amarant bitkis nedir nelere faydalıdır.

Amarant bitkisi nedir ne için kullanılır.

Daha kinoa bitkisini tam olarak taniyamadan ne ara amarantha gectik bilmiyorum lakin bize anlatmak düşer. İskendiriye döneminin bahcelerinin meşhur süs bitkisidir amarant. Bir cok türü olmasina rağmen amarantus familmaysindan gelen tüm türler birbirine şekil olarak oldukca benzer. Aslında bizim memleketimizde böyle özel bitkiler ne yazıkki zayıflamaya çare denmezse eğer satmıyor. Tercih sebebi: giderek obezleşen bizler buna kendimde dahil kilolarını kabullenemeyen bizler tüm memleket olarak spor kültürü olmayan bizler illa böyle ürünler zayıflatsın isteriz ve o zaman kullanırız. 

Bir zamanlar Amerika'nın en mühim hububatı olan amarant, 400 yılllık bir aradan sonra eski şöhretini tekrar kazanma yolundadır. Amarant, Amerika'nın belki en eski ekinidir. İlk defa mağara sakinleri tarafından yetiştirildiği tahmin edilen bu hububat; 500 sene kadar önceleri, Aztek ve İnka yerlileri için hemen hemen buğday, mısır veya fasülye kadar önemliydi. Sonraları, bir ara bu bitki öylesine unutuldu ki, bundan onbeş sene öncesi, birkaç tarihçi dışında ilim dünyasında böyle bir bitkinin mevcudiyetinden haberdar olan hemen hemen hiç kimse kalmamışdı. Fakat 1970'lerde amarant, yeniden araştırmacıların dikkatini üzerine çektikten sonra, aradan geçen sadece 12 sene gibi kısa bir zaman içinde istihsali, ekonomik ve ticarî ehemmiyeti haiz sayılabilecek bir seviyeye ulaşdı. Öyle görünüyor ki, yakın bir gelecekte, Azteklerden kalma bu kıymetdar miras, çarşı ve pazarlarımızda yeniden "arz-ı endam" etmeye başlayacak. Avni MERİÇ / Botanik - Kasım 1984
amarant besin değeri

Amaranthus cinsinin yüze yakın nev'i arasında üçü, mühim bir gıda mahsülü olmaya namzet ve bunlar, açık-krem renkli tohumlara sahiptirler. Şimdilik bunlardan sadece ikisi "Amaranthus hypochondrin-eus"ve "Amaranthus cruentus" Meksika'da ve üçüncüsü olan "Amaranhus candatus" ise Peru ve diğer And Dağları memleketlerinde halk tarafından önemli sayılabilecek miktarlarda yetiştirilmektedir.

Amaranthla alakalı her şey 1972 yılında başladı dersek yanılmış olmayız. Avustralya Milli Üniversitesinde çalışan bitki fizyologu John Dawton'un 1972'de amarant tohumlarının fazla miktarda protein ihtiva ettiğini keşfetmesi, bütün gıda uzmanlarının dikkatlerini bu bitki üzerine çekti. Yandaki tabloda gördüğünüz üzere amaranthın keşfedilen bu besin değeri onun 400 yıl aradan sonra dünyada açlıkla başedebilecek en önemli besin olduğunun bilim adamları tarafından düşünülmesini sağladı ve şu an en büyük amaranth tahıl fabrikaları afrikada olmasına rağmen care olmadı diyebiliriz. Galiba bizler  kilo vermek için para ödemeye gerek duymadığımız an dünyada açlık sorunuda çözülebilecek. Amaranth bir umuttu ve umut olarak kaldı diyebiliriz. Esas konumuza dönecek olursak yakındır TV lerde aynı gojiberryde olduğu gibi amaranthında nasıl zayıflattığı söylenmeye başlanacak yakındır. Sorun şu ki gerek amaranth gerekse goji diyet ürünü olabilir ama anlatılanlara bakarsak günde bir miktar yemek insanı zayıflatıyor. Buna ancak gülünür. Eğer insanları tükettiğinde zayıflatabilen bir şey olsa idi dünyada obez ve kilolu insan kalmazdı vesselam. Lakin bu ürünlerin siz zayıflamak istediğinizde size yardımcı olabileceğini unutmayalım. Zayıflamak veya kilo almak bir tek ürüne veya besine indirgenmeyecek kadar komplikedir unutmayın. Kilo vermek için olmazsa olmaz 3 şeye ihtiyacınız var. Disiplinli bir beslenme programına belli şartlarda spor aktivitesine ve ödem söken yağ hücrelerinin enerjiye evrilmesinde yardımcı olan bitkisel ürünlere. Halkanın biri eksik olursa sağlıklı zayıflama gerçekleşmeyebilir ve süreçten sıkılabilirsiniz.  Hazı söz açılmışken sevgili halkım şu TV lerde size ballandıra ballandıra anlatılan mantığı olan ama içi boş sadece para kazanmak için size satılan ortasınıfın çok altındaki ürünleri almayı nezaman bırakacaksınız. Basit bir anektotu sizlerle paylaşmak isterim geçen yaz ürettiğimiz bir ürünü TV lerden halkla buluşturmak istedik ve gördükki TV de 39 tl ye satılan ürünlerin maliyetinin 4 tl yi geçmemesi gerekiyormuş rakam şaşırtıcı gelebilir ama şundan emin olun ürüne değil reklama ve kargoya para ödüyorsunuz doğal olarak ürünler alabileceğinizin en kalitesizi oluyor. 
amaranth tohumu vitamin mineral değeri

Sağ tarafta gördüğünüz üzere amaranth tohumunda gerçekten ciddi besleyici mineraller ve vitaminler bulunmakta. Günümüz şartlarında tarım politikalarının yanlışlığı ve GDO denen illetin mutfağımıza hakim olması gıda katkı maddelerinin fütursuz ve umursamaz bir şekilde kullanılması tarım ilaçlarının tehlikesinin hala farkına varılmamış olmasından dolayı, eksik beslenmeden kaynaklanan çocuklarımızın ve gençlerimizin yaşadıkları bir çok sıkıntıyı amaranthla giderebiliriz bence herkes bahçesine ekip tohumunu almalı ve tüketmeli. Şuan eczanelerimize de girmiş keçiboynozu özünde daha değerli olduğunu söyleyebilirim besin değeri bakımından. Özellikle saç dökülmesi yaşayanlara günde 3 çorba kaşığı tavsiye ederim. 


Amaranth ın diğer tahıllara göre avantajı nedir?

  1. Yetiştirilmesi ve hasatı oldukça kolaydır. Çiftçilerimiz için büyük avantaj
  2. Çiğ tohumları büyük bir protein kaynağıdır vücut ve kas sistemini geliştimek isteyenler yaşadınız. Hem doğal hem ekonomik
  3. Pişmiş yenilebilir formlarında diyet için liflidir ve içerik değerini belli bir oranda korur
  4. Pişirmek oldukça kolaydır sıcak suya koy 15 dk bekle lapası çıkıyor hemen
  5. Hasatı çok verimlidir 1 kg ektiğin yerden 25 kg alabilirsin
Endonezya ve Malezyada amaranth kökleri ve yapraklı oldukça popüler bir sebzedir. Hindistanda sebze olarak tüketen ülkelerden bizde ise saksı yada bahçe çiçeği muamelesi  haricinde bir kullanım formu henüz yok. Olgun amaranth köklerinden yapılmış beyaz dometes ve demirhindi ile soslanmış bir sebze yemeğini tattım ve oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Hint kültürüne ait bu yemek onların aşırı baharat sevdası olmasa dünya mutfağında da tüketilebilir bence. Çinde yaprakları ve kökleri kızartma sebzesi olarak kullanılıyor veya nodula katılıyor en ilginci vietnamda amaranth köklerinin sebze çorbasının yeşili görme kuvvetini artırdığına inanılıyor. Komşu yunanistanta balığın yanında zeytinyağlı meze olarak veriliyor. Aslında ilk kullanıcıları bu bitkinin ve tohumunun aztekler diyebiliriz. Ama kıtalar arası seyahat etmiş ve 7 kıtada da kullanılmaya başlanmış aynı zamanda günden güne yaygınlaşan bir tahıl bitkisi diyebiliriz amaranth için. 

Galiba bukadar bilgi kafi Diyet için kullanmak isterseniz amenna ama zayıflatıyor diye sizi kandırmalarına müsade etmeyin. 
Herbalist Adnan Yıldırım.. 

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget