arnavut biberinin capsaisinin faydaları yan etkileri kullanımı

Osmanlı ve Selçuklu geçmiş bin yıl boyunca Hem yiyecek hemde ilaç olarak cayenne yani capcaicum naım diğer arnavut biberini kullanmıştır. Cayenne biberin sıcak ve baharatlı tadının çoğunluğu ağrıları kesmekle meşhur capsaisin maddesinden gelmektedir.

Arnavut biberi üzellikle güney doğu asya ve meksika mutfaklarının vazgeçilmezidir diyebiliriz. Arnavut biberi geleneksel olarak çin ve Hint tıbbında ayuverdik olarak mide sorunları iştahsızlık gibi problemlerde 1000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Aynı zamanda elde edilen kremleri ise artrit ve kas ağrısı için kullanılmıştır.

Ağrı kesici

Kapsaisin, cilde uygulandığında güçlü ağrı giderici özelliklere sahiptir. Vücudunuzdaki beyine ağrı mesajları ileten kimyasal madde olan P miktarını azaltır. P maddesi az olduğunda, ağrı mesajları artık beyne ulaşmaz ve rahatlama hissi verirsiniz. Kapsaisin genellikle aşağıdaki durumlarda önerilir:
 • Osteoartrit ve romatizmal artritin yanı sıra fibromiyaljiden kaynaklanan eklem veya kas ağrısı veya diğer nedenler.
 • Cildin kabarcıkları gittikten sonra bile görülen zona ve diğer acı cilt koşullarından sinir ağrısı (postherpetik nevralji). Araştırma karışıktır. Kapsaisin merhemi denemek sizin için doğru olup olmadığını görmek için doktorunuza danışın.
 • Ameliyattan sonra ağrı, mastektomi veya amputasyon gibi.
 • Ayaktaki sinir hasarından veya diyabet kökenli bacaklardan gelen ağrı diyabetik periferik nöropati. Bununla birlikte, kapsaisin HIV'den periferik nevropati için çalışmıyor gibi görünmektedir.
 • Bel ağrısı. Birçok çalışma, kapsaisin kremin bel ağrısını azaltabileceğini önermektedir.

Diğer kullanımlar

 • Son derece seyreltilmiş homeopatik formülasyonlarda, kapsaisin kulak enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olabilir (otitis media).
 • Ön çalışmalar, kapsaisin, mide ekşimesi tedavisine yardımcı olabileceğini önermektedir. Daha fazla araştırma gerekiyor.
 • Kapsaisin, dolaşım sorunlarına (örneğin, aterosklerozdan kaynaklanan kalp rahatsızlığına veya atardamar kalbeğini bloke eden plağa) karşı araştırılıyor ve düzensiz kalp ritmi riskini azaltıyor.
 • Ön çalışmalar, kapsaisin'in anti-tümör özelliklerine sahip olduğunu ve kolon, prostat ve gastrointestinal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanserlerin tedavisinde rol oynayabileceğini öne sürdü.
Haricen kullanılan bir analjeziktirCapsicum sp.nin olgun kuru meyvelerinde bulunan bir etkin maddedir. Acı kırmızı bibere keskin yakıcı tadı veren asıl maddedir. Genellikle artritkas ve eklem ağrılarının semptomatik tedavisinde kullanılır. Capsicum annuum ve Capsicum frutescens; tropikal bölgelerde yetişir, dünyada yaygın kültürü yapılır.

Türkiye'de KahramanmaraşKayseriBursa'da yaygın bulunur. Cilde topikal olarak uygulanır, etkisi uygulandıktan sonra 4-6 saat içerinde meydana gelir. Küçük çocuklara uygulanmamalı, tahriş olmuş ciltlerde kullanılmamalıdır.

Medikal

Kapsaisin maddesi sağlık alanında hem lokal bir analjezik olarak kullanılmakta hem de Türkiye'de Yakı adı verilen ve tüm dünyada sıklıkla kullanılan eski bir tedavi yöntemi olan ve ağrıları gidermeye yarayan, sıcak pflasterler alanında etken madde olarak kullanılmaktadır. Sadece bu alanlarda kullanımı ile sınırlı kalmayan medikal kapsaisin kullanımı özellikle römatizmal hastalıklar alanında da sıklıkla etken madde olarak kullanılmaktadır.

Kullanılabilir formlar

Baharat olarak, çiğ veya pişmiş yemiş olabilir. Kurutulmuş toz biber, toz haline getirilmiş halde bulunur ve gıdaya ekleyebilir veya meyve suyu, çay ya da süt haline getirebilirsiniz. Ayrıca kapsül formunda veya harici kullanım için kremlerde mevcuttur. Kremalar en az% 0.075 oranında kapsaisin içermelidir.

Nasıl alabilirim

Çatlak ciltlere veya açık yaralara kapsaisin kremi uygulamayın.
pediatrik
Cayenne'yi 2. yaşın altındaki çocuklara VERMEYİN. Ancak, dikkatli olunca capsaicin merhem büyük çocuklarda cilt üzerinde kullanılabilir. Bir çocuk için üst üste 2 günden fazla topikal cayenne merhemi KULLANMAYIN.
Yetişkin
Dozaj talimatlarıyla ilgili olarak doktorunuzla konuşın.

Önlemler

Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Ancak bitkiler yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeplerden dolayı, bir sağlık kuruluşunun gözetiminde otları almalısınız.
Cayenne suda kolaylıkla çözünmez, bu nedenle yıkanması zordur. Deriden kurtulmak için sirke kullanın. Kapsaisin kremi deride kaşıntı, yanma hissi yaratabilir. Bu semptomlar hızlı bir şekilde gitmektedir. Genişletilmiş kullanımdan önce cildinizin küçük bir alanında capsaicin kremini test edin. Tahrişe neden oluyorsa ya da belirtileriniz 2-4 hafta sonra düzelmezse, kullanmayı bırakın.
Kapsaisin'i bir ısıtma pedi ile KULLANMAYIN ve sıcak bir duşun hemen öncesinde veya sonrasında kapsaisin kremi uygulamayın. Kapsaisin kullandıktan sonra, ellerinizi iyice yıkayın ve gözlerinize dokunmaktan kaçının. Çayları cayenne kullanıyorsanız, cayenne kullandıktan sonra ellerini iyice yıkadıklarından ve gözlerine veya burnunlarına dokunmayın.
Kapsaisin kapsülleri mide tahrişine neden olabilir. Ülserler veya mide ekşimesi olan insanlar, kapsaisin kullanmadan önce sağlayıcılarıyla görüşmelidir. Çok fazla kapsaisin yemek mide ağrısına neden olabilir.
Lateks, muz, kivi, kestane ve avokado alerjisi olan insanlara da cayenne alerjisi olabilir.
Gıdada yemekte kaen yeme güvenli kabul edilir. Ancak hamile kadınlar ek olarak cayeneyi almamalıdır. Cayenne anne sütüne geçer, bu nedenle hemşirelik anneleri ek olarak cayenne önlemelidir.
Kapsaisin, kokainin tehlikeli yan etkilerinin bir kısmını kötüleştirebilir.
Kapsaisin açık yaralar veya kırık cildi KULLANMAYIN.

Olası etkileşimler

Şu anda aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle tedavi altındaysanız, önce doktorunuzla konuşmadan cayenne takviyelerini kullanmayın.
ACE inhibitörleri: Kapsaisin kremi kullanmak, ACE inhibitörlerinin yan etkilerinden biri olan bir öksürük gelişme riskini artırabilir. Bu ilaçlar yüksek tansiyonu (hipertansiyon) tedavi etmek için kullanılır. ACE inhibitörlerini kullananlar, kına almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır. ACE inhibitörleri şunları içerir:
 • Kaptopril (Capoten)
 • Elaropril (Vasotec)
 • Fosinopril (Monopril)
 • Lisinopril (Zestril)
Mide asidi düşürücüler : Kapsaisin, mide asidini artırabilir ve bu ilaçları daha az etkili hale getirebilir. Bu ilaçlar şunları içerir:
 • Simetidin (Tagamet)
 • Esomeprazol (Nexium)
 • Famotidin (Pepcid)
 • Omeprazol (Prilosek)
 • Ranitidin (Zantac)
 • Maalox, Rolaids, Tums gibi reçetesiz ilaçlar
 • Tagamet, Pepcid, Zantac ve Prilosec'in reçetesiz versiyonları
Aspirin: Kapsaisin ağrı kesici olarak aspirinin daha az etkili olmasına neden olabilir. Ayrıca aspirinle ilişkili kanama riskini artırabilir.
Kan inceltici ilaçlar ve şifalı bitkiler: Kapsaisin, varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) ve ginkgo, zencefil, ginseng ve sarımsak gibi bitkiler gibi kan düşürücü ilaçlarla ilgili kanama riskini artırabilir.
Diyabet için ilaçlar: Kapsaisin, kan şekeri düzeylerini düşürür ve kan şekeri düşüklüğünü (hipoglisemi) artırır. Diyabetiniz varsa, kapsaisin kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Theophylline: Cayenne'nin düzenli kullanımı, vücudunuzun astım tedavisinde kullanılan çok fazla teofilin emmesine neden olabilir. Bu tehlikeli olabilir.

Araştırmayı desteklemek

Ahuja KD, Robertson IK, Geraghty DP, Ball MJ. Biber tüketiminin postprandiyal glukoz, insülin ve enerji metabolizmasına etkileri. Am J Clin Nutr . 2006; 84 (1): 63-69.
Ahuja KD, Ball MJ. Biberlerin günlük yenmesi erkek ve kadınlarda serum lipoprotein oksidasyonu üzerine etkiler. Br Nutr . 2006; 96 (2): 239-242.
Ahuja KD, Robertson IK, Geraghty DP, Ball MJ. İnsanlarda 4 haftalık biber takviyesinin metabolik ve arteryal fonksiyon üzerindeki etkisi. Eur J Clin Nutr . 2007, 61 (3): 326-333.
Allison DB, Fontaine KR, Heshka S, Mentore JL, Heymsfield SB. Zayıflama için alternatif tedaviler: eleştirel bir derleme. Crit Rev Gıda Sci Nutr . 2001; 41 (1): 1-28; Tartışma 39-40.
Attal N. Kronik nöropatik ağrı: mekanizmalar ve tedavi [İnceleme]. Clin J Pain . 2000; 16 (3 Suppl): S118-S130.
Bouraoui A, Toumi A, Mustafa HB ve diğerleri. Tuzlu meyvelerin tavşanlarda teofilin emilimi ve biyoyararlanımı üzerindeki etkileri. İlaç-Besleyici Etkileşim . 1988; 5: 345-350.
Chrubasik S, Weiser T, Beime B. Kronik yumuşak doku ağrısı tedavisinde topikal kapsaisin kreminin etkinliği ve güvenliği. Phytother Res . 2010 Aralık; 24 (12): 1877-1885.
D'Alonzo AJ, Grover GJ, Darbenzio RB ve diğerleri. Kapsaisin in vitro etkileri: antiaritmik ve antiiskemik aktivite. Eur J Pharmacol . 1995; (2-3) 272: 269-278.
Deal CL, Schnitzer TJ, Lipstein E, vd. Artritin topikal kapsaisin ile tedavisi: çift kör bir deneme. Clin Ther . 1991; 13 (3): 383-395.
Ellison N, Loprinzi CL, Kugler J, vd. Kanserli hastalarda cerrahi nöropatik ağrı tedavisinde kapsaisin kreminin faz III plasebo kontrollü denenmesi. J Clin Oncol . 1997; 15 (8): 2974-2980.
Friese KH. Çocuklarda akut orta kulak iltihabı: konvansiyonel ve homeopatik tedavinin karşılaştırılması. Biyomedikal Terapi . 1997; 15 (4): 462-466.
Fusco BM, Marabini S, Maggi CA, Fiore G, Geppetti P. Küme baş ağrısında kapsaisin tekrarlayan burun uygulamalarının önleyici etkisi. Ağrı . 1994; 59 (3): 321-325.
Gagnier JJ, van Tulder M, Berman B, Bombardier C. Bel ağrısı için bitkisel ilaç. Cochrane Database Syst Rev . [Gözden geçirmek]. 2006 Nisan 19; (2): CD004504.
Hakas JF Jr. Topikal kapsaisin ACE inhibitörü alan hastada öksürüğe neden olur. Ann Allergy . 1990; 65: 322.
Hautkappe M, Roizen MF, Toledano A, Roth S, Jeffries JA, Ostermeier AM. Ağır kutanöz hastalıklar ve sinirsel işlev bozukluğu için kapsaisin etkinliğinin gözden geçirilmesi. [Gözden geçirmek]. Clin J Pain . 1998; 14 (2): 97-106.
Heck AM, DeWitt BA, Lukes AL. Alternatif tedaviler ve varfarin arasındaki potansiyel etkileşimler. [Gözden geçirmek]. Am J Sağlık Sist Pharm . 2000, 57 (13): 1221-1227.
Jensen PG, Larson JR. Ağrılı diyabetik nöropatinin yönetimi [İnceleme]. Yaşlanma Uyuşturucu . 2001; (10) 18: 737-749.
Jin J, Lin G, Huang H, et al. Kapsaisin p53'ü stabilize ederek ve aktive ederek insan kolon kanseri hücrelerinde hücre döngüsü tutuklamasına ve apoptozise aracılık eder. Int J Biol Sci . 2014; 10 (3): 285-95.
Kanda JH, Goto T, Han IS, Kawada T, Kim YM, Yu R. Diyette kapsaisin yüksek yağlı diyetle beslenen obez farelerde obezite bağlı insülin direnci ve hepatik steatozu düşürür. Obezite (Gümüş Bahar) . 2010 Nis; 18 (4): 780-787.
Kenney JK, Jamjian C, Wheeler MM. Herpes zoster ile bağlantılı ağrıların önlenmesi ve yönetimi. Ağrı ve Belirti Kontrolünde Farmasötik Bakım Dergisi . 1999; 7 (3): 7-26.
Laslett LL, Jones G. Capsaicin osteoartrit ağrısı için. Prog İlaç Ar . 2014; 68: 277-91.
Leung FW. Bir anti-obezite ilaç olarak kapsaisin. Prog İlaç Ar . 2014; 68: 171-9.
Mozsik G. Capsaicin, ağızdan uygulanabilir yeni gastroprotektif ve terapötik ilaç olarak tek başına veya sağlıklı insanlarda ve hastalarda nosteroid antienflamatuvar ilaçlarla kombinasyon halinde. Prog İlaç Ar . 2014; 68: 209-58.
Nicholas JJ. Romatolojik rehabilitasyonda fiziksel modaliteler. Fiziksel ve Tıbbi Rehabilitasyon Arşivleri . 1994; 75 (9): 994-1001.
Paice JA, Ferrens CE, Lashley FR, Shott S, Vizgirda V, Pitrak D. HIV ile ilişkili periferik nöropati tedavisinde topikal kapsaisin. J Pain Symtom Yönetin . 2000, 19 (1): 45-52.
Petersen KL, Fields HL, Brennum J, Sandroni P, Rowbotham MC. Kapsaisin post-herpetik nevraljide ağrı ve allodini uyandırdı. Ağrı . 2000; 88: 125-133.
Rains C, Bryson HM. Topikal Kapsaisin. Post-herpetik nevralji, diyabetik nöropati ve osteoartritteki farmakolojik özellikleri ve terapötik potansiyelin gözden geçirilmesi. Uyuşturucu ve Yaşlanma . 1998, 7 (4): 317-328.
Reinbach HC, Smeets A, Martinussen T, Møller P, Westerterp-Plantenga MS. Negatif ve pozitif enerji dengesinde, iştah ve enerji alımı üzerine kapsaisin, yeşil çay ve CH-19 tatlı biberinin etkileri. Clin Nutr . 2009 Haziran; 28 (3): 260-265.
Robbins W. Kapsaisinoidlerin klinik uygulamaları [İnceleme]. Clin J Pain . 2000; 16 (2 Suppl): S86-S89.
Sharma SK, Vij AS, Sharma M. Kapsaisin'in mekanizmaları ve klinik kullanımı. Eur J Pharmacol . 2013 (1-3) 720: 55-62.
Stam C, Bonnet MS, van Haselen RA. Akut bel ağrısı tedavisinde bir homeopatik jelin etkinliği ve güvenliği: çok merkezli, randomize, çift kör karşılaştırmalı bir klinik çalışma. Br Homeopat J . 2001; 90 (1): 21-28.
Stander S, Luger T, Metze D. Prurigo nodularis'in topikal kapsaisin ile tedavisi. J Am Acad Dermatol . 2001; 44 (3): 471-478.
Stankus SJ, Dlugopolski M, Packer D. Herpes zoster (zona) ve postherpetik nevraljinin yönetimi. [Gözden geçirmek]. Fam Hekim mıyım . 2000; 61 (8): 2437-44, 2447-2448.
Volmink J, Lancaster T, Gray S, Silagy C. Postherpetik nevralji tedavileri - randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir derlemesidir. Fam Uyg . 1996; 13 (1): 84-91.
Yeoh KG, Kang JY, Yap I, vd. Chili, insanlarda aspirine bağlı gastroduodenal mukozal hasara karşı korur. Dig Dis Sci . 1995; 40: 580-583.
Yoshioka M, St-Pierre S, Suzuki M, Tremblay A. Japon kadınlarında enerji metabolizması ve substrat kullanımı üzerine yüksek yağ ve yüksek karbonhidrat yemeklerine kırmızı biber ilavesinin etkisi. Br Nutr . 1998; 80 (6): 503-510.
Zhang WY, Li Wan Po A. Topikal olarak uygulanan kapsaisin etkinliği. Eur J Clin Pharmacol . 1994; 46: 517-522.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget