Testosteron nedir

Testeronun 3B yapısı
Testosteron androjen grubundan bir steroid hormondur. Memelilerde testesteron birincil olarak, erkeklerde testisler, dişilerde yumurtalıklarda üretilir. Çok az bir oranda da böbreküstü bezlerinden salgılanır. Erkek cinsiyet hormonudur ve bir anabolik steroiddir.
Sağlık, enerji ve libido ve bağışıklık sistemi ile ve kemik erimesi ile yakından ilgilidir. İnsanlarda yetişkin bir erkeğin kanındaki derişimi yetişkin bir kadındakinin 40-60 katı kadar olabilir. Ancak kadınlar davranışsal açıdan (anatomik ya da biyolojik açı yerine) bu hormona karşı çok daha fazla hassasiyet gösterir.
Erkeklerde saçların dökülmesine neden olabildiği gibi saç dökülmesi, sadece testosterona bağlı bir olgu değildir.
Kadınlarda eritrosit sayısının erkeklere göre daha düşük olmasının nedenlerinden biri de kadınlardaki testosteron seviyesinin erkeklere göre daha düşük seviyede olmasıdır.

 Harici testosteron hormonu kullanımı

Bazı sporcuların, özellikle vücut geliştirme dalında testosteronu harici bir doping maddesi olarak kullandıkları da bilinmektedir. Bunun sebebi testosteronun kasları daha çabuk geliştirdiğine veya sporcunun normal yollardan ulaşamayacağı güce erişmesini sağlamasıdır.

Yan etkileri

  • Karaciğer ve böbreklerde tümör oluşması
  • Kalp kaslarına zarar vermesi
  • Kalp ritmini bozması
  • Ateroskleroz
  • Kolesterol sistemini bozması
  • Çizgili kas hücrelerinin büyümesine neden olabilir
  • Saç dökülmesi
  • Saldırgan davranışlara neden olabilir
  • Ciğer kanserine yol açabilir
Doğal yöntemlerle testosteron seviyesini yükseltmenin formüllerin öğrenmek için bu yazıya tıklayınız Hr Adnan YILDIRIMIN bitkilerin mucizevi dünyasından sizin için kaleme aldığı makalemizi okumak için tıklayınız

bazı afrodizyak hormon grupları

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget