mürver çiçeği ve meyvesinin faydaları yan etkiler kullanım dozajları

Mürver

Giriş

Elderberry ya da mürver meyvesi veya mürver çiçeği olarak bilinen bu bitki, derilere uygulandığında yaralar için iyileştirici olarak yüzyıllardır kullanılmıştır. Soğuk algınlığı ve grip gibi solunum hastalıklarını tedavi etmek için de ağızdan alınır. Bazı kanıtlar, mürver çiçeği veya meyvelerindeki kimyasalların, sinüsler de dahil olmak üzere mukoza zarlarında şişmenin azalmasına yardımcı olabileceğini ve burun tıkanıklığını hafifletebileceğini göstermektedir. Mürver, anti-inflamatuar, antiviral, anti-influenza ve antikanser özelliklere sahip olabilir.
Mürver meyvesi toplama zamanı 
Elderberry aynı zamanda antioksidan özelliklere sahip olan ve vücudun hücrelerine zarar vermesini önleyebilecek flavonoidler içerir. Aslında, mürver meyvesi ve çiçeği , toplam flavonol içeriği açısından yaban mersini, kızılcık, goji çilek ve böğürtlenin üstündedir. Bununla birlikte, insanlarda çok az çalışma yapıldı, bu nedenle araştırmacılar Mürverin ne kadar etkili olabileceğini tam olarak bilmiyorlar. Bir çok bitki hakkında yapılan labaratuvar çalışmaları kimyasal ilaçlara nazaran çok kısa tutulmuş ve tüm veriler elde edilmeden sonlandırılmıştır. Bu durumu şahsen bitkilerin kimyasal ilaç sektürüne verdiği korku olarak tanımlıyorum. 
Çeşitli mürver türleri vardır, ancak Sambucus nigra ya da Avrupalı ​​mürver (siyah mürver de denir) çoğu zaman tıbbi amaçlı kullanılmaktadır. Zehirli olabilen cüce mürverden  ( Sambucus ebulus )  kaçının . Mürverin güvenilir bir preparatını kullanın çünkü çiğ veya olgunlaşmamış meyvelerin yanı sıra yapraklar, tohumlar ve kabuklar zehirli siyanürle ilgili bir kimyasal içerir.

Alternatif İsimler

Elder; Mürver çiçek

Bitki Tanımı

Avrupalı mürver, güneşli bir yerde ıslak veya kuru topraklarda 10 mt yüksekliğe kadar büyüyen geniş bir çalı veya küçük ağaçtır. Mürver, Avrupa, Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde yaşıyor, ancak Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygınlaşmıştır.  Çiçekler beyaz ve düz şekilde 5-10 cm eninde olabilir. Meyveler ham iiken yeşil olmakla birlikte olgunlaştıkça kırmızıya döner,  ve daha da olgunlaştığında siyah renkte olur.

Kullanılan Parçalar

MEyveleri  ve çiçekleri tıbbi olarak kullanılırlar. Çeçekler çay olarak kullanılabilir. Meyvesi kaynatılarak tüketilmelidir zira siyanür benzeri bir kimyasal bulunur.

Tıbbi Kullanımlar ve Endikasyonlar

Soğuk algınlığı ve grip

Elderberry burun tıkanıklığını azaltarak ve muhtemelen daha fazla vücudun terlemesine yardımcı olarak soğuk ve grip belirtilerini tedavi etmeye fayda sağlayabilir. Bir çalışma, standartlaştırılmış bir mürver özütü olan Sambucol kullanarak grip süresini yaklaşık 3 gün kısaltabileceğini göstermiştir. Özellike arupa seyahetlerimde Mürver şurubunun hem gıda olarak hemde evde hazırlanan soğuk algınlığı şurubu olarak kullanıldığına çok defa şahit oldum. Bizim memleketimizde karadeniz boyunca yetişen mürverin hakettiği değeri gördüğünü düşünmüyorum. Muhtemel insanlar zehirli olabiliceğini düşünüyor. Lakin zehirli olmayan tür en yaygın tür. 
Bir başka ön araştırma, Mürver ekstraktlı bir pastilin (ViraBLOC) semptomların başlamasından itibaren 24 saat içinde alındığında grip belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. Laboratuarda yapılan bir çalışmada, Mürver meyvesinin şurubunun test tüplerinde H1N1 virüsünü ("domuz gribi") öldürebileceği öne sürülmüş ancak araştırmacılar insanlarda H1N1'e karşı etkili olup olmayacaklarını bilmiyorlar. Bu bile son yıllarda bu bitkiye neden daha fazla önem vermemiz gerektiğinin en büyük göstergelerinden biridir. 

Bakteriyel Sinüzit (Sinüs Enfeksiyonu)

Bir çalışmada, antibiyotik (doksisiklin veya vibramisin) ve bir dekonjestan ile birlikte bakteriyel sinüzit tedavisi için tescilli bir ürün olan Sinupret'in kullanımı incelendi. Kombinasyonu alan insanlar Sinupret'i almayanlara kıyasla daha iyi sonuç verdi. Bununla birlikte, Sinupret, diğer şifalı bitkilerle birlikte Mürver meyvesi de içerdiğinden, sadece mürver meyvesinin böyle bir etki yapacağı veya yapmayacağı konusunda yeterli kanıt yok. Buna rağmen mürver meyvesinin sinüs enfeksiyonu konusunda işe yarayabileceği genel kanıdır.

Mevcut Formlar

Elderberry, sıvı, şurup ve tentür gibi veya kapsül ve pastil formlarında bulunur. Kurutulmuş mürver çiçek genellikle en az% 0.8 flavonoid standart hale getirilmiştir. Sambucol, yetişkinler için% 38 mürver özü ve çocuklar için% 19 oranında standardize edilmiştir. Sinupret 18 mg mürver çiçek içerir.

Nasıl Alınır

pediatrik
Çocuklarda Mürver şurubu günlük iki ölçek kullanılabilir. 
Yetişkin
  • Sinupret: Bakteriyel sinüzit için günde 3 kez alınan 2 tablet
  • Sambucol: 4 çorba kaşığı. Soğuk algınlığı ve grip için 3 gün boyunca bir gün
  • Çay: 10-15 dakika boyunca 1 fincan kaynar suda 3 ila 5 g kuru yaşlı çiçeği dikin. Günde 3 kez soyun ve içiniz.

Önlemler

Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana bağlı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilirler. Bu sebeplerden dolayı, şifalı bitkiler yalnızca bir sağlık kuruluşunun gözetiminde almalısınız.
Üzümsü veya pişmemiş mürver meyvesini KULLANMAYIN. Zehirli olabilirler.
Elderberry'nin kısa sürelerle (5 güne kadar) düzgün bir şekilde kullanıldığında Herhangi bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. 
Gebe ve emziren kadınlar kullanmamalıdır.
Romatoid artrit veya lupus gibi otoimmün bir hastalığınız varsa, kullanmadan önce doktorunuza danışın, çünkü bağışıklık sistemini uyarabilir.

Olası Etkileşimler

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle tedavi altındaysanız, mürver almadan önce sağlık uzmanınızla görüşün.
Diüretikler (su hapları). Diüretikler, vücudun fazla sıvıyı atmasına yardımcı olur ve vücudunuzun yaptığı idrar miktarını artırır. Elderberry aynı zamanda bir diüretik gibi davranabilir, bu nedenle bir diüretikle birlikte almak bu ilacı daha güçlü hale getirebilir ve dehidrasyon riskini artırabilir. Diüretikler şunları içerir:
  • hidroklorotiyazid
  • Bumetanid (Burinex)
  • Furosemide (Lasix)
  • Amilorid (Midamor)
  • Metolazon (Zaroxolyn)
Diyabet ilaçları. Elderberry, kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Şeker hastaları için de ilaç kullanıyorsanız, yaşlı otları almak hipoglisemi veya düşük kan şekeri geliştirme riskinizi artırabilir.
Kemoterapi. Elderberry bazı kemoterapi ilaçlarıyla etkileşime girebilir. Kemoterapi görüyorsanız, herhangi bir bitki veya takviye almadan önce onkoloğunuza sorun.
Müshiller. Elderberry bir müshil gibi davranabilir ve diğer müshil maddelerle aynı anda alınmamalıdır.
Teofilin (TheoDur). Elderberry, astım ve diğer solunum koşulları için alınan bir ilaç olan teofilin seviyelerini azaltabilir. Bu ilacın da işe yaramayabilir.
Bağışıklık sistemini bastıran ilaçlar. Yaşlı deri bağışıklık sistemini uyarabileceği için, bağışıklık sistemini baskılamak için alınan ilaçlarla etkileşebilir. Bu ilaçlar kortikosteroidleri (prednison) ve otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçları içerir. Organ nakli olan insanlar da yaş üzümünden kaçınmalıdır.

Araştırma Destekleme

Gray AM, Abdel-Wahab YH, Flatt PR. Geleneksel bitki tedavisi, Sambucus nigra(yaşlı), in vitro insülin benzeri ve insülin salıcı eylemler sergiler. J Nutr . 2000, 130 (1): 15-20.
Tescilli bir elmayı özü üzerinde yapılan Kong F. Pilot klinik çalışma: influenza belirtilerini ele alan etkinlik. Çevrimiçi Farmakoloji ve Farmakokinetik Dergisi . 2009; 5: 32-43.
Mikulic-Petkovsek M, Slatnar A, Stampar F, Veberic R. HPLC-MSn, 28 vahşi ve ekili çilek türündeki flavanol glikositlerin tanımlanması ve miktarının belirlenmesi. Food Chem . 2012; 135 (4): 2138-46.
Rakel: İntegratif Tıp . 3. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2012.
Roschek B, Fink RC, McMichael MD ve diğerleri. Elderberry flavonoidleri in vitro H1N1 enfeksiyonuna bağlanır ve engellenir. Fitokimya . 2009; 70: 1255-1261.
Roxas M, Jurenka J. Colds ve influenza: tanı ve konvansiyonel, botanik ve beslenme ile ilgili düşüncelerin gözden geçirilmesi. Altern Med Rev . 2007 Mar; 12 (1): 25-48. Gözden geçirmek.
Swaminathan K, Dyason JC, Maggioni A, von Itzstein M, Downard KM. Doğal antosiyanin inhibitörünün influenza nöraminidazına kütle spektrometresi ile bağlanması. Anal Bioanal Chem . 2013; 405 (20): 6563-72.
Ulbricht C, Basch E, Cheung L ve diğerleri. Doğal Standart Araştırma Ortaklığı tarafından yaşlı çiçeği ve yaşlı çiçeğin (Sambucus nigra) kanıta dayalı bir sistematik incelemesi. J Diet Suppl . 2014; 11 (1): 80-120.
Uncini Manganelli RE, Zaccaro L, Tomei PE. Urtica dioica L., Parietaria diffusa M. et K. ve Sambucus nigra L.J Ethnopharmacol . 2005 Nis 26; 98 (3): 323-7.
Vlachojannis JE, Cameron M, Chrubasik S. Sambuci fructus etkisi ve etkinlik profilleri üzerine sistematik bir derleme Phytother Res . 2010 Ocak; 24 (1): 1-8. Gözden geçirmek.
Vlachojannis C, Zimmermann BF, Chrubasik-Hausmann S. Yaşlı ve chokeberry diyet takviyeleri antosiyaninlerin tayini. Phytother Res . 2015; 29 (4): 561-5.
Wright CI, Van-Buren L, Kroner CI, Koning MM. Diüretik olarak bitkisel ilaçlar: Bilimsel delillerin gözden geçirilmesi. J Ethnopharmacol . 2007 8 Ekim; 114 (1): 1-31.
Zakay-Rones Z, Thom E, Wollan T, Wadstein J. İnfluenza A ve B virüsü enfeksiyonlarının tedavisinde ağız kenarlı ekstraktının etkililiği ve emniyetinin rastgele çalışması. J Int Med Res . 2004; 32: 132-40.

Versiyon bilgisi

  • Son güncelleme tarihi: 02.02.2016
  • Steven D. Ehrlich, NMD, Çözümler Akupunktur, tamamlayıcı ve alternatif tıp konusunda uzmanlaşmış özel bir uygulama olan Phoenix, AZ. VeriMed Healthcare Network tarafından sağlanan inceleme.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget