Dokosaheksaenoik asit DHA nın faydaları

Dokosahekseonik asit (DHA) bir omega 3 asididir. Bu asit somon balığı gibi soğuk su balıklarının yağlarında bulunur. Bu asit Eikosahekseonik asit (EPA) ile birlikte balık yağı kapsüllerinde veya takviyelerinde yer alır. DHA nın ana kaynağı yosunlardır.
Sinir sistemi görme yeteneğinin artması ve benzeri koşullar için özellikle insanlar doğumdan sonraki 6 aylık dönemde ve yetişkinlik zamanlarında beynin fonksiyonlarını düzgün yerine getirebilmesi için DHA ya ihtiyaç vardır. Normal koşullar altında insan vücudu DHA yı düşük miktarlarda üretir.Lakin bazen bu üretim bizim için yeterli değildir. Bundan dolayı dışardan DHA takviyeleri yapmak tüm dünyada yaygın şekilde kabul görmüştür.

Kullanım Alanları
Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
Omega 3 yağ asitlerinin bireylerin beyin faliyetlerini düzgün  yürütmesi için gerekli olduğunu söylemiştik. 
WHO tarafından yapılan araştırmalarda dikkat dağınıklığında olumlu etkileri gözlemlenmiştir.

Depresyon
Bazı çalışmalar Balık yağının depresyonun etkilerini olumlu yönde azalttığı kanıtlanmıştır. Lakin bunun DHA tarafından tek başına yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bu konuda EPA ve DHA birlikte kullandırılmıştır

Kalp Hastalığı
Dünya genelinde yapılan bir çok çalışmada DHA veEPA nın  Kalp hastalığı üzerinde olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bu yağ asitleri kalp hastalığı riskinide azaltmaktadır. Omega 3 Kan pıhtılaşma riskinni azaltır.Kalp damarlarını daraltan arteriyel plak miktarını azaltır. kolestrolü düşürür. Amerikan kalp derneği sağlıklı bir kalp içinen az haftada 2 defa yağlı balıklar tüketilmesi gerektiğini söylemektedir.Mesela Somon. göl balığı, sardelye, sarı kanat, orkinos palamut hamsi gibi balıklar yağlı balık sınıfına girmektedir.mevcut kalp hastalarının muhakkkak balık yağı takviyeleri almaları gerekmektedir


Bebek Gelişimi
DHA merkezi sinir sisteminin yanı sıra bebeklerin görsel işleyişinin büyüme ve gelişmesinde önemli bir rol oynar.
Romatoid Artrit
Birkaç küçük çalışmalarda balık yağı romatoid artrit ile ilişkili belirtiler ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak, daha kötüye gitmesini eklem hasarı durmuyor.
Adet Ağrı
Balık yağı düzenli olarak (menstruating sadece zaman) üzerine alındığında menstrüel kramp ağrıları azaltmak için görünür.
Raynaud Sendromu
Çeşitli çalışmalarda, balık yağı, yüksek doz (12 g) Raynaud sendromu ile parmak ve insanların ayak parmaklarında soğuk hassasiyeti azalttığını göstermektedir. Bu yüksek dozlar sadece bir doktor gözetiminde alınmalıdır.
Lupus
İki küçük çalışmalarda balık yağı Lupus ile ilişkili yorgunluk ve eklem ağrıları azalttığını önerdi.
DHA soğuk su balıklarında bulunur. Ve bu balıklar Derin denizlerde okyonuslarda yaşamaktadırlar. Ülkemis DHA içeren balık konusunda biraz şanssızdır. Üç tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen bizim denizlerimiz soğuk derin denizler katagorisinde değildir.Somon ve ton balıklarında diğer balıklara oranla beş kat fazla DHA bulunmaktadır.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız kadınlar kral uskumru, köpekbalığı, kılıçbalığı, ve kiremit balığı kaçınmalısınız. Onlar da 6 oz altındaki beyaz Sarıkanat orkinos tüketimini sınırlamak gerekir. haftada.bu balıklarda belli oranlarda civa vardır

Erişkinler için günlük 2500-3000 mg DHA kullanılabilir
Hamileler günlük 1000 mg DHA kullanmalılar..

Balık yağı kapsülleri DHA ve EPA hem de içerir. Onlar erken gelişimi sırasında DHA ve EPA arasındaki dengeyi bozan çünkü EPA içeren takviyeleri bebeklerin veya küçük çocuklar için tavsiye edilmeyebilir. Hamile kadınlar balık yağı takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.
Balık yağı kapsülleri, gevşek dışkı, mide rahatsızlığı ve geğirme gibi hafif yan etkilere neden olabilir.
Onlar biraz kanama zamanını uzatabilir. Eğer kan inceltici ilaç alırsanız, balık yağı almadan önce doktorunuzla konuşun.
Kan basıncı ilaç - DHA kan basıncını düşürebilir, bu nedenle daha güçlü reçete tansiyon ilaçları etkilerini yapabilir.
Antikoagülanlar (kan sulandırıcı) - EPA balık yağı takviyeleri kanama zamanı artırabilir, bu nedenle balık yağı bu ilaçların etkilerini daha güçlü yapabilir. Aynı yalnız DHA doğru görünmüyor. Kan inceltici varfarin (Coumadin) ve aspirin içerir.
Diyabet ilaçları - Teorik olarak, balık yağı takviyeleri kan şekeri düzeylerini düşürebilir ve diyabet ilaçların etkilerini daha güçlü yapabilir. Eğer şeker hastalığı varsa, balık yağı almadan önce doktorunuzla konuşun.
Aspirin - Aspirin ile birlikte, balık yağı kalp hastalıklarının bazı formlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu bileşim aynı zamanda kanama riskini arttırabilir. Bu arada sizin için doğru olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.
Siklosporin - Omega-3 yağ asitleri genellikle transplantasyon reddi durdurmak için kullanılan siklosporin, yan etkileri bazı azaltabilir. Zaten almak ilaç için herhangi bir yeni otlar veya takviyeleri eklemeden önce doktorunuzla konuşun.

DHA
Demonty Ben, Chan YM, D, Jones PJ Pelled. .. 84 (6) :1534-42; bitki sterolleri Balık-yağ esterlerinin dislipidemik konularda fazla bitki sterolleri balık yağı veya ayçiçek yağı esterlerinin J Clin Nutr Am yok Dec 2006 arasında lipid profili geliştirmek.
Dunstan JA, Simmer K, Dixon G, Prescott SL. Gebelikte balık yağı takviyesi takiben 21/2 yıllık Bilişsel değerlendirme:. Randomize kontrollü bir çalışma Arch Dis Child Fetal Yenidoğan Ed. Oca 2008; 93 (1): F45-50. [Epub ahead of print]
Yağlı balık tüketimi ve yaşlı erişkinlerde iskemik kalp hastalığı mortalite: kardiyovasküler kalp çalışma. Kardiyovasküler hastalık epidemiyolojisi ve korunma ile ilgili Amerikan Kalp Derneği'nin 41. yıllık toplantısında sunuldu. AHA. 2001.
Harper CR, Jacobson TA. Yaşam yağlar: koroner kalp hastalığının önlenmesinde omega-3 yağ asitlerinin rolü Arch Intern Med.. 2001; 161 (18) :2185-2192.
Innis SM. Diyet omega 3 yağ asitleri ve gelişmekte olan beyinde. Brain Res. 9 Eyl 2008. [Epub ahead of print]
Iso H, Rexrode KM, Stampfer MJ, Manson JE, Colditz GA, Speizer FE ve ark. Balık ve omega-3 yağ asitleri ve kadınlarda inme riski. JAMA alımı. 2001, 285 (3) :304-312.
Jacobson TA. Hipertrigliseridemi ve kardiyovasküler hastalık. Tedavisinde, n-3 yağ asitleri rolü Am J Clin Nutr. Haz 2008, 87 (6): 1981S-90S.
Jeschke MG, Herndon DN, Ebener C, Barrow RE, Jauch KW. Vitamin, protein, amino asitler ve omega-3 yağ asitleri nütrisyonel girişim yüksek termal yaralanma sonrası hipermetabolik durum sırasında, protein metabolizmasını artırır. Arch Surg. 2001; 136:1301-1306.
Hiperkolesterolemik erkeklerde Juhl A Marniemi J, Huupponen R, Virtanen A, Rastas M, serum lipitleri üzerine diyet ve simvistatin arasında Ronnemaa T. Etkileri, insülin ve antioksidanlar; randomize kontrollü bir çalışma JAMA.. 2002, 2887 (5) :598-605.
Kris-Etherton P, Eckel RH, Howard BV, St Jeor S, Bazzare TL. AHA Bilim Danışma: Lyon Diyet Kalp Çalışması. Kardiyovasküler Hastalık bir Akdeniz tarzı, Ulusal Kolesterol Eğitim Programı / Amerikan Kalp Derneği I. Adım Diyet Pattern Faydaları. Sirkülasyon. 2001; 103:1823.
N-3 yağ asitleri ve koroner kalp hastalığı Yaprak A. Tarihsel bakış. J Clin Nutr Am. Haz 2008, 87 (6): 1978S-80S.
Mabile L, Piolot A, Boulet L, Fortin LJ, Doyle, N, Rodriquez C, ve ark. Omega-3 yağ asitleri orta alımı hipertrigliseridemik deneklerde oksidatif strese karşı kararlı eritrosit direnci ile ilgilidir. Am J Clin Nutr. 2001; 7494) :449-456.
Mori TA. Omega-3 insanlarda yağ asitleri ve hipertansiyon. Clin Exp Pharmacol Physiol. Eyl 2006, 33 (9) :842-6. Gözden geçirin.
Mozaffarian D Rimm EB. Balık tüketimi, kirletici ve insan sağlığı: riskleri ve yararları değerlendirerek JAMA.. Eki 18, 2006; 296 (15) :1885-99. Gözden geçirin.
Oken E, Radesky JS, Wright, RO, Bellinger DC, Amarasiriwardena CJ, Kleinman KP, et al. Anne hamilelik sırasında balık alımı, kan cıva düzeyleri ve çocuğun biliş yaşta bir Amerikan kohort 3 yıl. J Epidemiol Am. 15 Mayıs 2008; 167 (10) :1171-81.
Olsen SF, Secher NJ. Preterm doğum için bir risk faktörü olarak gebeliğin erken dönemlerinde deniz Düşük tüketim:. Prospektif kohort çalışması BMJ. 2002, 324 (7335): 447-451.
Politi P, Cena H, Comelli M, Marrone G, Allegri C, ve ark. Şiddetli otizm ile genç yetişkinlerde omega-3 yağ asidi takviyesi davranışsal etkileri:. Bir açık etiketli çalışma Arch Med Res. Eki 2008, 39 (7) :682-5.
Saravanan P, Davidson NC, Schmidt EB, Calder PC. Deniz omega-3 yağ asitlerinin Kardiyovasküler Etkileri. Lancet. 14 Ağu 2010; 376 (9740) :540-50. Gözden geçirin.
Stanke-Labesque F, Molière P, Bessard J, Laville M, Véricel E, nötrofil lipid bileşimi ve insan sağlıklı gönüllülerde lökotrien üretiminin. Br J Nutr üzerine dokosaheksaenoik asit artan dozlarda ile beslenme desteğinin Lagarde M. Etkisi. Eki 2008, 100 (4) :829-33. Epub Şub 28, 2008.
Güneş S, Ma J, Campos H, Rexrode KM, Albert CM, Mozaffarian D Hu FB. Bireysel uzun zincirli n-3 yağ asitleri ve ölümcül olmayan miyokard infarktüsü riski. Kan konsantrasyonlarını J Clin Nutr Am. Tem 2008; 88 (1) :216-23.

Araştırma DesteklemeAdam KaliteADAM, Inc ayrıca Amerikan Akreditasyon HealthCare Komisyonu (www.urac.org) olarak bilinen URAC tarafından akredite edilmiştir. URAC akreditasyon programının ADAM kalite ve hesap verebilirlik titiz standartlarına uygun olduğunu belirtmek amacıyla bağımsız bir denetim olduğunu. ADAM online sağlık bilgileri ve hizmetleri için bu önemli ayrım ulaşmak için ilk biridir. ADAM adlı yayın politikası, editöryal süreç ve gizlilik politikası hakkında daha fazla bilgi edinin. ADAM Ayrıca Hi-Etik kurucu üyesidir ve Net Vakfı (www.hon.ch) üzerine Sağlık ilkelerine abonedir.
Burada verilen bilgiler, herhangi bir tıbbi acil durumlarda veya herhangi bir tıbbi durumun teşhis ya da tedavi için kullanılmamalıdır. Lisanslı bir tıbbi profesyonel her türlü tıbbi durumların tanı ve tedavisi için danışılmalıdır. Tüm tıbbi acil durumlar için 911 arayınız. Diğer sitelere linkler sadece bilgi içindir - onlar bu diğer sitelerin ciro teşkil etmemektedir. © 1997 - 2013 ADAM, Inc belgede yer alan bilgilerin herhangi çoğaltılması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget