ashwaganda bitkisinin faydaları ve zararları

ASHWAGANDHA
Geleneksel çin ve hint tıbbında kök ve meyveleri ilaç yapmak için kullanılan oldukça faideli bir bitkidir. İlk olarak bir afrika ziyaretinde rastladığım bu bitkiyi araştırma ve hakkında yazı yazma gereksinimi duydum ve kısmet bu güneymiş. Halk kendi arasında bu bitkiyi enerji ve kuvvet versin diye kullanıyordu özellikle kuzey afrika olarak adlandırabileceğimiz Fas, Cezayir, Tunus gibi ülkelerde oldukça popüler olan bu hint bitkisi aynı zamanda akdeniz iklimindede kişilerin kendi bahçelerinde yetiştirebileceği biraz bizim altın çileğe benzeyen şifa kaynağı.
Resimde görüldüğü üzere hem bu bitkinin Bizim burada yetişmiş şekli( son iki yıldır kendimiz yetiştiriyoruz) hemde meyvelerinin nasıl olduğu görülmektedir. Bitkinin hem meyveleri hem kökü tüketildiği için iki farklı şifa kaynağı diyebiliriz. meyveleri hafif mayhoş ve acı olan bu bitkinin arzu edilirse meyveleri günde 3-4 adet taze olarak veya 8-10 adet kurutulmuş olarak tüketilebiliyor. ve özellikle dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu konusunda oldukça faydalı. Bu konuda yapılan amerika merkezli ( ne yazıkki bütün klinik araştırmalar ve işin bilime dökülmesi bu memlekette oluyor) klinik araştırmalar DEHB konusunda bu meyvenin fayda verdiğini isbat etmiştir. Bu konuyu iki başlık altında toplarsak  Ashwagandha meyvesinin faideleri kısmını bu linkten okuyabilirsiniz bizim özellikle bu yazımızda üzerinde duracağımız Ashwagandha kökünün erkek ve kadın doğurganlığı ve erkeklerde sperm sayısı ve cinsel performans üzerindeki etkileri.

İlk olarak ashwagandha kökünün kadınlar üzerindeki 7 mucizevi etkisi
1-)Zarif yaşlandırır: özellikle stres yönetimi konusunda oldukça faydalıdır vücudun 64 kişi üzerinde yapılan araştırmada kortizol seviyesinde ciddi düşüş sağlandığı tesbit edildi buda strese bağlı bir çok hastağın önlenmesi manasına gelmektedir. Kortizolun vücut tarafından fazla üretilmesi hem stresin artması hemde kırışıklıkların çoğalması ve kas kaybı manasına gelmektedir.

2-)Menopoz desteği : menopoza girmiş 51 farklı bayanda yapılan araştırmada sıcak basması kaygı gibi durumlarda oldukça faydalıdır. ve bu tür şikayetler büyük oranda azaldığı tesbit edilmiştir.

3-)Cinsel etkisi: İnsan cinselliği üzerinde ayakta kalan en etkili ve eski metinlerden biri kamasutradır. ve bu kitapta bu bitkinin ismi zikrediliyor. Literatürde güçlü bir cinsel uyarıcı olarak bahsedilen ashwagandha cinsel sağlığı destekleyen kan akımını artırarak bedensel gerginliği azaltıyor hem tatmin hemde doyum noktasında etkili. Özellikle türk bayanlarının genel sorunu olan cinsel soğukluk konusunda oldukça etkili olduğunu söylebiliriz. 

4-)Bellek desteği: son zamanlarda yapılan çalışmalarda unutkanlık ve odaklanamama poroblemine fayda verdiği saptanmıştır lakin klinik veriler hayvan deneklerden alınan verilerdir.

5-)Enerji düşüklüğü: Bir çok kadın bu bitkiyi aldıktan sonra yaşam enerjilerinin arttığını ulusal sağlık merkezine bildirmişlerdir. Tabi gene amerika ulusal sağlık merkezi

6-) Ruh dengesizliği ile mücadele: Dünyada bu bitki mood boster olarak nam salmış ve özellikle özel dönemlerde bayanlarda değişken ruh hali ile mücadelede relax çayı olarak tüketilmektedir.

7-)Doğurganlık: Doğurganlığı etkileyen onlarca faktör vardır. Stres, hastalıki hormon dengesizliği, yetersiz beslenme, Bütün bu konular kadın üreme sağlığını olumsuz yönde etkilemekte ve günümüzün en sık karşılaşılan sorununu oluşturmaktadır. Bunların tamamını erkekler içinde söyleyebiliriz.  Ashwaganda tüm bu konularda size yardımcı olarak doğurganlık için optimal bir durum oluşturabilir. Bu konuda hala güzel araştırmalar ve sonuçları tüm dünya ile paylaşılmaktadır.

Tüm bu durumlar bu bitkinin hayatımızın içerisinde olması için yeterli olduğunu düşünüyorum özellikle Astrawagandhadan elde ettiğimiz şurup tüm bayan takipçilerimiz için tavsiye ettiğimiz bir şey. Günde her akşam yemekten ve sabah kahvaltıdan önce alacağınız iki kaşık şurup hem günü enerji ile hemde geceyi istediğiniz gibi yaşamanızı sağlar. Günümüzde özellikle cinsel problemlerle alakalı bir çok konu ile karşılaşıyoruz. Ve genellikle bu tür durumların konuşulması ayıplı sayılıyor veya tabu olarak görülüyor. Okullarımızda da yeterli miktarda verilmeyen cinsel eğitim internetin veya arkadaş çevresinin yada ilgili alakasız bazı kitapların eline kalıyor. Sağlık sorunu olarak adlandırabileceğimiz cinsel problemler üzeri gömüldükçe ve baskılandıkça tedavisi yapılamayacak noktalara varıp bir çok ailede iç huzursuzluk ve mutsuzluk olarak karşımıza çıkmakta olup sosyal bir gerçeklik olmasına rağmen üzerinde araştırma yapılmayıp kendi kaderine terk edilmişrtir. Bitkisel ürünler konusunda insanlara tavsiye veren biri olarak benim bile karşılaştığım temelinde erkek veya kadın odaklı basit ürünlerle tedavi edilebilecekken işi sapıklık zannedip herkesten saklayarak (kendinen bile) hayatını sürmeye çalışan milyonlarca çift vardır. Bu konuda en sağlıklı olanı doğaldan destek almak bilimsel olarak kendini ve rüştünü isbat etmiş ürünleri tercih etmektir. Biz demiyoruzki bizim ürünümüz en iyisi. Lakin hem doğurganlık konusunda problem yaşayan hemde cisnsel performansı düşük olan bayanlar için mükemmel bir destek ve bunu dünya kabul etmiş vaziyette. Erkeklerde ise hem sperm sayısı hemde ereksiyon sertleşme problemi için kullanılabilecek bu bitkinin sıvı extresini eğer kullanmak isterseniz facebooktan bize yazabilirsiniz.

Kültürümüzde hala tabu olarak görülen bu durum belki ilerde aile danışmanları vasıtası ile aşılabilir ümit ediyoruz. Duruma sağlık yönünden bakacak hekimlere ve ürün üreticilerine ihtiyacımız olduğu aşikar. Ve önümüzdeki 20 yılın galiba eb büyük problemi evlenmiş breylerin çocuk özlemi olucak. Zira günümüzde bile çocuk olmama oranı çok yüksek. Allah tüm çocuk özlemi çekenlere ve çocuk isteyenlere nasip etsin İnşallah deyip yazımızı noktalayalım Sağlıcakla kalın
Hr.Adnan Yıldırım

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget