teff tohumu nedir nelere fayda verir zararları nelerdir yan etkileri nelerdir kullanımı nasıldır

TEFF TOHUMUNUN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

Son zamanlarda popüler olan afrika menşeili bir tahıl olan TEFF bilimsel olarak Eragrostis tef olarak isimlendirilmektedir.
Genel olarak diyet desteği olarak tüketilebileceği gibi dolaşım sistemi problemlerinde, adet sorunlarında, kemik sağlığının iyileştirilmesi ve kuvvetlendirilmesinde uygun büyüme ve gelişimin desteklenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, çölyah hastalığında yardımcı gıda olarak, diiyabetik septomların yönetilmesi ve şekerin düşürülmesinde, kalp sağlığının korunmasında faydalıdır. 

Ana vatanı güney afrika ve etiyopya olan bu tahıl (dikkat ederseniz tahıl diyorum çayını satanlar var zira) içerik bakımından oldukça zengin amino asitler vitaminler ve proteinler ve mineraller ihtiva etmektedir. Yine afrika ve hindistana özgü moringa bitkisi gibi amerika tarafından ilk önce keşfedilmiş süperfoods olarak tanıtılmış amerikada neler olup bittiğine bakan bizim ülkemizdeki bazı uyanık arkadaşlar tarafından nasıl kullanılması gerektiği bile araştırılmadan bir iki tane medya yüzü sözüm ona sanatçı (para karşılığı) tarafından reklam edilen bir ürün duruman getirilmiş piyasada yanlış değerlendirilen bir gıdadır diyebiliriz. 
TEFF tohumu 
Eğer afrikanın güney kısmına gitti iseniz etiypya mutfağının ana tahılının teff tohumu olduğunu görürsünüz. hatta tüm tahıl grubunun 4-1inin teff tohumları kapsamaktadır diyebiliriz. Şunu belirtmeliyimki etiyopya mutfağı zaruretten bu ürünü kullanmaktadır. Zira protein bakımından yetersiz beslenen halk bu yetersizliğin üstesinden bu tahılla gelmektedir diyebiriz. Bu durum yüksek besin öğelerini içeriyor oluşu hızlı pişirme süreci ve çok yönlü kullanımı TEFF tohumunu afrika kornelarından hollwooda kadar dünyada meşhur etmiştir diyebiliriz. Son birkaç yıldır büyük ilgi gören teff tohumu ilginçtir afrikada eksik beslenmeden zaruri olarak batıda ise diyet desteği olarak tüketilmektedir. 

Yapısı chia ve kinoa ya benzerlik arzetmektedir. Aslında her kıtanın kendine göre buğday haricinde süper bir gıdası var diyebiliriz. Tanelerin küçük oluşu pişirme sürecini oldukça kısaltmaktadır 1 çorba kaşığı teff günlük ihtayacımız bir çok vitamini ve aminoasit grubunu ihitava eder. Bundan dolayıdırki az yiyeyerek besin dengemizi koruyabilir ve düşük kalori ile yüksek enerji sağlayabiliriz. 

Afrikada ve Amerikada teffin en yaygın kullanım şekli ekmek olarak tüketilmesidir. Bunun haricinde diğer tahıl gevrekleri ile aynı şekilde de kullanılabilir. Etiyopyada teff ten injera ekmeği yapmaktadırlar. 
injera ekmeği bizim akıtma ekmeğimizi andırıyor

Yukarda gördüğünüz fotoğraf anadoluda cizlak ve akıtma olarak bilinen bir pankek türüne çok benziyor diyebilirsiniz lakin besleyiciliği çok daha yüksek bir ürün 


Etiyopya mutfağından dünyaya yayılan injera ekmeği neden bu kadar popüler TEFF tohumu nelere faydalı derseniz bu yazıyı daha dikkatli okumaya devam edin deriz.

TEFF TOHUMUN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Büyümeyi teşvik ediyor

8 Farklı aminoasitle birlikte lysine de içermekte olup büyüme ve glişme için gerekli bir çok şeyi ihtiva eder. vücudun proteine ihtiyacı vardır ve protein kaynakları hayvandal ve bitkisel olarak ikiye ayrılır en sağlıklı protein alımı bitkilerden alınan olup teff tohumunda yüksek oranda mevcuttur. 

ÇÖLYAK DESTEĞİ

Çölyak hastalığına muztadip insanların sayısı arttıkça gluten içermeyen gıdaların marketteki raf miktarıda doğru orantılı olarak artmaktadır. Galiba gluten içermeden normal buğday ekmeği formuna en yakın ürün teff unundan yapılandır diyebiliriz ve tüm tatlı çeşitleri içinde iyi bir kaynak olabilir. aynı zamanda süper bir gıda tüketmiş olursunuz. TEFF ile birlikte yapılan yemek tarifleri için bu siteyi ziyaret edin https://teffco.com/recipes/

Kemik sağlığına faydaları

Teff çok çeşitli mineraller ihtiva eder. Ama kalsiyum açısından gerçekten etkileyici bir yere sahiptir. 
Teff, pişmiş
Besin değeri 100 g (3.5 oz)
Enerji422 kJ (101 kcal)
19.86 g
Diyet lifi2.8 g
0,65 g
3,87 g
Vitaminlermiktar
% DV †
Tiamin (B 1 )
% 16
0.183 mg
Riboflavin (B 2 )
% 3
0,033 mg
Niasin (B 3 )
% 6
0.909 mg
B vitamini 6
% 7
0,097 mg
Folat (B 9 )
% 5
18 μg
Minerallermiktar
% DV †
Kalsiyum
% 5
49 mg
Demir
% 16
2,05 mg
Magnezyum
% 14
50 mg
Manganez
% 136
2.86 mg
Fosfor
% 17
120 mg
Potasyum
% 2
107 mg
Sodyum
% 1
8 mg
Çinko
% 12
1.11 mg
Diğer bileşenlerimiktar
Su74,93 g

USDA Veritabanı Girişine Bağla
 Yüzdeler, yetişkinler için ABD tavsiyelerikullanılarak kabaca yaklaşık olarak verilmiştir .
Yukarıdaki besin değerleri vikipediadan alınmış olup gıdanın neden bu kadar değerli olduğunun aşağı yukarı ispatıdır. Kalsiyum kemik gelişimi için çok önemli bir mineral olup hayvansal kaynaklardan alamayan veganlar için teff tohumu kurtarıcıdır diyebiliriz.. özellikle yaşlılık evresinde en sağlıklı kalsiyum kaynaklarından biri teff olarak karşımıza çıkmaktadır. 


Güçlü Bağışıklık Sistemi

TEFF taneleri mineral bakımından zengin olmasına rağmen, vitamin bakımından bu kadar zengin değildir. Özellikle c vitamini ve B komplex vitaminler içerir . Muhtemelen bildiğiniz gibi, C vitamini, bağışıklık sistemimizin önemli bir parçasıdır ve beyaz kan hücrelerinin üretimini ve aktivitesini uyarır. Bununla birlikte, C vitamini, aynı zamanda, yeni hücrelerin, kan damarlarının, organların ve kas dokusunun oluşturulması için gerekli olan kolajende de önemli bir bileşendir. Teff tanesinin yüksek protein içeriği ile birlikte, bu yararlı diyet lifinde bulunan C vitamini, genel sağlığınız üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Artan Sirkülasyon

 Aslında, genellikle anemi hastası olan hastalar için teff önerilir Demir, kırmızı kan hücrelerimizde kilit bir unsurdur ve vücutta bir demir  eksikliği  olduğunda , zayıflık, baş dönmesi , kognitif bozukluk, kas krampları ve baş ağrıları sıklıkla görülür (bunlar aneminin belirtileridir). Dolaşımınızı hızlandırmak ve vücudunuzun önemli organ sistemlerine ve bölgelerine oksijenlenmesini arttırmak istiyorsanız, hemen diyetinize biraz teff tane veya injera ekmeği ekleyin!

Diyabet Kontrolü

Genellikle teff tahılının gözardı edilen faydalarından biri de diğer tahıl grupları gibi şekerinizi artırmıyor ve yönetilebilir aralıkta bırakıyor oluşudurİnsülinin kan dolaşımına salınımını yavaşlatmaya yardımcı olarak, teff, diyabet hastalarının dikkatli olmamanız halinde oluşabilecek tehlikeleri önlemesine yardımcı olabilir. Bu kısmen teff tanesinin lif içeriğinden kaynaklanmaktadır, ancak araştırma hala daha erken aşamalarda olmakla beraber genede tavsiye etmemek için elde bir neden gözükmüyor. 
teff tohumu ve tahıllardan yapılmış atırştırmalık kraker

Adet Sorunlarını Giderir

Teff tahılı, nesiller boyunca anti-inflamatuar ve menstrüel olarak yatıştırıcı bir ajan olarak bilinir, bu nedenle ağır adet akışından, şiddetli kramplardan veya rahatsız edici diğer fiziksel belirtilerine maruz kalmaya eğilimliyseniz, diyetinize teff katmak, şiddetin azaltılmasına yardımcı olabilir. Ve hayat konforunuzu artırır

Sindirim Sorunlarına fayda verir

Teff tanesi binlerce yıl boyunca müshil olarak veya en azından sindirim sürecini hızlandırmak için kullanılmıştır. Bu muhtemelen , tahıldaki diyet lifinin yüksek içeriğine  bağlı olup, bu da dışkıyı toplayabilir, peristaltik hareketi uyarır ve bağırsak hareketlerinizin düzenliliğini ve kalitesini arttırır. Diyet lifi aynı zamanda aşırı omega-6 yağ asitlerini ortadan kaldırarak vücuttaki kolesterol seviyelerini dengeleyebilir, ayrıca kabızlığı , şişmeyi, krampları ve daha ciddi gastrointestinal sorunları giderebilir .
taze hasat teff tohumu

Enerji Üretimini Destekler

Teff tanesinde yüksek konsantrasyonlarda bulunan bir başka mineral de, enerji üretimi, büyüme ve onarım, enzimatik reaksiyonlar, sinir sistemi fonksiyonu ve kırmızı kan hücresi oluşumu dahil olmak üzere vücudumuzda önemli rol oynayan bakırdır . Uygun bakır seviyeleri olmadan  , vücudumuzun sistemlerinin çoğu başarısız olmaya başlayacaktır, bu yüzden teff ile hayata bakır takviyesi eklemek asla kötü bir fikir değildir.

Sağlıklı kalp

Son olarak, teff tahılın  kalp sağlığı için çok yararlı olduğu gösterilmiştir . Düşük sodyum muhtevası, vücudun atardamar sağılığının karunmasında etkilidir ayrıca  araştırma çalışmalarında kan basıncını etkili bir şekilde azalttığını göstermektedir. Bu, kalp krizi veya felç geçirme olasılığınızı azaltabilir ve kardiyovasküler sisteminizdeki genel yükü azaltabilir.
Son Uyarı Sözü
Teff tanesinin bilinen herhangi bir alerjenik yapısı yoktur ve herhangi bir etkisi bildirilmemiştir. Bu arada okuyucularımıza önemli bir uyaraı teff tohumunun çayları veya endüstriyel ürünleri ile hiç bir alakamız yok lütfen teff çayı alıp sorularınızı bize sormayın. Teff ile alakalı kendi dükkanımızda tohumun kendisini ve öğütüp un halini satıyoruz isteyenlere paketi 10 günlük kullanım için uygun miktarda olan işlenmemiş versiyonlarını gönderebiliriz bununla alakalı sorularınız olursa sağ alt köşedeki whatsapp doğrudan iletişim ikonumuza tıklayabilirsiniz sağlıcakla kalın

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget