kereviz tohumunun faydaları ve kullanım bilgisi

Uzun zamandır gerek müşterilerim gerekse çevremdeki insanlar kereviz tohumunun ne işe yaradığını doğru kullanıp kullanmadıklarına sıklıkla bana soruyorlar. Türkiyede genellikle protat bezi ve idrar söktürücü faideleri düşünülerek kullanulan kereviz tohumunu size 21 farklı uluslar arası eserden araştırdım çıkan sonu. hepimizi şaşırtacak


Dünyanın bir çok bölgesinde asırlardır ilaç olarak kullanılmasına rağmen batı dünyası kereviz tohumunu pek fazla bilmez. Hindistanda ayuverda tıbbında Soğuk algınlığı, grip, ödem sökücü, sindirim rahatlatıcı,artrit ve karaciğer dalak rahatsızlıklarında kullanışmış.

Bu gün ise kereviz tohumu genellikle idrar söktürücü olarak kullanılmakta. Dünyada ise artrit ve gut tedavisinde de başvurulan bir bitkidir. Kas spazmlarını azaltmak sinirleri sakinleştirmek ve inflamasyonu azaltmak için tercih edilir.

Ancak yukarıda yazdığım şeyler için yapılmış herhangi bir bilimsel çalışma yoktur. Yapılan bilimsel çalışmalarda kereviz tohumunun bir sivrisinek kovucu olduğu ispatlanmıştır...
Bir kaç hayvan üzeri deney çalışmalarında düşük dozayda kereviz tohumu extreleri düşk kan basıncını normalleştirmiş kolestrol düşümü sağlamış ve ağrı kesici olduğu tesbit edilmiş  genede araştırma yapanlar insan üzerinde böyle bir tesbitte bulunmamışlar

BİTKİ HAKKINDA AÇIKLAMA
Kereviz bitkisi Toprak altında yetişe bir yumru ve toprak üzerinde kalın dallar şeklinde olan yaprakları maydonoza benzeyen 40-60 cm lik bir bitkidir.

Bitki içerisinde anti oksidanlar, kumarinler, linoleik asit, oega 6 ve çok çeşitli faideli maddeler içermektedir.
Piyasada Taze ve kurutulmuş tohumları
Tablet ve kapsülleri
Kereviz tohumu yağı ve yağı kapsülleri
kereviz tohumu özü olarak bulunmaktadır

KEREVİZ TOHUMU NASIL KULLANILIR
Pediatrik
Çocuklar için yapılan herhangi bir araştırma yoktur bu yüzden 9 yaş altındakiler için tavsiye edilmez
Doğru dozaj Almanya E komisyonu raporlarına göre taze bitkide günlük 100-200 gr
tohumda günlük 4 gr
kapsül ve tablet formlarında 300-600 mg

KEREVİZ TOHUMU KULLANACAK KİŞİLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Hamile kadınlar kereviz tohumu kullanmamalıdır düşüğe yol açabilir
Aktif böbrek iltihabı olan kişiler kereviz tohumu almamalıdır kanama yapabilir
Huş ağacı ve kavak ağacı polenlerine alerjisi olanların kereviz tohumunada alerjisi olabilir

KULLANILAN İLAÇLARLA OLASI ETKİLEŞİMLERİ
Diüretikler (su hapları) - Kereviz tohumu da idrar söktürücü gibi davranır, bu nedenle dehidrasyon riskini

 artırdığı, bu ilaçların etkilerinin daha güçlü yapabilir.

Kan inceltici ilaçlar (antikoagülanlar ve antiplatelet) - Kereviz tohumu kimyasallar içerdiğini olabilir 

ince kan. Bu kanama riskini artırdığı, bu ilaçların etkilerinin daha güçlü yapabilir. Kan sulandırıcı aspirin, 

warfarin (Coumadin) ve klopidogrel (Plavix) içerir.

Diğer ilaçlar - Kereviz tohumu lityum, tiroid ilaçları ve sakinleştiriciler ile etkileşime girebilir.

Destekleyici Araştırma

Ahmed B, Alam T, Varshney M, Han SA. Apiaceae ve Euphorbiaceae ailesine. Ait iki bitki hepatoprotektif aktivite J Ethnopharmacol . 2002 Mar; 79 (3) :313-6.
Al-Howiriny T, Alsheikh A, Alqasoumi S, Al-Yahya M, ElTahir K, Rafatullah S. Gastrik ülser önleyici, salgı ve kereviz (sitoprotektif özellikleri Apium graveolens sıçanlarda). Ecz Biol. Tem 2010, 48 (7): 786 -93.
Atta AH, bazı Ürdünlü şifalı bitki özleri. Içinde Alkofahi A. Anti-nosiseptif ve anti-inflamatuar etkileri J Ethnopharmacol . 1998, 60:117-124.
Banerjee S, R Sharma, Kale RK, Rao AR. Fare karaciğerinde kanserojen-metabolize eden enzimler ve asit-çözünür sülfhidrilleri bazı uçucu yağların etkisi. Nutr Kanser . 1994, 21:263-269. Özet.
Boffa MJ, Gilmour E, EAD RD. Olgu sunumu. PUVA tedavisi [letter]. Sırasında şiddetli fototoksisite neden kereviz çorbası Br J Dermatol . 1996, 135 (2): 334.
Cheung MC, Lin LY, Yu TH, Peng RY. Assimilation kereviz tohumu esansiyel yağlar Hypolipidemic ve antioksidan aktivite. J Agric Food Chem. 2008; 56 (11) :3997-4003.
. Choochote W. ve arkadaşları, kereviz tohumu ham ekstresi potansiyel, Apium sivrisinek Aedes aegypti (L.) (Diptera: Culicidae) karşı, L. graveolens. J Vector Ecol. 2004, 29 (2) :340-6.
Heck AM, DeWitt BA, Lukes AL. Alternatif tedaviler ve warfarin. Arasındaki potansiyel etkileşimler Am J Sağlık Sist Ecz . 2000; 57 (13) :1221-1227.
Ko FN, Huang TF, Teng CM. Apium izole apigenin vazodilatör etki mekanizmaları sıçan aort. Içinde graveolens Biochim BiophysActa . 14 Kasım, 1991, 1115:69-74.
Miller L. Bitkisel tedavi edici ürünler:. Bilinen veya potansiyel ilaç-bitki etkileşimlerinin odaklanan seçilmiş klinik değerlendirmeler Arch Intern Med . 1988, 158 (20) :2200-2211.
Singh A, Handa SS. Hepatoprotektif aktivitesi Apium graveolens ve Hygrophila auriculata parasetamol karşı ve sıçanlarda tiyoasetamid zehirlenmesine. J Ethnopharmacol . 1995, 49:119-126.
Slattery ML, Benson J, K Curtin, Ma KN, Schaeffer D, Potter JD. Karotenoidler ve kolon kanseri yer alır. Am J Clin Nutr . 2000; 71:575-582.
Sultana S, Ahmet S, Cihangir T, kereviz tohumu Sharma S. inhibitör etkisi kimyasal kaynaklı hepatocarcinogenesis ekstresi: hücre çoğalması, metabolizma ve bozulmuş karaciğer odaklar gelişim modülasyonu. Kanser Lett. 2005, 221 (1) :11-20.
Teng CM, Lee LG, Ko SN, et al. Apium dan apigenin, trombosit toplanmasının önlenmesi, graveolens. Asya Pac J Pharmacol . 1985, 3:85.
Tsi D, Das NP, Tan BK. Sulu kereviz (Etkileri Apium graveolens) sıçanlarda lipid parametreleri üzerine çıkarmak yüksek yağlı diyetle beslenen. Planta Med . 1995, 61:18-21.
. Tuetun B, ve diğerleri, kereviz tohumu Sivrisinek iticilik ( Apium graveolens L.). Ann Trop Med Parasitol. 2004, 98 (4) :407-17.
Zheng GQ, Kenney PM, Zhang J, Lam LK. Kereviz tohumu yağı. Doğal phthalides farelerde benzo Kemo-önleme [a] piren kaynaklı sığırların kanser Nutr Cancer . 1993, 19:77-86.
Zhou Y, Taylor B, Smith TJ, Liu ZP, kasılması M, Davies NW, Rainsford KD. Karşı bakterisidal etkisi olan kereviz tohumu gelen yeni bir bileşik Helicobacter pylori. J Pharm Pharmacol . 2009 Ağustos, 61 (8) :1067-77.

Alternatif İsimler

Apium graveolens


Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget