca yüksek tansiyon için ilaçlarla etkileşime girebilir. Otoimmün hastalıkları olan insanlar androgravı almamalıdır. Doğurganlık sorunları olan insanlar doktor gözetiminde bulunmadıkları sürece androfareye başvurmamalıdır.

Homeopati

Bir çare yazmadan önce, homeopatlar bir kişinin anayasal türünü dikkate alır; fiziksel, duygusal ve psikolojik yapınızı içerir. Tecrübeli bir homeopat her birey için en uygun tedaviyi belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir. Perikardit için kullanılan en yaygın ilaçların bazıları aşağıda listelenmiştir. Ortak doz, semptomlarınız düzelene kadar her 4-4 saatte 12X - 30C ilaçların 3-5 pelletidir.
 • Aconite . Ani kaygılar (özellikle ölen korkusu) ve huzursuzluk eşliğinde ani, keskin ağrılar için.
 • Spongia tosta . Göğüs patlayacak hissi için endişe, hafif baş dönmesi, terleme; hasta boşaltılır.
 • Kaktüs grandiflorus . Göğüs etrafında bir bant veya göğüste veya çarpıntılarda büyük bir ağırlık olduğunu hissetmek veya durumunuz açık havada daha iyi hissediyorsa ve geceleri daha kötü hissediyorsanız.

Takip etmek

Pek çok perikarditis vakası 3 hafta içinde çözülür.
Doktorunuz bir takip röntgen filmi veya elektrokardiyogram sipariş edebilir.

Araştırma Destekleme

Ariyarajah V, Spodick DH. Akut perikardit: Teşhis ipuçları ve yaygın elektrokardiyografi bulguları. Cardiol Rev . 2007, 15 (1): 24-30.
Brucato A, Brambilla G, Adler Y, Spodick DH, Canesi B. Tekrarlayan akut perikardit tedavisi: Bir romatolojik çözüm. Clin Exp Romatizma . 2006; 24 (1): 45-50.
Cantarini L, Imazio M, Brizi MG, vd. İdiyopatik tekrarlayan perikardit patogenezinde otoimmünite ve otoenflamasyonun rolü. Clin Rev Allergy Immunol . 2013; 44 (1): 6-13.
Chowdhury UK, Subramaniam GK, Kumar AS ve diğerleri. Konstriktif perikard için perikardektomi: İki cerrahi tekniğin klinik, ekokardiyografik ve hemodinamik değerlendirmesi. Ann Thorac Surg . 2006; 81 (2): 522-9.
Coon JT, Ernst E. Andrographis üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde panikülat: güvenlik ve etkililiğin sistematik bir derlemesi. Planta Med . 2004; 70: 293-8.
Cornily JC, Le Gal G, Tramvay Lebaillif TN, Gilard M, Boschat J, Blanc JJ. Akut perikardit: Tedavi uygulamaları ve kardiyologlar üzerine yapılan anketin sonuçları. Arch Mal Coeur Vaiss . 2006; 99 (1): 61-4.
Ernst E. Bitkisel ilaçların kardiyovasküler yan etkileri: son literatürün sistematik bir derlemesi. Can J Cardiol . 2003 Haziran; 19 (7): 818-27. Gözden geçirmek.
Ferri FF. Ferri Klinik Danışmanı 2014 . 1. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2013.
Francone M, Dymarkowski S, Kalantzi M, Rademakers FE, Bogaert J. Ventriküler bağlantının gerçek zamanlı sinüs MR ile değerlendirilmesi ve konstriktif perikardit ile restriktif kardiyomiyopati arasındaki farkın değerlendirilmesi. Eur Radiol . 2006; 16 (4): 944-51.
Imazio M, Adler Y. Akut ve tekrarlayan perikarditte aspirin, NSAID, kortikosteroidler ve kolşisin ile tedavi. Kalp Başarısız Rev . 2013; 18 (3): 355-60.
Imazio M, Brucato A, Forno D ve diğerleri. Perikardit önlemede kolşisinin etkinliği ve güvenliği. Sistematik inceleme ve meta-analiz. Kalp . 2012; 98 (14): 1078-1082.
Imazio M, Gaita F, LeWinter M. Perikardit Değerlendirme ve Tedavisi: Sistematik bir gözden geçirme. JAMA . 2015 (14), 314: 1498-506.
Khandaker MH, Schaff HV, Greason KL, et al. Nükseden perikardlı hastalarda perikardektomi ve tıp yönetimi. Mayo Clin Proc . 2012; 87 (11): 1062-1070.
Koch E, Malek FA. Alçıtaşı yaprakları ve çiçeklerden alınan kardiyovasküler rahatsızlıkların ön klinik ve klinik çalışmaları için standartlaştırılmış ekstraktlar. Planta Med . 2011 Temmuz; 77 (11): 1123-8. Epub 2011 Mart 7. İnceleme.
Kyto V, Sipila J, Rautava P. Klinik profil ve akut perikardit için hastaneye yatırılan hastalarda sonuçlara etkiler. Dolaşım . 2014; 130 (18): 1601-6.
Lin Y, Zhou M, Xiao J, Wang B, Wang Z. Çinli tek merkezli bir çalışmada konstriktif perikardit tedavisi: beş yıllık bir deneyim. Ann Thorac Surg . 2012; 94 (4): 1235-1240.
Markel G, Imazio M, Brucato A, Adler Y. 2012 yılında tekrarlayan perikarditin kolşisinle önlenmesi. Clin Cardiol . 2013; 36 (3): 125-8.
Martin y Porras M, Waleffe A, Pierard L. Tekrarlayan perikardit tedavisi: Olgu sunumu ve literatürün gözden geçirilmesi. Rev Med Liege . 2007, 62 (1): 21-24.
Pawlak-Cielik A, Szturmowicz M, Fijakowska A, ve diğerleri. Neoplastik perikardit: Farklı tanı yöntemlerinin rolü. Pol Arch Med Wewn . 2006; 115 (1): 37-44.
Snyder MJ, Bepko J, White M. Akut perikardit: tanı ve tedavi. Am Hekim Am . 2014; 89 (7): 553-60.

Alternatif İsimler

Kalp enfeksiyonu - perikardit

Versiyon bilgisi

 • Son gözden geçirme tarihi: 27.04.2016
 • Steven D. Ehrlich, NMD, Çözümler Akupunktur, tamamlayıcı ve alternatif tıp konusunda uzmanlaşmış özel bir uygulama olan Phoenix, AZ. VeriMed Healthcare Network tarafından sağlanan inceleme.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget