Kronik obstrüktif akciğer hastalığı koah nedir nasıl tedavi edilir faydalı bitkiler nelerdir

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

Giriş

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), şiddetli nefes darlığı geçiren ve akciğerlerindeki hava yollarını bloke eden kronik akciğer koşullarını tanımlamak için kullanılan terimdir. Genellikle uzun süren bronşit veya amfizem anlamına gelir. Ancak astımlı bronşit (bronşiyal astım) da içerebilir. Bu hastalıkların tümü akciğerlerdeki hava kesesi ve tüplerinin tıkanmasına neden olur.
Kronik bronşit ile mukus üreten sürekli bir öksürük bronş tüplerinin iltihaplanmasına neden olur. Sonuçta, akciğerlerinizdeki skar dokusu oluşur; bu da akciğerlerinize ihtiyacınız olan kadar oksijen almasına izin vermez. Amfizem ile akciğerlerinizin duvarları elastikiyetlerini kaybeder, yani nefes vermeye izin vermeye kısılamazlar. KOAH'lı insanlar bu hastalıklardan birine ya da her ikisine birden sahip olabilirler.
KOAH için ana risk faktörü sigara içilmesidir. KOAH için tedavi yoktur. Tedaviler kontrol semptomlarına yardımcı olsa da, akciğerlere verilen hasarı geri alamazlar. KOAH'ı önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey, ya da hasarı olumsuz etkilemesi için hasarı durdurmaktır, sigarayı bırakmaktır.

Belirti ve bulgular

 • Sürekli öksürük, çoğunlukla balgamla birlikte yetişmek zor olabilir
 • Nefes darlığı, özellikle egzersiz sırasında
 • Artan mukus üretimi
 • Nefes verme zorluğu
 • Hırıltı
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları

Risk faktörleri

 1. Sigara içmek. Ne kadar uzun süre sigara içerseniz, ne kadar çok içiyorsanız, riskiniz de o kadar yüksek olur. Boru ve puro içen ve büyük miktarda ikinci el dumana maruz kalan insanlar da daha büyük bir risk altındadır.
 2. Genetik. Alfa-1 anti-tripsin eksikliği adı verilen nadir bir kalıtsal bozukluğu olan insanlar akciğerlerin zarar görmesine yardımcı olan bir enzimden yoksundur.
 3. 50 yaşın üstünde olmak
 4. Silika veya kadmiyum gibi toksik kimyasallara maruz kalma
 5. Endüstriyel duman, aşırı toz veya diğer hava kirleticilerinin (örneğin, madenciler, fırın işçileri ve tahıl çiftçileri) etrafında çalışmak

tanı

Doktorunuz hırıltı ve nefes sesleri için göğsünüzü dinleyecektir. Doktorunuz burun deliklerinizin açılması ve kaburgalarınız arasındaki kasların büzülmesi gibi rahatsız edici solunum rahatsızlıklarınızın işaretlerine de bakacaktır. Solunum hızınız, dakika başına nefes sayınız yüksek olabilir.
Doktorunuz akciğer fonksiyonunuzu belirlemek için testler yapabilir. En yaygın test, spirometre olup, spirometre denilen bir makineye bağlı bir boruya üflenmeniz istenecektir. Spirometre, ciğerlerinizde ne kadar havanız olduğunu ölçer ve semptomlar belirmeden önce KOAH'ı algılamaya yardımcı olabilir.
Doktorunuz akciğerlerde aşırı genişleyen alanları aramak için bir göğüs röntgeni sipariş edebilir; KOAH'ınızın ciddiyetini kontrol etmek için bir BT taraması; Balgam incelenmesi; Veya kanınızdaki oksijen ve karbon dioksit seviyelerini ölçmek için kan testi yapın.

Yaşam tarzı

Sigarayı bırakmak çok önemlidir. Alabileceğiniz diğer yaşam tarzı önlemleri, aşağıda açıklandığı gibi diyet değişiklikleri ve egzersizleri içerir.
Diyet
KOAH'lı insanlar genellikle bedenlerinde gerekli besin maddelerinden yoksundurlar. A, C ve E vitaminleri, potasyum, magnezyum, selenyum ve çinko içeren düşük antioksidan ve mineral seviyeleri, KOAH'a yakalanma ile ilişkilidir ve zayıf akciğer fonksiyonuna katkıda bulunabilir. İhtiyacınız olan besin maddelerini almanız için çok sayıda meyve, sebze ve tahıl yemesi önerilir.
Egzersiz
Nefes almakta zorluk çektiğinizde egzersiz yapmanız garip görünse de, egzersiz birçok KOAH'lı kişiye yardımcı olur. Bacaklarınızı ve kollarınızı güçlendirerek ve dayanıklılığı artırarak, daha iyi nefes alabilirsiniz. Dayanıklılık oluşturmak için Yürüyüş iyi bir alıştırmadır. Doktorunuzla ve solunum terapistinizle nasıl yavaş ve güvenli bir şekilde nasıl biraraya geldiklerini konuşun. Pulmoner rehabilitasyona katılmak, egzersiz ve güvenli nefes alma tekniklerini öğrenmenin en iyi yoludur (aşağıya bakın).
nefes
Akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek solunum egzersizleri var, örneğin:
 • Pürüzsüz dudak tekniği
 • Diyaframdan nefes alma
 • Spirometre adı verilen bir solunum cihazı kullanarak, günde iki kez
Nefes almadığınızda hangi nefes ve rahatlama tekniklerinin en iyi şekilde çalıştığını da öğrenebilirsiniz. Uygun egzersizleri öğrenmek için bir solunum terapisti ile çalışma hakkında doktorunuzla konuşun.

İlaçlar

KOAH için yapılan ilaçların, akciğer fonksiyonlarındaki uzun süreli düşüşü durdurduğu gösterilememiştir. Bununla birlikte, semptomları kontrol etmek için kullanılan birkaç ilaç türü vardır.
 • Bronkodilatörler. Hava yollarını açarak ve nefes almasını kolaylaştırarak hava akışını arttırın.
 • Kortikosteroidler. Enflamasyonu azaltın; Ya inhaler ile solunabilir veya ağız yoluyla alınır, genellikle tedavisinde kullanılırlar. Orta-şiddetli KOAH
 • Lökotrien modifikatörleri. Hava yollarındaki iltihaplanmayı ve şişmeyi önlemeye ve mukusu azaltmaya yardımcı olun.
 • Antibiyotikler. Solunum yolu enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.
 • Kombinasyon terapisi. Strok KOAH'ta inhale kortikosteroidlerin ve bronkodilatatörlerin birlikte kullanılması etkili bir tedavi yöntemidir.

Cerrahi ve Diğer Prosedürler

Şiddetli alevlenmeler, özellikle hastaneye yatırılmaları içeren ek oksijen gerektirir. Hastalığın ilerleyen aşamalarında, KOAH'lı birçok insan evde sürekli oksijene ihtiyaç duyar.
Akciğer redüksiyonu cerrahisi, bir cerrahın akciğerinizin daha iyi çalışması için daha fazla alan yaratmak için akciğerinizin hasarlı parçalarını kaldırdığı bir prosedürdür. Şiddetli KOAH vakaları akciğer naklini gerektirebilir.

Beslenme ve Diyet İlaveleri

Takviyelerin yan etkileri olabileceğinden veya ilaçlarla etkileşime girdiğinden bunları yalnızca bilgili bir sağlık uzmanının gözetiminde almalısınız. Aldığınız veya almayı düşündüğünüz tüm takviyeleri doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.
 • N-asetilsistein (NAC). NAC, vücutta bir antioksidan olarak işlev gören, diyetteki bir amino asidin modifiye edilmiş bir şeklidir. Birçok çalışma, NAC'nin akciğerlerde bir antioksidan olarak rol oynayarak KOAH semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabileceğini öne sürüyor. Tüm çalışmalar kabul edilmese de, bazıları NAC kullanmanın şiddetli bronşit saldırılarını azaltabileceğini önermektedir. NAC ayrıca ince mukusa da yardımcı olur ve semptomları azaltır. Bazı doktorlar, NAC'nin akciğerlerdeki mukus içine absorbe olabileceğini ve akciğerleri bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha dirençli hale getirebileceğini düşünüyor. Nitrogliserin kullanıyorsanız NAC kullanmayın. NAC kan pıhtılaşma oranını yavaşlatabilir ve bu nedenle varfarin (Coumadin) ve diğerleri gibi kan inceltici ilaçlarla potansiyel olarak müdahale edebilir. Astım hastalarında NAC'nin neden olduğu brookospazm raporları var. Doktorunuzla konuşun.
 • Magnezyum. KOAH'lı insanlar genellikle düşük magnezyum düzeylerine sahiptir. Magnezyum eksikliği kötü beslenmeyle ilişkilendirilebilir, çoğu zaman KOAH'lı kişiler için bir sorun ya da KOAH'ı yönetmek için alınan ilaçlardan kaynaklı olabilir. Magnezyum normal akciğer fonksiyonu için önemlidir. Bir çalışma, KOAH'lı bir hastalığa yakalanan kişilere intravenöz (IV) magnezyum vermekten daha kolay nefes almayı ve hastanede geçirdikleri gün sayısını azaltmayı başardığını bulmuştur. Bilim insanları, magnezyumun oral yolla alınmasının aynı etkiye sahip olup olmayacağını bilmiyorlar. Doktorunuz, KOAH'ınız varsa kan testi ile magnezyum seviyenizi kontrol etmenizi ve seviyeniz düşükse magnezyum takviyeleri almayı önerebilir. Magnezyum kan basıncını düşürebilir ve ishale neden olabilir ve birtakım ilaçlarla etkileşir. Magnezyum takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşın.
 • L-karnitin. Birkaç çalışma, L-karnitin'in KOAH'lı kişilere egzersiz yapabilecekleri miktarı artırdırabileceğini önermektedir. Hipotiroidizm veya nöbet öyküsü olan insanlar L-karnitin almamalıdır. L-karnitin kullanılması, varfarin (Coumadin) ve diğerleri gibi kan inceltici ilaçların etkilerini artırabilir. Düşük aktif tiroidli ya da nöbet öyküsü olan kişiler, L-karnitin takviyeleri almadan önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

Otlar

Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, otlar yan etkileri tetikleyebilen ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilen aktif maddeler içerir. Bu sebeplerden dolayı, otları özenle ve sadece bitkisel ilaç alanında bilgili bir uygulamanın gözetiminde almalısınız. Ayrıca, aldığınız veya almayı düşünen her bir bitki hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.
 • Okaliptüs ( Eucalyptus globulus ). Okaliptüs sıklıkla bir balgam söktürücü olarak öksürük damlalarında kullanılır; bu da akciğerlerindeki balgamı gevşetir anlamına gelir. Solunum problemleri için, bir çeşit turunçgil yağı olan okaliptüs ve esansiyel yağ monoterpeni denilen çamdan bir ekstraktın bir kombinasyonu incelenmiştir. Bir çalışmada, uçucu yağ monoterpenlerinde kronik bronşit akut atışlarının önlenmesine yardımcı olduğu ortaya çıktı. Okaliptüs yağının güçlü konsantrasyonlarında solumak rahatsız edici olabilir. Ökaliptüs yağı almayın YAPMAYIN.
 • Ginseng ( Panax ginseng ). Bir çalışmada, ginseng almanın, KOAH'lı kişilerin egzersiz toleransını ve akciğer fonksiyonlarını geliştirdiğini belirtti. Gerçek bir fayda olup olmadığını görmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ginseng kan şekeri seviyelerini düşürebilir, bu nedenle şeker hastalığı olan insanlar almadan önce doktorlarına başvurmalıdır. Ginseng kanama riskini artırır; özellikle varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin gibi kan incelticilerini kullanırsanız. Ginseng aynı zamanda bir takım ilaçlarla etkileşimde bulunabilir, bu nedenle ginseng'in sizin için güvenli olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşmanız en iyisidir. Bazı insanlar uyarıcı olması için ginseng bulabilir ve bu da uykusuzluğun daha da kötüleşmesini sağlar ve potansiyel olarak kalp atış hızı veya ritmini etkileyebilir. Ginsengin bağışıklık sistemini uyarabileceği ve belki de otoimmün hastalığı olan insanlar için uygun olmayabileceği konusunda bazı kaygılar vardır. Hamileyken veya emzirirken veya meme kanseri, rahim kanseri veya yumurtalık kanseri gibi hormon ile ilgili kanserler için bir öykünüz varsa veya bu kanserler için risk altındaysanız ginseng almayınız.
 • Lobelia ( Lobelia inflata ). Hint tütünü olarak da adlandırılan lobelia, bronşit de dahil olmak üzere solunum problemleri için bitkisel bir ilaç olarak uzun bir geçmişi vardır. Etkili bir balgam söktürücüdür, yani ciğerlerinizden mukusun temizlenmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, lobeli toksik olabilir ve bir doktor gözetimi haricinde kullanılmamalıdır. Lobelia, lityum ve diğer ilaçlarla etkileşime girebilir.

Araştırmayı Destekleme

Ambrosino N, Palmiero G, Strambi SK. Pulmoner rehabilitasyonda yeni yaklaşımlar. Clin Chest Med . 2007 Eyl; 28 (3): 629-38, vii. Gözden geçirmek.
Bartolome R. KOAH tedavisinde güncelleme. Göğüs . 2008; 133 (6).
Booker R. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı. İkinci bölüm - yönetim. Hemşire Times . 2007 Mayıs 1-7; 103 (18): 28-9.
Bourjeily G, Rochester CL. Kronik obstrüktif akciğer hastalığında egzersiz eğitimi. Clin Chest Med . 2000, 21 (4): 763-81.
Cahalin LP, Braga M, Matsuo Y, Hernandez ED. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişilerde diyafragma solunumunun etkinliği: literatürün gözden geçirilmesi. J Caridopulm Rehabil . 2002; 22 (1): 7-21.
Chuck A, Jacobs P, Mayers I, Marciniuk D. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı için kombinasyon terapisinin maliyet etkinliği. Respir J Can . 2008, 15 (8): 437-43.
Collins EG, Langbein WE, Fehr L, Maloney C. Solunum deseninin yeniden eğitimi ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan kişilerde egzersiz. AACN Kliniği Sorunları . 2001; 12 (2): 202-9.
Coyle ME, Shergis JL, Huang ET ve diğerleri. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı için akupunktur tedavileri: randomize, kontrollü çalışmaların sistematik bir derlemesidir. Alternatif Ther Sağlık Med . 2014; 20 (6): 10-23.
Davis CL, Lewith GT, Broomfield J, Prescott P. Akupunkturun nefes darlığını etkisiz hale getirmek için bir tedavi olarak değerlendirilmesi ile ilgili metodolojik konuları değerlendiren bir pilot proje. J Alternatif Tamamlayıcı Med . 2001; 7 (6): 633-9.
Decramer M, Janssens W, Miravitlles M. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı. Lancet . 2012; (9823) 379: 1341-1351.
Ferri F. Ferri'nin Klinik Danışmanı 2016 . 1. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2015.
Gigliotti F, Romagnoli I, Scano G. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda solunum retraining ve egzersiz kondüsyonu: fizyolojik bir yaklaşım. Respir Med . 2003, 97 (3): 197-204.
Gross D, Shenkman Z, Bleiberg B, Dayan M, Gittelson M, Efrat R. Ginseng, KOAH'lı hastalarda pulmoner fonksiyonları ve egzersiz kapasitesini geliştirir. Monaldi Kemer Göğüs Dis . 2002 Ekim-Aralık; 57 (5-6): 242-6.
Guell R, Casan P, Belda J, vd. KOAH ayaktan rehabilitasyonun uzun vadeli etkileri: Randomize bir çalışma. Göğüs . 2000, 117 (4): 976-83.
Guo R, Pittler MH, Ernst E. KOAH tedavisinde kullanılan bitkisel ilaçlar: sistematik bir gözden geçirme. Eur Respir J . 2006 Ağu; 28 (2): 330-8. Gözden geçirmek.
Huang KW, Luo JC, Leu HB ve diğerleri. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı: peptik ülser kanaması için bağımsız bir risk faktörü: ülke çapında nüfusa dayalı bir çalışma. Tehlike Farmakolojisi Ther . 2012; 35 (7): 796-802'de tarif edilmiştir.
Jaber R. Solunum ve alerjik hastalıklar: üst solunum yolu enfeksiyonlarından astıma kadar. İlk Bakım . 2002; 29 (2): 231-61.
Jones A. Kronik obstrüktif akciğer hastalığının neden ve etkileri. Br J Nurs . 2001; (13), 10: 845-50.
McKeever TM, Scrivener S, Broadfield E, Jones Z, Britton J, Lewis SA. Genel popülasyonda diyetin prospektif olarak incelenmesi ve akciğer fonksiyonlarında azalma. Am J Respir Crit Care Med . 2001; 165 (9): 1299-1303.
Odencrants S, Bjustrom T, Wiklund N, Blomberg K. Beslenme durumu, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda cinsiyet ve medeni durum. J Clin Nurs . 2013; 22 (19-20): 2822-9.
Piazza G, Goldhaber SZ, Kroll A, vd. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda Venöz tromboembolizm. Am J Med . 2012; 125 (10): 1010-1018.
Qaseem A, vd. Stabil kronik obstrüktif akciğer hastalığının tanısı ve yönetimi: American College of Physicians'ın klinik uygulama kılavuzudur. Int Med'in yıllıkları . 2007; 147 (9): 633-38.
Rahman I, Kilty I. KOAH'da antioksidan tedavi hedefleri. Curr İçecek Hedefleri . 2006 Haziran; 7 (6): 707-20.
Romieu I, Trenga C. Diet ve obstrüktif akciğer hastalıkları. Epidemiol Rev . 2001; 23 (2): 268-87.
Rosenberg S, Kalhan R. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığının Tıbbi Tedavisine Entegre Bir Yaklaşım. Kuzey Amerika'nın Tıp Kliniği . Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2012: 96 (4).
Seamark DA, Seamark CJ, Halpin DM. Kronik obstrüktif akciğer hastalığında hafifletici bakım: klinisyenler için bir inceleme. JR Soc Med . 2007 Mayıs; 100 (5): 225-33. Gözden geçirmek.
Smit HA. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım ve gıda alımı koruyucu etkileri: hipotezden kanıta mı? Respir Res . 2001; 2 (5): 261-4.
Stey C, Steurer J, Bachmann S, Medici TC, Trammer MR. Kronik bronşitte oral N-asetilsisteinin etkisi: niceliksel bir sistematik gözden geçirme. Eur Respir J . 2000 Ağu; 16 (2): 253-62.
Wrobel JP, Thompson BR, Williams TJ. Kronik obstrüktif akciğer hastalığında pulmoner hipertansiyon mekanizmaları: patofizyolojik inceleme. J Kalp Akciğer Nakli . 2012; 31 (6): 557-64.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget