ülseratif kolit nedir nasıl tedavi edilir.

Ülseratif kolit nedir ? Nasıl iyileşir? Ülseartif kolite zarar veren gıdalar nelerdir ? Ülseratif kolite fayda veren bitkiler hangileri?


Ülseratif kolit son yıllarda çok sıklıkla karşıma çıkan ve kronik olduğu düşünülen bir sindirim sistemi hastalığıdır. Dahada ayrıntıya girecek olursak ülseratif kolit bir kalın bağırsak hastalığıdır.Kolonun iç yüzünün mukozasının iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu durum aynı zamanda kolonu toksik halede getirir. Bu hastalığın belirtlileri ülseratif kolite tutulduğunuz bağırsak yerine göre ve şiddetine göre değişmektedir.Tutulum yerine göre üç gruba ayrılır diyebiliriz. Distal tip, sadece kalın bağırsağın son kısmı rektum ve sigmoid kolonun ülseratif kolit olmuş halidir. Sol tip, kalın bağırsağın sol tarafının dalağa kadar olan kısmının ülseratif kolit olmuş halidir. ve en şiddetlisi Pan kolit ise bağırsağın tümünün ülseratif kolit olma durumudur.
sol resimdeki crohn hastalığı sağ resimdeki ülseratif kolit bağırsak durumu

Ülseratif kolitin nedenlerinin Hala bilinmemekte olduğu düşünülmektedir .Ama günümüz beslenme şekli endüstriyel gıda toksik olmuş kolon bağırsağın iç kısmında fazlaca üreyen mukoid tabaka Bağışıklık sisteminin genelde düşük izlenmesi bağırsağın iç yüzeyini kaplayan bu iltihabı doğru açıklamaktadır diyebilir. Özellikle hastalar yıllarca bu rahatsızlığı çekmekle beraber yanlış beslenme alışkanlılarını devam ettirmekte kararlı gibi gözükmektedirler. 

Ülseratif kolitin belirtileri aşağıdaki gibidir
 1. Dışkıda kan gelmesi kanlı dışkılama (hemoroidle genelde karıştırılır veya ülseratif proktit ile)
 2. Özellikle kanlı ve mukuslu ishal durumu ve bu durumun uzun süreler devam etmesi
 3. Kabızlık Genellikle distal ülseratif kolitlerde rektal kanama ile birlikte görülür
 4. Hafif ateş yükselmesi Ateş bir sonuç ve doğal bir vücut refleksidir. Toksik olmuş ve iyice iltihaplanmış kolonlarda doğal olarak bağışıklık sistemi mücadele etmeye çalışır ve ateşiniz yükselir.
 5. Dışkıda mukoid plaka bağırsak salgısı jel şeklinde mukoza görülmesi.
 6. Devamlı ishal durumuna bağlı olarak yorgunluk halsizlik hissi ve kilo kaybı
 7. Kansızlık Demir eksikliği anemisi ve bilimum proteinlerden vücudun noksan kalması
 8. Sindirim sistemi dışında gelişen gözün iltiaplanması göz merceğinin iltihaplanması
 9. hareketli eklem yerlerinde toksik bağırsak dolayısı ile ödem oluşması
  ülseratif kolit kolonoskopi bağırsak iç kısmı
Ülseratif kolitin en sık görülen komplikasyonları masif kanama toksik mega kolon bağırsakta oluşabilecek delinme ve bağırsakların bazı yerlerinde aşırı daralmalardır. Masif kanama hastalık evresi boyunca hastaların en sık karşılaştığı komplikasyondur. En sık olarak karşımıza çıkan cerahi müdehale ise bağırsak delinmesi yani perforasyon sonucu olur. Toksik kolonda ise colon capı 6 cm nin üzerine çıkar ve hasta hastaneye yatırılarak tedavi altına alınır. 

ÜLSERATİF KOLİTTE TEDAVİ
İlaç tedavisi :
Ülseratif kolite ilaçla tedavideki amaç kolon mukozasına yönelik inflamatuvar aktiviteyi engellemek / baskılamak ve hastalığı sessiz döneme sokmaktır. Ülseratif kolit ve Crohn hastalığında tedavi hastalığın yerleşim yeri ve aktivitesine göre farklılık gösterir. Fakat hastalık tam olarak tedavi edilemez Hastalığın şiddetine göre tek veya birçok ilaç bir arada tercih edilebilir.

KORTİKOSTEROİDLER (Deltakortril®, Budenofalk Prednol®)
Akut ülseratif kolit hastalığının aktif döneminde kortikosteroid ilaçlar (Deltakortril®, Budenofalk Prednol®) iltihapların azalmasını sağlayarak karın ağrısının giderilmesi, ateşin düşürülmesi, ishalin azalması ve iştahın düzelmesini sağlar. Kortikosteroidler çok etkili olmakla birlikte yüksek dozlarda ve uzun süreli kullanımlarda yüzde yuvarlaklaşma, iştah artışı,yüksek tansiyon,şeker hastalığı, mide ülseri, kas incelmesi, kemik erimesi ve ruhsal durumda değişiklikler gibi istenmeyen yan etkilere yol açmaktadır. .Lokal etkili Budesonid Budenofalk yan etkileri oldukça azdır.Kortikosteroid lavman ve köpükler bu ilaçlar rektumdaki şikayetleri  hafifletmek yada geçirmek için kullanılır.


SULFASALAZİN (Salazopyrine) :
İçeriğindeki sufapiridin nedeniyle bazı hastalarda ciltte döküntü, baş ağrısı, mide ağrıları,bulantı ve      kansızlığa yol açabilir.Erkeklerde bazen sperm sayısını azatlığı için çocuk sahibi olmayı engeller.Ancak bu geçici durumdur,ilacın kesilmesinden 3 ay sonra normale döner.Çocuk sahibi olmadan önce doktorunuzla görüşmelisiniz ilacınızın dozunu azaltabilir veya değişmesine ihtiyaç duyulabilir.

ASA GRUBU İLAÇLAR ( Salofalk):
Bu grup ilaçların yan etkisi daha düşüktür. Nadiren ishal, baş ağrısı ve deri döküntüleri görülebilir.

AZATHİROPRİNE (Imuran) :
Bağışıklık sistemini etkileyen azathiopurin (Imuran®) gibi ilaçlar uzun dönemde hastalığın aktifleşmesini engellemek için kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini etkileyen bu ilaç idame tedavi olarak kullanılır. Yan etkilerinin gözlenmesi    açısından ilaç düşük dozlarda başlanır; zaman içinde kademeli doz artışı sonucunda oluşabilecek yan etkiler gözlenir. Tedavi sırasında bulantı, grip benzeri yakınmalar ,            halsizlik, karın ağrısı,deri döküntüleri ve kansızlık gibi belirtiler çok az sayıda hastada görülebilir.Bu grup ilaçları kullanırken aralıklı olarak beyaz küre sayımı yapılmalıdır.

METRANİDAZOL VEYA CİPROFLAXOCİNE gibi antibiyotikler ülseratif kolit hastalığı tedavisinde kullanılır.Anüs (makat) çevresinde iltihaplanma, apse gibi durumlarda antibiyotik kullanımı gerekebilir.Demir, folik asit veya B12 vitamini gibi mineral ve vitamin desteğine kansızlığı olan hastalarda gereksinim olabilir.

TAMAMLAYICI TEDAVI

Bu tedavi metodu selçuklu tubbına dayanmakta olup günümüzdeki bilimsel gelişmeler ile harmanlayarak ve apiterapiden yardım alarak sizlerle buluşturduğumuz bir programdır. 

İlk olarak Ülseratif kolitte kolon temizliği çok fazla önem arzetmektedir. Kolon temizliği için Geçmişten günümüze hala geçerliğini sürdüren Riyazet yöntemi takip edilmelidir Riyazet Tasavvufi olmakla beraber günümüzün detoks olarak adlandırdığı ama daha kuşatıcı hem bedeni hem ruhsal bir yolculuktur. Riyazette yasaklanan bazı gıdalar olmakla beraber az kelam az yalan düsturuda benimsenmiş olup malayani ve dünyevi şeylerden dimağımızın temizlenmeside amaçlanmaktadır. 


Riyazet programımızı okudu iseniz Hastalığınızın tedavisinin ilk adımını atmışınız demektir. Kolonun temizlenmesi rahatsızlıklarınız ve komplikasyonlarınızı %50 oranında azaltır. Riyazeti yapıyor iken ilk 40 günlük süreçte Mukoza iltihabı ilede mücadele etmememiz gerekiyor gerekli olan doğal takviyelerimiz aşağıdaki gibidir. 

Apiterapi: Arı ürünlerinden yardım alarak bağırsak iç mukozasındaki iltihabı azaltmayı amaçlıyoruz ve bağışıklık sistemimizi kuvventlendirmeyi İltihap azaldıkça dışkılama katı hale gelmekte ve karın ağrısı vb şikayetleriniz var ise ortadan kalkmaktadır. Apiterapide kullandığımız hammaddeler kendi imalatımız olup 5 nesildir devam ettirdiğimiz bir iş koludur ve ürünler sigortalı olarak güvenli bir şekilde elinize ulaşmaktadır. Gene arı ürünlerini nasıl imal ettiğimizi merak eden arkadaşlar @adn_yldrm instagram adresinden bizi takip edebilir zaman zaman paylaştığımız fotoğrafları ve videoları görebilirsiniz. 

Apiterapinin temel esası arının Alahutealanın izni ve ona bahşettiği ilmi ile yaptığı büyük kimyagerlik sanatının insan metebolizması ile bütünleştirilmesidir. Arının 5 temel ürünü vardır insanların hizmetine sunduğu.
İlk kimya mucizesi BAL: Apiterapinin temel bileşenidir bal diğer arı ürünlerini balın içine karıştırırız 
İkincisi: POLEN: Faydaları saymakla bitmez bu tedavide temel faydası vitamin desteği sağlaması ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. 
Üçüncüsü : Arı ekmeği: Arılar tarafından peteklerin gözeneklerine yerleştirilen macunsu maddedir bir miktar polen arı sütü ve propolis ihtiva eder doğal vitamin deposu ve doğal antibiyotiktir.
Dördüncüsü Propolis: Propolisin isim babası aristotelestir şehirn koruyucusu manasına gelir arılar propolis ağaçların kabuğu ile gövdesi arasındaki özlerden toplarlar ve tam muhteviyatı hala bizim için sırdır. Ama alıp alabileceğiniz en etkili antibiyotik ve antiviral ve antifungal ilaçtır. 
Beşincisi: Arı sütü: kraliçe arının besini ve yumurtadan çıkan ilk yavruların gıdası tam bir mucize. İçeriğinde lacağınız tüm vitaminler mevcut. iyi bir enfeksiyon iyileştirici. 

Bu beşli boya yaşa kiloya ve hastalığın derecesine göre dozajlanıp macun kıvamına getirilir. Herkes için dozajlar farklı olduğu için fiyatlarda değişkenlik  arzedebilir. 
bu macun hayatınızın en önemli parçası olmak durumunda zira bağrsağın iç mukozasındaki iltihabı ancak böyle azaltabilirsiniz. 

Kılıç otu çörek otu kenevir tohumu yağı karışımı: Özellikle kanaması olan hastalar için 600 yıllık bir tedavi metodu kılıç otu yağı. Bağırsağın iç kısmında oluşan tahriş ve rektumdaki yırtıkları tedavi etmek için içilerek kullanılır. osmanlıda kılıç kesiklerinin tedavisinde kullanılldığı için bu ismi almıştır sarı kantaronun yaş iken toplanıp zeytinyağında 90 gün güneşin altında bekletilmesi ile yapılır bu yönteme mesarasyon denilir. 


Propolis kudret narı extractı içeren kapsül: Kapsül formunda olmasını bağısakta çözüldüğü için istiyoruz. İltihap kurutur ve bağışıklığımızı kuvvetlendirir. 

Keçiboynozu özü: Aslında tüm özler aynı zamanda pekmezdir ama bizde modaya uyduk birde soğuk pres diye bir şey yok. sadece pekmez üretirken verim yüksek olsun diye düşük ısı uygulaması var. Ama özellikle ülseratif kolitler için günde 1 çorba kaşığı sabah 1 çorbakaşığı akşam birer çorba kaşığı buğday ruşeymi ile beraber tüketilmesini tavsiye ediyoruz. 

Programımızın ana teması yukarıda saydığımız şeylere dayanıyor. Beslenme esas olmakla beraber kullandığımız ürün grupları özellikle bağırsağın iç kısmının kolonoskopi ile alınan görüntüsü gibi durumlarda enfeksiyonu kurutmak için kullanıyoruz. Takribi 1 yıl civarı süren program için maliyetler her 40 gün için 350 tl ile 500 tl arasında değişmekte olup boy yaş ve kilo bilgisine göre ve hastalığın durumuna göre dozaj çalışması yapılmaktadır. Bizim tedavi programımıza dahil olmak isteyen arkadaşlar web sayfamızın sağ alt köşesindeki whatsapp ikonuna tıklayarak bizimle irtibata geçebilirsiniz. 

Yorum Gönderme

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget