astragalus geven otu faydaları yan etkileri

Astragalus

DİĞER İSİM (LER): Astragale, Astragale à Feuilles de Régli

Genel Bakış

Astragalus bir bitkidir. Kök, ilaç yapmak için kullanılır.
Astragalus, saman nezlesi , diyabet, böbrek hastalığı ve diğer birçok durumda kullanılır, ancak bu kullanımları destekleyecek iyi bir bilimsel kanıt yoktur.

Birkaç farklı astragalus türü vardır. Bazı türler bir sinir toksini içerir ve çiftlik hayvanları zehirlenmeleriyle ilişkilendirilmiştir. Bu türlerden bazıları Astragalus lentiginosus, Astragalus mollissimus ve diğerlerini içerir. Bununla birlikte, bu astragalus türleri genellikle insanlar tarafından kullanılan besin takviyelerinde bulunmaz . Çoğu astragalus takviyesi , Astragalus membranaceus içerir.

Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19): Astragalus bazı antiviral aktiviteye sahip olsa da, COVID-19 için kullanılmasını destekleyen iyi bir kanıt yoktur. Bunun yerine sağlıklı yaşam tarzı seçimlerini ve kanıtlanmış önleme yöntemlerini izleyin.


Kullanımlar ve Etkililik ?

Muhtemelen Etkili

 • Kemoterapinin yan etkilerini azaltmak . Erken araştırmalar, astragalusun intravenöz (IV ile) verilmesinin veya astragalus içeren Çin bitkisel karışımlarının kullanılmasının , kemoterapi tedavileriyle ilişkili mide bulantısı , kusma , ishal ve kemik iliği baskılanmasını ( bağışıklık sağlayan hücrelerde azalma) azaltabileceğini düşündürmektedir .
 • Diyabet . Erken araştırmalar, intravenöz (IV ile) verilen veya bir kombinasyon ürünü olarak ağızdan alınan astragalusun, tip 2 diyabetli kişilerde kan şekeri ve insülin seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir .

Yetersiz Kanıt

 • Saman nezlesi. Erken araştırmalar, belirli bir astragalus kökü ekstresinin 3-6 hafta boyunca ağızdan alınmasının, mevsimsel alerjisi olan kişilerde burun akması, kaşıntı ve hapşırma gibi semptomları iyileştirdiğini göstermektedir .
 • Göğüs ağrısı (anjina). Erken araştırmalar, astragalusun ağız yoluyla alınmasının göğüs ağrısı olan kişilerde bazı kalp fonksiyonu ölçümlerini iyileştirebileceğini göstermektedir.
 • Kemik iliğinin yeni kan hücreleri üretmeyi bıraktığı bir durum (aplastik anemi). Erken araştırmalar, astragalus'a steroid stanozolol ile birlikte intravenöz (IV ile) verilmesinin, aplastik anemili kişilerde tek başına steroidden daha fazla semptomları ve kan hücresi sayımlarını iyileştirdiğini göstermektedir.
 • Kanser ilaç tedavisinin neden olduğu ishal. Erken araştırmalar, astragalusa her kemoterapi kürü sırasında 21 gün boyunca intravenöz (IV ile) verilmesinin kemoterapi tedavilerinden kaynaklanan ishali azalttığını göstermektedir. Astragalus'u diğer bileşenlerle birlikte kullanmak, kemoterapiden kaynaklanan ishali de azaltır.
 • Kanser ilaç tedavisinin neden olduğu mide bulantısı ve kusma. İlk araştırmalar, astragalusa her kemoterapi kürü sırasında 21 güne kadar intravenöz (IV) olarak verilmesinin kemoterapi tedavilerinden kaynaklanan mide bulantısı ve kusmayı azalttığını göstermektedir. Astragalus'un diğer bileşenlerle birlikte kullanılması, kemoterapiden kaynaklanan mide bulantısı ve kusmayı da azalttığı görülmektedir.
 • Kanser ilaçları ile tedavi edilen kişilerde yorgunluk. Erken araştırmalar, belirli bir astragalus özütünün kemoterapi sırasında 4 hafta boyunca haftada üç kez intravenöz (IV ile) uygulanmasının yorgunluk skorlarını bir hafta sonra iyileştirdiğini, ancak iki ve dört hafta sonra iyileştirmediğini göstermektedir.
 • Uzun süreli böbrek hastalığı (kronik böbrek hastalığı veya KBH). Erken araştırmalar, böbrek hastalığı için geleneksel ilaçlarla birlikte astragalus kullanmanın, tek başına geleneksel ilaçlara kıyasla bazı böbrek fonksiyonu ölçümlerini iyileştirebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, astragalusun ölümü önleyip engelleyemeyeceği veya diyalize gerek kalana kadar geçen süreyi artırıp artırmayacağı bilinmemektedir.
 • Vücutta kalp yetmezliği ve sıvı birikmesi ( konjestif kalp yetmezliği veya KKY). Bazı erken araştırmalar astragalusa 20 gün intravenöz (IV ile) vermenin kalp yetmezliğinin bazı semptomlarını iyileştirdiğini göstermektedir . Bununla birlikte, aynı dozu kullanan diğer erken araştırmalar hiçbir fayda göstermemektedir. Kalp yetmezliği için geleneksel ilaçlarla birlikte ağızdan alındığında, bazı erken araştırmalar astragalusun tek başına geleneksel ilaçlara kıyasla kalp fonksiyonunu ve yürüme mesafesini iyileştirebileceğini göstermektedir.

Yan etkiler

Ağızdan alındığında : Astragalus, çoğu yetişkin için OLASI GÜVENLİDİR . Günde 60 grama kadar olan dozlar 4 aya kadar güvenle kullanılmaktadır. Astragalus, döküntü, kaşıntılı cilt, burun semptomları veya mide rahatsızlığına neden olabilir. Ancak bu olaylar nadirdir.

Özel Önlemler

ve Uyarılar

Hamilelik ve emzirme : Astragalus'un hamile veya emzirirken kullanımının güvenli olup olmadığını bilmek için yeterli güvenilir bilgi yoktur. Bununla birlikte, hayvanlarda yapılan bazı araştırmalar, astragalusun anne ve fetüs için toksik olabileceğini düşündürmektedir. Güvenli tarafta kalın ve kullanmaktan kaçının.

Multipl skleroz (MS), lupus (sistemik lupus eritematozus, SLE), romatoid artrit (RA) veya diğer bağışıklık sistemi koşulları gibi "otoimmün hastalıklar" : Astragalus, bağışıklık sistemini daha aktif hale getirebilir. Bu, otoimmün hastalıkların semptomlarını kötüleştirebilir. Bu koşullardan herhangi birine sahipseniz astragalus kullanmaktan kaçının.

Etkileşimler ?

  Orta Düzeyde Etkileşim

  Bu kombinasyonla dikkatli olun

 • Siklofosfamid (Cytoxan, Neosar) ASTRAGALUS ile etkileşime girer

  Bağışıklık sistemini azaltmak için siklofosfamid (Cytoxan, Neosar) kullanılır. Astragalus bağışıklık sistemini artırır. Astragalusun siklofosfamid (Cytoxan, Neosar) ile birlikte alınması siklofosfamidin (Cytoxan, Neosar) etkinliğini azaltabilir.

 • Etkileşimler
 • Dozajlama
 • İncelemeler (40)

Etkileşimler ?

  Orta Düzeyde Etkileşim

  Bu kombinasyonla dikkatli olun

 • Siklofosfamid (Cytoxan, Neosar) ASTRAGALUS ile etkileşime girer

  Bağışıklık sistemini azaltmak için siklofosfamid (Cytoxan, Neosar) kullanılır. Astragalus bağışıklık sistemini artırır. Astragalusun siklofosfamid (Cytoxan, Neosar) ile birlikte alınması siklofosfamidin (Cytoxan, Neosar) etkinliğini azaltabilir.

 • Bağışıklık sistemini azaltan ilaçlar (İmmünsüpresanlar) ASTRAGALUS ile etkileşime girer

  Astragalus bağışıklık sistemini artırır. Bağışıklık sistemini azaltan ilaçlarla birlikte astragalus almak, bağışıklık sistemini azaltan ilaçların etkinliğini azaltabilir.

  Bağışıklık sistemini azaltan bazı ilaçlar arasında azatioprin (Imuran), basiliksimab (Simulect), siklosporin (Neoral, Sandimmune), daclizumab (Zenapax), muromonab-CD3 (OKT3, Orthoclone OKT3), mikofenolat (CellCept), takrolimus (FK506) bulunur. ), sirolimus (Rapamune), prednizon (Deltasone, Orasone), kortikosteroidler (glukokortikoidler) ve diğerleri.

 • Lityum ASTRAGALUS ile etkileşime girer

  Astragalus, su hapı veya "idrar söktürücü" gibi bir etkiye sahip olabilir. Astragalus almak vücudun lityumdan ne kadar iyi kurtulduğunu azaltabilir. Bu, vücutta ne kadar lityum olduğunu artırabilir ve ciddi yan etkilere neden olabilir. Lityum kullanıyorsanız, bu ürünü kullanmadan önce sağlık uzmanınızla konuşun. Lityum dozunuzun değiştirilmesi gerekebilir.

Dozajlama

Uygun astragalus dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşullar gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu anda astragalus için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin her zaman mutlaka güvenli olmadığını ve dozajların önemli olabileceğini unutmayın. Ürün etiketleri ile ilgili talimatları izlediğinizden emin olun ve kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza veya diğer sağlık uzmanına danışın .

Ahmed, MS, Hou, SH, Battaglia, MC, Picken, MM ve Leehey, DJ Astragalus membranaceus bitkisi ile idiyopatik membranöz nefropatinin tedavisi. J Böbrek Dis 2007 kulüpler; 50 (6): 1028-1032. Özeti görüntüleyin.

Ai, P., Yong, G., Dingkun, G., Qiuyu, Z., Kaiyuan, Z., ve Shanyan, L. Astragali Radix'in sulu özütü, atriyal natriüretik peptide böbrek tepkisini arttırarak insan natriürezini indükler. J Ethnopharmacol. 3-28-2008; 116 (3): 413-421. Özeti görüntüleyin.

Aldarmaa, J., Liu, Z., Long, J., Mo, X., Ma, J. ve Liu, J. Astragalus mongholicus ekstresinin in vitro ve in vivo anti-konvülsan etkisi ve mekanizması: oksidatif hasara karşı koruma ve mitokondriyal disfonksiyon. Neurochem.Res 2010; 35 (1): 33-41. Özeti görüntüleyin.

Auyeung, KK, Law, PC ve Ko, JK Astragalus saponinleri, insan hepatoselüler HepG2 hücre hattında bir ERK-bağımsız NF-kappaB sinyal yolu yoluyla apoptozu indükler. Int.J Mol.Med 2009; 23 (2): 189-196. Özeti görüntüleyin.

Bai R, Li Q Fang X. 25 pulmoner kalp yetmezliği vakasının tedavisi için Astragalus enjeksiyonunun terapötik etki gözlemi. Sürekli Eğitim 1999 Shanxi Tıp Fakültesi Dergisi; 9 (1): 39-40.

Bao X. Konjestif kalp yetmezliği olan yaşlı insanlar için Astragalus enjeksiyonu. Çin Materia Medica 1999 Farmakolojisi ve Klinikleri; 15 (6): 39-40.

Batey RG, Bensoussan A, Fan YY ve diğerleri. Kronik hepatit C'nin tedavisinde Çin bitkisel ilaç preparatı CH-100'ün randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir denemesinin ön raporu. Journal of Gastroenterology and Hepatology 1998; 13 (3): 244-247. Özeti görüntüleyin.

Diabetik nefropatili 68 hastada Astragalus enjeksiyonunun Bi, ZJ Uygulaması. Chinese Journal of Integrative Medicine on Cardio-Cerebro Vascular Disease 2008; 6: 114-115.

Brunetti, L. ve DeSantis, coxsackievirus B'nin neden olduğu viral miyokarditin ER tedavisi. Am J Health Syst.Pharm. 1-15-2008; 65 (2): 132-137. Özeti görüntüleyin.

Fırça, J., Mendenhall, E., Guggenheim, A., Chan, T., Connelly, E., Soumyanath, A., Buresh, R., Barrett, R., and Zwickey, H. İnsanlarda CD69 ekspresyonu ve immün hücre aktivasyonu üzerine Astragalus membranaceus ve Glycyrrhiza glabra. Phytother Res 200; 20 (8): 687-695. Özeti görüntüleyin.

Bu Q, Li S. Konjestif kalp yetmezliği olan yaşlı hastalar için Astragalus enjeksiyonunun iyileştirici etkisi. Çin Kardiyo / Serebrovasküler Hastalık Üzerine Bütünleştirici Tıp Dergisi 2005; 3 (11): 1006.

Burack, JH, Cohen, MR, Hahn, JA ve Abrams, DI Pilot, HIV ile ilişkili semptomlar için Çin bitkisel tedavisinin randomize kontrollü çalışması. J Acquir.Immune.Defic.Syndr.Hum.Retrovirol. 8-1-1996; 12 (4): 386-393. Özeti görüntüleyin.

Cai Q, Ma H Zhou J. Kronik konjestif kalp yetmezliği için Astragalus enjeksiyonunun kardiyak fonksiyonunun iyileştirilmesinin analizi. Shanxi Tıp Dergisi 2005; 34 (7): 860-861.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget