goji çileği kurt üzümünün faydaları ve zararları

GOJİ NAMI DİĞER KURT ÜZÜMÜ

Gojibery veya goji çileği veya kurt üzümü olarak andığımız 1. yüzyıldan beridir kullanılan şifalı bir bitkidir. Özellikle ülkemizde son günlerde popüler olan ve kg fiyatı 100 tl civarında olan bu bitkinin faydalarını yan etkilerini ilaçlarla etkileşimini sizlerle paylaşmak istedik.


 xUluslar arası tıp enstitüsü NCBI nın verileri ve medline plusun verilerine dayanarak hazırlamış olduğumuz bu yazı bilimsel gerçeklere dayandırılmakta ve ulaşabileceğiniz en doğru bilgiyi sizlere vermeyi amaçlayarak kaleme alınmıştır. 

Goji nedir.?

Goji parlak kırmızı meyvelere sahip ana vatanı çin olan bir çalı bitkisi türüdür. Kurutulmuş meyveleri kökü bitkinin dal kabukları ve yaprakları ilaç yapmak için kullanılır. Goji hakkında bu güne kadar yapılmış yeterli düzey klinik çalışma mevcut değildir. Ama dünya genelinde bir çok rahatsızlık için kullanılır. Genel manada kullanım alanları diyabet, zayıf kan dolaşımı, sıtma, kanser vakalarında destekleyici, tintinus (kulak çınlaması baş dönmesi) , erektil disfonksiyon, Ateş, terleme, sinirlilik, burun kanaması, hırıltı ve öksürük şeklindedir. Ayrıca kasları ve kemikleri güçlendirmek amacı ile suyuda içilmektedir. Göz sağlığı için yemişleri yaşken ezilip göz toniği yapılır. İlk goji kullanımı çin litaratüründe milattan sonra 1. yüzyıla dayanmakta olup çin rivayetlerinde goji kullanarak 256 yıl yaşayan bir herbalistten bahsedilmektedir. o yüzden bitki çinde ömrü uzatan bitki olarak tanınır. 

Goji ne konuda ne kadar etkilidir

Amerika merkezli doğal ilaçlar kapsamlı veri tabanına göre gojinin etkileri aşağıdaki gibidir. 

Göz kuruluğu: Yapılan araştırmalar goji meyvesinin ezilmesi ile yapılan göz toniği veya damlasının göz kuruluğuna fayda verdiği gözlemlenmiştir. 

Yaşam kalitesi: Bazı amerikalı atletler ile bereber yapılan araştırmalar 14 ile 30 gün arasında goji suyu kullanan sporcuların enerji seviyelerinin dahada yükseldiği atletik perfrmanslarının arttığı ve uyku ve dinlenme kalitesinin düzeldiği gözlemlenmiştir. 

Kilo kaybı: Yapılan ön araştırmalar Fazla kilolu erişkinlerde sporla birlikte kullanıldığında belde incelme yaptığı görülmüş olmakla beraber yağ yaktığı konusunda herhangi bir delil bulunmamaktadır. 

Diyabet: Bu konuda herhangi bir araştırma olmamakla beraber benim kullancılarımızdan aldığım bilgiler çercevesinde şekeri 20-30 puan aşağı düşürdüğü söylenmektedir. 

Yüksek kan basıncı: Ön çalışmalar bu konuda hala yetersizdir. Dünyada bazı toplumlarda bunun için kullanılmakta

Ateş: Ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır

Cinsel sorunlar (iktidarsızlık) Yapılan ön çalışmalarda performans artırdığı düşünülmekte olmakla beraber cinsel performans konusunda kesinlik arzeden yeterli veri bulunmamaktadır. 

Antikanser göğüs kanseri: Uzak doğuda yapılan bir araştırmada kadınlarda göğüskanserine fayda verdiği ve önlediği tesbit edilmiştir. 
PMID:
 
26525080 (araştırmanın pubmed id kodu)


Gördüğünüz üzere dünyada 2 bin yıldır kullanılan bu bitki çeşitli yaşam fonksiyonları için faideli iken bizim ülkemizde direk zayıflamak için son günlerde popüler bir şekilde satılmakta ve reklamı yapılmaktadır. Ne yazıkki diğer faideleri hakkında hiç bir bilgi olmadan insanlara zayıflatıyor diye lanse edilen goji bir çok diğer faydası bir kenara itilerek toplumun hayatına kazandıramayacağımız bir şifalı bitki olacağı endişesindeyim. Bir çörek otu yağı gibi goji konsantre suyu her evde olması gereken bir şeyken sonucu zayıflamaya çıkartılan bir yolun kurbanı olmak üzere. buradan tüm aktar arkadaşlarıma sesleniyorum her dönem internet reklamları ile desteklenen bu tür ürünler konusunda halkı bilinçlendirmemiz gerekiyor. Ve son söz son kullanıcıya. Araştırın reklamların şişirdiği ürünlerden özellikle uzak durun.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget