alerjik rinit bahar nezlesinin doğal tedavisi

Alerjik rinit

Giriş

Allerjik rinit, bağışıklık sisteminiz polen gibi solunan maddelere aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkan alerjik bir reaksiyondur.
Allerjik rinitin iki türü şöyledir:
 • Mevsimsel alerjik rinit (saman nezlesi)
 • Yıl boyunca ortaya çıkan uzun süreli alerjik rinit
Saman nezlesinde açık allerjen neden olur. Çok yıllık alerjik rinit, toz akarları, hayvan tüyleri ve küf gibi kapalı alerjenlerden kaynaklanmaktadır.
Allerjik rinit belirtileri soğuk semptomlara benzer. Ama bir virüsün soğukta olduğu gibi değil. Bir alerjene nefesinizle baktığınızda, bağışıklık sistemi harekete geçer. Histonlar gibi inflamatuar kimyasallarla birlikte burun kanallarına IgE olarak bilinen maddeleri salgılar. Gözleriniz kaşıntıya neden olabilir veya burnunuz ve sinüsleriniz kaşıntılı ve tıkılı olabilir. Bilim adamları, bağışıklık sisteminizin alerjenlere aşırı tepki vermesine neden olanlardan emin değildir.
Allerjik rinit yaygın olup 5 Amerikalı'yı yaklaşık 1 kişide etkilemektedir. Mevsimsel allerjik rinit çocuklarda ve ergende daha sıktır. Alerjik rinitli hastaların çoğunda semptomlar yaş 20'den önce görülür. Belirtiler erken yetişkinlikte sabit kalır, ancak orta yaş ve sonrasında iyileşmeye başlar. Semptomlar hafif veya şiddetli olabilir. Alerjik riniti olan birçok insanda astım da vardır.
alerjik rinit belirtileri nelerdir?


Belirti ve bulgular


 1. Allerjik rinit, aşağıdakiler de dahil birçok belirtiye neden olabilir:
 2. Dolu veya burun akıntısı
 3. Hapşırma
 4. Burundan sonra damla damlası
 5. Kırmızı, kaşıntılı, sulu gözler
 6. Şişmiş göz kapakları
 7. Kaşıntılı ağız, boğaz, kulaklar ve yüz
 8. Boğaz ağrısı
 9. Kuru öksürük
 10. Baş ağrısı
 11. Yüz ağrısı veya basınç
 12. İşitme, koku ve lezzet kısmen kaybı
 13. yorgunluk
 14. Gözlerin altında koyu halkalar

Nedenler

Bağışıklık sistemi bakteri ve virüs gibi zararlı maddelerle savaşmak için tasarlanmıştır. Alerjik rinitiniz olduğunda bağışıklık sistemi polen, küf ve hayvan tüyleri gibi zararsız maddelere aşırı tepki verir. Bu reaksiyona alerjik reaksiyon denir.
 1. Mevsimsel alerjik rinit polen ve küf sporları tarafından tetiklenir. Kaynaklar şunları içerir:
 2. Sonbaharında Ragweed. En yaygın mevsimsel alerjen.
 3. İlkbahar ve yaz sonlarında çim poleni
 4. Ilkbaharda ağaç poleni
 5. Mantar, kalıp yetiştiriciliği, ölü yapraklarda, yaz ve sonbaharda yaygın
 6. Yıllık alerjik rinit, şu nedenlerle tetiklenebilir:
 7. Hayvan tüyleri
 8. Toz ve ev eşyaları
 9. Hamamböcekleri
 10. Kalıplar duvar kağıdı, ev bitkileri, halı ve döşemeliklerde büyüyor
 11. Duman
 12. dumanlı sis

Risk faktörleri

 • Aile alerjisi öyküsü
 • Gıda alerjileri veya egzama gibi diğer alerjilere sahip olmak
 • İkinci el sigaraya maruz kalma
 • Erkek cinsiyeti

tanı

Doktorunuz aileniz ve kişisel alerji öykünüz hakkında sorular soracaktır.
 • Semptomlar günün veya mevsimin zamanına bağlı olarak değişir mi?
 • Evcil hayvanın var mı?
 • Diyetinizde değişiklikler yaptınız mı?
 • Herhangi bir ilaç alıyor musun?
Doktorunuz fizik muayene yapacak ve neye alerjiniz olduğunu bulmak için cilt testi önerebilir. Çiziklilik testinde, örneğin, küçük miktarlarda kuşkulu allerjenler cilde iğne dikmesi veya çizik ile uygulanır. Bir alerji varsa, alan şişirilmiş ve kırmızı olacaktır. Bazen hangi alerjik maddelere tepki verdiğinizi bulmak için bir kan testi yapılabilir.
Küçük çocuklarla, yaptıklarını seyretmeye yardımcı olabilir. Örneğin, alerjik rinitli bir çocuk burnunu kıpırdatabilir ve elin avucuyla yukarı doğru itebilir.

önleme

Belirtilerinizi kontrol altına almanın en iyi yolu onları tetikleyen alerjenlere maruz kalmaktan kaçınmaktır.
Saman nezlünüz varsa, hava yoluyla bulaşan alerjenler yüksek olduğunda günler veya mevsimlerde:
 • İç mekanda kalın ve pencereleri kapatın.
 • Evinizde ve otomobilinizde bir klima kullanın.
 • Dışarıdan havada çeken fanlar kullanmayın.
 • ÇAMAŞIRLARI kuru olmayan bir yere asmayın.
 • Dışarıda kaldıktan sonra çamaşır yıkayın veya duş edin ve kıyafetlerinizi değiştirin.
 • Yatak odasında bir HEPA hava filtresi kullanın.
Yıl boyunca alerjiniz varsa:
 • Yastıklarınızı ve yataklarınızı toz örümcek kapakları ile örtün.
 • Halıyı çıkarın ve döşeme veya parke zeminler monte edin. Alan kilimlerini kullanın ve sık sık çok sıcak suda yıkayın.
 • Perdeler yerine panjur kullanın.
 • Evcil hayvanları yatak odasından uzak tutun.
 • Vakumunuzda bir HEPA filtresi kullanın.
 • Hava temizleyicisi kullanın.
 • Yatak takımlarını ve oyuncakları (örneğin doldurulmuş hayvanlar gibi) haftada bir kez çok sıcak suda yıkayın.
Bebeklik döneminde ve erken çocukluk döneminde enfeksiyonlara, çiftlik hayvanlarına ve evcil hayvanlara (kedi ve köpekler gibi) maruz kalınmasının, daha sonra hayatta alerjik rinit gelişme riskini azaltabileceğini gösteren kanıtlar vardır. Bir çalışma, erken doğan bebeklerin daha önce patojenlere maruz kalması nedeniyle alerjik rinit riski daha düşük olduğunu düşündürmektedir.


tedavi

Allerjik rinit semptomlarını azaltmanın en iyi yolu allerjenlere maruz kalmayı önlemektir.
Antihistaminikler, dekonjestanlar ve burun kortikosteroid spreyleri gibi ilaçlar alerji semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olabilir. Belirtileri tedavi etmek için bazı tamamlayıcı ve alternatif terapiler de kullanılabilir.
Doktorunuz immünoterapi veya "alerji atışları" önerebilir. Bu tedavi ile düzenli olarak bir allerjen enjeksiyonu yapılır; her doz bir önceki dozdan biraz daha büyüktür. Bağışıklık sisteminiz yavaş yavaş allerjene alışmalı ve artık buna tepki vermemelidir.
Ek olarak bazı yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri alerjik rinit semptomlarını önlemeye veya iyileştirmeye yardımcı olabilir.


Yaşam tarzı

Her ne kadar polen ve ragweed mevsiminde kapalı ortamda kalamasanız da, zirve pozlama sürelerinden kaçınmak yardımcı olabilir. Evinizde ve otomobilinizde klima cihazınızı kullanın ve avluda çalışırken toz maskesi takın.
Yıl boyunca alerjiniz varsa:
 • Halı ve döşemeli mobilyalardan kurtulun.
 • Yatakları her hafta çok sıcak suda yıkayın.
 • Dolması oyuncakları yatak odasından uzak tutun.
 • Alerjiye dayanıklı kapaklarla yastık ve yatakları örtün.
Kalıbı azaltmak için:
 • Küf yüzeylerini temizleyin. Kalıplar çoğunlukla klima, nemlendiriciler, nem alıcılar, bataklık soğutucuları ve buzdolabında damla tencere bulunur.
 • Nem oranını% 50'den daha düşük bir seviyeye düşürmek için içeride bir nem alıcı kullanın.
 • Su sızıntılarını düzeltin ve hemen su hasarını temizleyin.
 • Mutfakların, banyoların ve tarama alanlarının iyi bir havalandırma olduğundan emin olun. Egzoz fanları takmak yardımcı olabilir. Çamaşır kurutma makineleri dışına havalandırın.
 • Yer döşemelerini tarama alanlarına yerleştirin.

İlaçlar

Sahip olduğunuz allerjik rinit türüne bağlı olarak, doktorunuz ilacı tavsiye edebilir. Sürekli alerjik rinitiniz varsa, günlük ilaç almak zorunda kalabilirsiniz. Mevsimsel alerjik rinitiniz (saman nezlesi) varsa, polen sezonunun başlamasından birkaç hafta önce ilaçlarınızı almaya başlamanız gerekebilir.


antihistaminikler
Antihistaminikler vücudunuzdaki histamin salınımını engelleyerek çalışır. Hem oral hem de burun sprey formlarında, reçeteli ilaçlar ve tezgah üstü ilaçlar olarak mevcuttur. Tezgah üstü antihistaminikler kısa etkili ve hafif ila orta semptomları hafifletebilir.
 • Difenhidramin (Benadril), klorfeniramin (Klor-Trimeton) ve klamastin (Tavist) de dahil olmak üzere reçetesiz antihistaminler. Bu eski antihistaminikler uykuluğa neden olabilir. Loratadine (Claritin), setrin (Zyrtec) ve fexofenadin (Allegra) eski antihistaminikler kadar fazla uyuşukluğa neden olmaz.
 • Reçetesiz antihistaminikler, tezgah üstü antihistaminiklerden daha uzun süre etkili olur ve genellikle günde bir kez alınır. Bunlara desloratadin (Clarinex) dahildir.

Dekonjestanlar
Birçok tezgah üstü ve reçeteli dekonjestan hap veya burun spreyi formunda mevcuttur. Genellikle antihistaminiklerle birlikte kullanılırlar.
Ağız ve burun tıkanıklığı gidericilerine Sudafed, Actifed, Afrin ve Neo-Synephrine dahildir. Bazı dekonjestanlar kan basıncını artırabilecek psödoefedrin içerebilir. Yüksek tansiyonlu veya prostat büyümüş insanlar psödoefedrin içeren ilaçları almamalıdır. Burun tıkanıklığı önleyici spreyleri 3 günden fazla kullanmak "tıkanıklığın tıkanıklığına" neden olabilir, bu da tıkanıklığın daha da kötüleşmesine neden olur. Doktorunuz size söylemediği sürece burun tıkanıklığı önleyici spreyleri üst üste 3 günden fazla kullanmaktan kaçının. Amfizeminiz varsa veya kronik bronşitiniz varsa bunları kullanmayın.

Burun kortikosteroidleri
Burun kortikosteroidleri iltihaplanmayı azaltan ve hapşırma, kaşıntı ve burun akıntısını hafifleten reçeteli spreylerdir. İçerirler:
 • Becometason (Beconase)
 • Flutikazon (Flonaz)
 • Mometazon (Nasonex)
 • Triasinolon (Nasacort)
Belirtilerdeki düzelmeyi görmek için bu spreyleri kullanmanın birkaç hafta sürebilir.

Lökotrien modifikatörleri
Bu reçeteli ilaçlar vücudun ürettiği iltihap kimyasalları olan lökotrienlerin üretimini engeller. Günde bir kez alınır ve uyku hali oluşturmazlar. Ayrıca allerjik astımı tedavi etmek için kullanılırlar. Lökotrien modifıye ediciler arasında montelukast (Singulair) ve zafirlukast (Accolate) bulunur.

Kromolin sodyum (NasalCrom)
Bu tezgah üstü burun spreyi, histamin salınmasını engeller ve şişme ve burun akıntısının hafifletilmesine yardımcı olur. Belirtiler başlamadan önce alındığında en iyi sonucu alır ve günde birkaç kez kullanılması gerekebilir.

Burundan atropin
Ipratropium bromide (Atrovent) çok burun akıntısına neden olan burun spreyidir. Glokomu olan veya prostat büyümüş olan insanlar Atrovent kullanmamalıdır.

Göz damlası
 • Antihistaminik göz damlası, burun ve göz belirtilerini rahatlatır. Bunlara azelastin, olopatadin, ketotifen ve levokabastin dahildir.
 • Dekonjestan göz damlası fenilefrin ve naphazolini içerir.
Göz damlası batmalara ve hatta baş ağrısına neden olabilir.

Diğer Tedaviler

Allerji atışları veya immünoterapi, şiddetli alerji semptomları olan veya astımı olan 7 yaş ve üzeri herkese sık sık önerilir. İmmünoterapi, bağışıklık sisteminizin uzun süre alerjenin küçük dozlarının düzenli enjeksiyonlarıyla alerjenlere alışmasına yardımcı olur.
Burun sulaması veya burun yıkaması, alerjik rinit semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışma, günde üç kez burun sulaması yapmakla yaklaşık 3-6 hafta sonra allerji semptomlarını azalttığını bulmuştur. Burun sulamasını yapmak için burun kanallarını tuzlu suyla yıkamak için bir neti potu, ampul şırıngası veya sıkıştırma şişesi kullanabilirsiniz.


Beslenme ve Diyet İlaveleri

Alerjik rinitli bazı insanlarda da gıda alerjileri bulunur. Herhangi bir gıda alerjiniz varsa, bu yiyecekleri diyetinizden alın.
 • Lactobacillus acidophilus . Küçük bir çalışma , "dost" bakterilerin bir türü olan L. acidophilus'un polen alerjik reaksiyonunu azaltabileceğini öne sürüyor . Daha fazla çalışma gerekiyor.
 • Quercetin. Quercetin, meyve ve sebze renklerini veren bir flavonoid (bitki pigmenti) dir. Test tüplerinde, akan burun ve sulu gözler gibi alerji semptomlarına neden olan histamin üretimini ve salımını durdurur. Bununla birlikte, quercetin'in insanlarda aynı şekilde çalışacağı hakkında henüz çok fazla kanıt bulunmamaktadır. Daha fazla çalışma gerekiyor. Quercetin, potansiyel olarak birçok ilaçla etkileşime girebilir, bu nedenle doktorunuzla konuşun.
 • Spirulina. Ön test tüpü ve hayvan çalışmaları, bir tür mavi-yeşil yosun olan spirulina'nın zararlı alerjik reaksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü. Spirulina histamin salınımını durdurur ve alerjik rinit semptomlarına katkıda bulunur. Araştırmacılar insanlarda işe yarayıp yaramayacağını bilmiyorlar.
 • C vitamini (günde 2,000 mg). C vitamini, antihistaminik özelliklere sahiptir ve ön araştırma, alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini önermektedir. Diğer çalışmalar herhangi bir etki göstermedi.


Otlar

Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeplerden dolayı, şifalı bitkiler yalnızca bir sağlık uygulayıcısı gözetiminde almalısınız.

 • Butterbur ( Petasites hybridus, günde 500 mg). Butterbur geleneksel olarak astım ve bronşit tedavisinde ve mukus azaltmada kullanılmıştır. Birkaç bilimsel araştırma, alerjik rinitle yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Saman nezlesi olan 125 kişiden oluşan bir çalışmada, butterbur unu Zyrtec kadar etkili bulundu. Bir başka çalışmada, butterbur ile Allegra arasındaki benzer bulgular karşılaştırılmıştır. Bununla birlikte, her iki çalışma da küçüktü. Bu yüzden daha fazla araştırma gerekiyor. Araştırmacılar, butterburun 12 ila 16 haftadan daha uzun süre alınıp alınmayacağını bilmiyorlar. Butterbur, mide rahatsızlığı, baş ağrısı ve uyuşukluğa neden olabilir. Hamile ve emziren kadınlar ve küçük çocuklar butterbur almalısınız. Herhangi bir reçeteli ilaç alırsanız, tereyağı almadan önce doktorunuza danışın. Sadece doktorunuzun rehberliğinde saygın bir üreticiden gelen butterbur ürünlerini kullanın. Düşük kaliteli butterbur potansiyel olarak zararlı toksinler içerebilir.

 • Isırgan otu Urtica dioica , bir hafta boyunca günde 600 mg). Isırgan otu, geleneksel olarak alerjik rinit de dahil olmak üzere çeşitli koşulların tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak şu ana kadar yapılan çalışmalar eksik. Isırgan otunun allerjik rinit semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini iddia eden küçük bir çalışma vardır. Hamile kadınlar ve küçük çocuklar, ısırgan otu almamalıdır. Şeker hastalığınız varsa veya kan basıncı ilaçları, kan tinerleri, diüretikler, su hapları, lityum veya böbrekler tarafından işlenmiş diğer ilaçları almanız durumunda ısırgan otu almadan önce doktorunuzla konuşın.
 • Tinospora cordifolia (günde üç kez 300 mg). Bir çalışmada, 8 haftalık bir tinospora (Tinofend) formülasyonu alan alerjik rinitli insanlar plasebo alanlara göre çok daha az semptom gösterdiler. Bazı araştırmacılar çalışmanın sonuçlarını sordu. Daha fazla araştırma gerekiyor. Şeker hastalığı veya romatoid artrit veya Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalıkları olan insanlar tinosporayı kullanmamalıdır. Hamile ya da emziren kadınlar da almamalıdır. Tinospora, diyabet ilaçları ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla olumsuz etkileşime girebilir.

 • Astragalus ( Astragalus membranaceus , günde iki kez 160 mg). Bir ön çalışma,% 40 polisakarit içeren standartlaştırılmış astragalus (Lectranal) formülasyonunun akıcı burnu, hapşırmayı ve kaşıntıyı içeren alerjik rinit semptomlarını azalttığını önermektedir. Romatoid artrit veya Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalığı olan insanlar, astragalusu doktorlarına sormadan almamalıdır. Bağışıklık sistemini bastıran lityum veya ilaçları kullanan insanlar astragalus kullanmamalıdır.


Akupunktur

Bazı kanıtlar, akupunkturun alerjik riniti olan insanlara tedavide yardımcı olabileceğini düşündürse de, tüm çalışmalar kabul etmemektedir. Saman nezlesi olan 45 kişiden oluşan bir çalışmada akupunktur semptomları iyileştirmede antihistaminikler kadar çalıştı ve etkileri daha uzun sürecek gibi görünüyordu. Bununla birlikte, akupunktur ile plaseboyu karşılaştıran kontrollü bir araştırma (sahte akupunktur) gerçek bir yarar bulamadı. Bir çalışma, akupunktur ile geleneksel Çin otlarını birleştirmenin semptomları hafifletmesine yardımcı olduğunu ileri sürdü.


Homeopati

Birkaç çalışma belirli homeopatik tedavilerin etkinliğini incelemiş olmasına rağmen, profesyonel homeopatlar, bilgi ve tecrübelerine dayanarak allerjik rinit semptomlarının tedavisinde aşağıdaki ilaçları göz önüne alabilir. Bir çare yazmadan önce homeopatlar bir kişinin anayasal türünü dikkate alır, fiziksel, duygusal ve psikolojik yapınızı içerir. Tecrübeli bir homeopat her birey için en uygun tedaviyi belirlerken bu faktörlerin hepsini değerlendirir.
 • Nux vomica . Burun akıntısıyla tıkanıklık için burun akıntısını sivilce burun akıntısıyla kurutun, kazın ve kazının ve bir çok hapşırma yapın. Bu çare için uygun bir kişi sinir bozucu ve sabırsızdır.
 • Arsenicum albümü . Burun akıntısı yanan burun tıkanıklığı ve şiddetli hapşırıklık. Arsenicum için uygun bir aday huzursuz, endişeli ve bitkin hissediyor.
 • Allium cepa . Sık sık hapşırma, burun akıntısı rahatsız edici ve göz yırtılması için. Bu aday susamış olma eğilimindedir.
 • Euphrasia . Burun akıntısı için, tutuşma, rahatsız edici gözyaşı ile. Bu ilaç için uygun bir kişi yatarken daha kötü nazal belirtilere sahiptir.


Geleneksel Çin Tıbbı

Biminne, alerjik rinit tedavisinde kullanılan Çin bitkisel bir formül. Yıl boyu alerjik riniti olan 58 kişinin katıldığı bir araştırmada, biminen katılımcıların çoğunda en azından bazı semptomları hafifletti. Çalışmadaki insanlar formülünü 12 hafta boyunca günde 5 kez aldılar ve 1 yıl sonra bile biminne'nin faydasını gösterdiler. Biminne'in nasıl işlediği bilinmiyor veya uzun süreler boyunca kullanılması güvenlidir. Almadan önce doktorunuza sorun. Biminne bu otları içerir:

 • Çinli skullcap ( Scutellaria baicalensis ). Sedatif, lityum ve diyabet ilaçlarıyla etkileşim kurabilir. Ayrıca kolesterolü düşürmek için kullanılan statinlerle etkileşim kurabilir.
 • Ginkgo biloba . Kanama ve morarma riskini artırabilir. Kan inceltici, nonsteroid anti-inflamatuvar ilaçlar (Advil veya Aleve gibi) ve Xanax da dahil olmak üzere ilaçlarla etkileşime girebilir.
 • Azgın keçi yabani ot ( Epimedium sagittatum ). Kan tinerleri ve kan basıncı ilaçlarıyla etkileşime girebilir.
 • Schizandra çinensis . Birçok ilaçla etkileşim kurabilir.
 • Japon kayısı ( Prunus mume ). Kan tinerleri ile etkileşime girebilir.
 • Ledebouriella divaricata
 • Astragalus ( Astragalus membranaceus ). Bağışıklık sistemini bastıran lityum ve ilaçlarla etkileşime girebilir.


Diğer Hususlar

Bazı burun tıkanıklığı önleyici spreyleri uzun süre kullanmak, alerjik riniti daha da kötüleştirebilir. Şiddetli belirtiler gelişirse, daha önce yardım etmiş olan tedavi artık çalışmıyorsa veya tedaviyle semptomlar düzelmiyorsa doktorunuzu arayın.
Az kontrollü alerjik rinit, uyku problemlerine, öğrenme problemlerine ve işyerinde üretkenliği kaybetmeye neden olabilir.


Gebelik

Hamile iseniz veya emziriyorsanız:
 • Doktorunuza sormadıkça dekonjestanlar
 • Isırgan otu
 • Çinli kafatası
 • Butterbur (Petasites) ekstraktları
 • Yüksek doz C vitamini
 • Tinospora cordifolia
 • Astragalus


Uyarılar ve Önlemler

Şeker hastalığınız varsa veya kan basıncı ilaçları, antikoagülanlar (kan tinerleri) veya diüretik (su hapları) kullanıyorsanız, ısırgan otlarını Doktorunuzla konuşmadan önce almayın.
Tinozpora almayınız Cordifolia, şeker hastalığınız olup romatizmal artrit veya Crohn hastalığı gibi otoimmün hastalıklara sahipseniz.
Eğer romatizmal artrit veya Crohn hastalığı gibi otoimmün bir hastalığınız varsa Astragalus almayın. Lityum kullananlar Astragalus kullanmamalıdır.
Butterbur, karaciğer tarafından işlenen bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Herhangi bir reçeteli ilaç alırsanız, tereyağı almadan önce doktorunuza danışın.
Skullcap sizi uykulu hale getirebilir ve dikkatle kullanılmalıdır. Uyuşukluğa neden olabilecek antihistaminiklerle skullcap kullanmayın.


Prognoz ve Komplikasyonlar

Allerjik rinit semptomlarını tedavi edebilirsiniz. Ancak bir alerjene maruz kaldıklarında görünürler.
Sürekli alerjik rinit ciddi bir durum olmamasına rağmen hayatınızı etkileyebilir. Belirtilerinizin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, alerjik rinit, okulu özümsemenize ya da çalışmanıza neden olabilir. İlaç, uyuşukluk ve diğer yan etkilere neden olabilir. Alerjiniz egzama, astım, sinüzit ve kulak enfeksiyonu (otitis media) gibi diğer rahatsızlıkları tetikleyebilir. Mevsimlik alerjiler yaşlandıkça iyileşebilirler.
İmmünoterapi veya alerji atakları, böcekler ve kızarıklıklar gibi rahatsız edici yan etkilere neden olabilir. Nadiren, anafilaksi gibi tehlikeli yan etkileri olabilir. Genellikle vakaların yaklaşık üçte ikisinde çalışır ve yıllarca tedavi gerektirebilir.


Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget