kedi otunun faydaları yan etkileri kullanım dozajı

Kediotu

Genel bakış

Valerian, ikinci yüzyıldan beri uykusuzluk, endişe ve sinirsel huzursuzluğu hafifletmek için kullanılmıştır. 17. yüzyılda Avrupa'da popüler olmuştur. Ayrıca mide kramplarını tedavi etmesi önerilmiştir. Bazı araştırmalar - her ne kadar değilse de - kedicilerin insomnia hastalarına yardım edebileceğini gösteriyor. Almanya Komisyonu, etkili bir hafif sakinleştirici olarak kedioterapiyi onayladı ve Birleşik Devletler Gıda ve İlaç İdaresi, "genel olarak güvenli olarak tanınan" (GRAS) kedioterini listeledi.
Bilim adamları, kedioterazın nasıl çalıştığından emin değiller, ancak beyinde gama aminobütirik asit (GABA) adı verilen bir kimyasal maddenin miktarını arttırdığına inanıyorlar. GABA, sinir hücrelerini düzenlemeye yardımcı olur ve anksiyete üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium) gibi ilaçlar beyindeki GABA miktarını arttırarak da çalışır. Araştırmacılar, kediotunun benzer bir etkisi olabileceğini düşünüyor.
Uykusuzluk hastalığı
Valerian, uyku sorunları için reçeteli ilaçlara popüler bir alternatiftir, çünkü hem güvenli hem de naziktir. Bazı çalışmalar, insanların daha çabuk uykuya dalmasına ve daha iyi bir uyku kalitesine sahip olduklarını hissetmelerine yardımcı olduğunu gösteriyor.
En iyi tasarlanmış çalışmaların birinde, kedioterapinin 14 gün boyunca plasebodan daha etkili olmadığını, ancak 28 gün boyunca kedioterapi almayı kabul edenler için uykuyu geliştirdiği bulundu. Bazı araştırmacılar şimdi, çalışmaya başlamadan önce birkaç hafta boyunca kedioterapi kullanmanız gerektiğini düşünüyorlar. Bununla birlikte, başka bir çalışmada, kedi otu hemen hemen plasebodan daha etkiliydi.
Diğer çalışmalar, kediotu tarafından uykuya dalmak için geçen zamanı azalttığını ve uyku kalitesini artırdığını göstermektedir. Birçok reçeteli uyku hapının aksine, kedioterazın sabah uykusu gibi daha az yan etkisi olabilir.
Ancak her araştırmada, kedioteronun olumlu bir etkisi olduğu bulunmamıştır. Çeşitli çalışmaların bir derlemesinde, kedioterin muhtemelen uykusuzluk tedavisinde çalışmıyor bulundu. Dolayısıyla kanıtlar çelişkilidir.
Kediler, genellikle uykusuzluk tedavisinde şerbetçiotu (Humulus lupulus) ve limon balsamı (Melissa officianalis) gibi diğer sedatif otlar ile kombine edilir . Postmenopozal kadınların bir çalışmasında kediotu ve limon balsamı kombinasyonu uykusuzluk belirtilerini azaltmaya yardımcı oldu.

Bitki Tanımı

Kediler, Avrupa'ya özgü ve 2 metre boyunda yetişen çok yıllık bir bitkidir. Bahçeleri süslemek için yetiştirilir, aynı zamanda ıslak çayırlarda yabani olarak yetişir. Düz, oyuk gövdeler şemsiye benzeri kafalarla kaplıdır. Koyu yeşil yaprakları ucunda ve kıllı altında işaret edilir. Haziran ayında küçük, tatlı kokulu beyaz, açık mor veya pembe çiçekler açılıyor. Kök hafif grimsi kahverengidir ve taze olduğunda çok az koku vardır.

Neler Oluyor?

Bitkinin kökü tıp olarak kullanılır ve toz oluşturmak için taze meyve suyuna veya dondurularak kurutulur.

Mevcut Formlar

Valerian sıvı özleri ve tentürleri alkol veya alkol içermeyen (gliserit) bazlardan satılmaktadır. Toz kekik, kapsül ve tablet formunda ve çay olarak bulunur.
Kediotu kökü keskin bir kokudur. Genellikle, passionflowa ( Passiflora incarnata ), şerbetçiotu ( Humulus lupulus ), limon balsamı ( Melissa officinalis ), skullcap ( Scutellaria lateriflora ) ve kave maskesini kava ( Piper metysticum ) içeren diğer sakinleştirici otlarla kombine edilir. Bununla birlikte, kava karaciğer hasarıyla ilişkilendirilmiştir, bu yüzden kaçının.

Nasıl Alınır

Araştırmacılar, etken maddelerin bu olduğundan emin olmamasına rağmen, Valerian genellikle% 0.3 ila 0.8 valeremik veya valerik asit içerecek şekilde standartlaştırılmıştır.
Pediyatrik
Önce doktorunuzla konuşmadan kızı kıza vereceğiniz bir çocuğa vermeyin.
Yetişkin
Uykusuzluk için, kediotu yatmadan 1 ila 2 saat önce veya günün ilerleyen saatinde 3 defa alınabilir, son doz yatmadan önce kullanılır. Etkilerin hissedilmesi birkaç hafta sürebilir.
 • Çay: 1 çay kaşığı kaynar su 1 çay kaşığı (2 ila 3 g) kurutulmuş kökten 5 ila 10 dakika kadar dik olarak dökülür.
 • Tentür (1: 5): 1 ila 1/2 çay kaşığı (4 ila 6 mL)
 • Sıvı ekstraktı (1: 1): 1/2 ila 1 tsp (1 ila 2 mL)
 • Kuru toz halinde ekstrakt (4: 1): 250 ila 600 mg
 • Anksiyete için 120 ila 200 mg, günde 3 ila 4 kez
Uyku düzeldiğinde, 2-6 hafta boyunca kekik kullanmaya devam edin.

Önlemler

Otların kullanımı, vücudu güçlendirmek ve hastalığı tedavi etmek için zamana dayalı bir yaklaşımdır. Bununla birlikte, otlar yan etkileri tetikleyebilir ve diğer şifalı bitkiler, takviyeler veya ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu sebeplerden dolayı, bir sağlık kuruluşunun gözetiminde otları özenle almalısınız.
Valerian genellikle güvenli olarak kabul edilir.
Çoğu araştırma, doğurganlık veya fetus gelişiminde zararlı etkiler göstermez ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Uzmanlar, hamile ve emziren kadınlara kediotik kullanmalarını önlemelerini tavsiye ederler.
Bazı insanlar keklik hastalarına, sakin ve uykulu yerine aldıktan sonra endişeli ve huzursuz hissetmek için çelişkili bir reaksiyon gösterebilir.
Çoğu insan için, kediotik bağımlılığa neden olmaz. Çoğu için çekilme belirtileri göstermez. Ancak, kedioter kullanıcısı çok uzun süreler boyunca kullanıldığında geri çekilme belirtilerinin bildirildiği birkaç rapor var. Kedioterapi almayı bırakmak isterseniz, dozunuzu tek seferde durdurmak yerine yavaş yavaş azaltın.
Sürerken, ağır makine kullanırken veya uyanık olmanızı gerektiren başka şeyler yaparken kediotu kullanmayın.
Sağlık hizmeti sunucunuzun onayı olmadan 1 aydan uzun süredir kediotu kullanmayın.

Olası Etkileşimler

Şu anda aşağıdaki ilaçlardan herhangi biriyle tedavi altındaysanız, sağlık uzmanınıza konuşmadan kediotu kullanmamalısınız.
İlaçlar karaciğer tarafından parçalanır - Valerian bazı ilaçların karaciğer tarafından ne kadar çabuk bozulduğunu yavaşlatabilir . Birçok ilaç onları parçalamak için karaciğere bağımlıdır, bu nedenle bazı durumlarda vücutta bu ilaçların çoğunun oluşması mümkündür. Güvende olmak için, başka ilaçları da alıyorsanız, kedioterapötik almadan önce doktorunuza danışın.
Sedatifler - Kedi otu, uyuşturucu etkisini artırabilir:
 • Fenitoin (Dilantin) ve valproik asit (Depakote) gibi antikonvülsanlar,
 • Barbitüratlar
 • Benzodiazepinler, örneğin alprazolam (Xanax) ve diazepam (Valium)
 • Zolpidem (Ambien), zaleplon (Sonata), eszopiklon (Lunesta) ve ramelteon (Rozerem) gibi insomnia tedavisi için kullanılan ilaçlar,
 • Amitriptilin (Elavil) gibi trisiklik antidepresanlar,
 • Alkol
Papatya, limon balsamı ve kedi otu gibi sakinleştirici etkisi olan diğer otlar için de geçerlidir.
Diğer ilaçlar - Kediotu bazı karaciğer enzimleri tarafından parçalanıldığından, aynı enzimlerle parçalanmış diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Bunlar aşağıdakileri kapsayan ancak bunlarla sınırlı olmaksızın birçok farklı ilaç içerebilir:
 • Antihistaminikler
 • Statins, yüksek kolesterol için alınır
 • Bazı antifungal ilaçlar
Anestezi - Valerian anestezinin etkilerini artırabilir. Ameliyat geçiriyorsanız, doktorlarınıza, özellikle de cerrahınıza ve anesteziyologunuza kedioterapi yaptığınızı söylemek önemlidir. Doktorlar ameliyattan önce kedioter dozunu yavaş yavaş düşürmenizi tavsiye edebilir. Ya da, anestezi için gerekli ayarlamaları yaparak, kedioteremi ameliyat zamanına kadar kullanmanıza izin verebilirler.

Araştırmayı Destekleme

Ang-Lee MK, Yosun J, Yuan CS. Bitkisel ilaçlar ve perioperatif bakım. JAMA . 2001; 286: 208-216.
Attele A.Ş., Xie JT, Yuan CS. Uykusuzluğun tedavisi: alternatif bir yaklaşım. Altern Med Rev . 2000; 5: 249-259.
Balderer G, Borbely AA. Kedioterminin insan uykusunda etkisi. Psikofarmakoloji (Berl). 1985; 87: 406-409.
Bent S, Padula A, Moore D, Patterson M, Mehling W. Valerian uyku için: sistematik bir gözden geçirme ve meta-analiz. Am J Med . 2006; 119: 1005-12. Gözden geçirmek.
Blumenthal M, Goldberg A, Brinckmann J. Bitkisel Tıp: Genişletilmiş Komisyon E Monografileri . Newton, MA: İntegratif Tıp İletişimi; 2000: 394-400.
Coxeter PD, Schluter PJ, Eastwood HL, Nikles CJ, Glasziou PP. Valeryan, kronik uykusuzluğu olan hastalar için semptomları genel uygulamada bir dizi randomize n-1 çalışma ile azaltmayı düşünmemektedir. Medeni Tamamlayıcı . 2003; 11: 215-222.
De Feo V, Faro C. Valeriana adscendens'den ekstraktların farmakolojik etkileri Trel. II. GABA alımı ve amino asitler üzerindeki etkileri. Phytother Res. 2003; 17: 661-664.
Donath F, Quispe S, Diefenbach K, Maurer A, Fietze I, Roots FI. Kediotu özütünün uyku yapısı ve uyku kalitesi üzerindeki etkisinin eleştirel olarak değerlendirilmesi. Farmakopeyapatri . 2000; 33: 47-53.
Ernst E, ed. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp İçin Masaüstü Rehberi: Kanıta Dayalı Bir Yaklaşım . New York, NY: Elsevier Mosby; 2001: 160-162.
Ernst E. Yaşlılarda yaygın görülen rahatsızlıklar için bitkisel ilaçlar. Yaşlanma Uyuşturucu . 1999; 15: 423-428.
Ferri F. Ferri'nin Klinik Danışmanı 2009 1. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Mosby; 2009.
Gyllenhaal C, Merritt SL, Peterson SD, Block KI, Gochenour T. Uyku bozukluklarında bitki uyarıcıların ve sedatiflerin etkinliği ve güvenliği. Med Rev Uyku . 2000; 4: 229-251.
Heiligenstein E, Guenther G. Tezgah üstü Psikotropikler: Melatonin, St John's wort, kediotu ve kava-kava üzerine bir inceleme. J Am Coll Sağlık. 1998; 46: 271-276.
Holst L, Nordeng H, Haavik S. Erken gebelik sırasında maternal özelliklere ve gebelik sonuçlarına göre bitkisel ilaçların kullanımı. Farmakoepidemiyol İlaç Safı. 2008; 17: 151-9.
Deri ahşap PD, Chauffard F, Heck E, Munoz-Box R. Kediotu kökü sulu ekstraktı ( Valeriana officinalis L.) insanda uyku kalitesini artırır. Pharm Biochem Davranışı. 1982; 17: 65-71.
Miller LG. Bitkisel ilaçlar: bilinen veya potansiyel ilaç-bitki etkileşimlerine odaklanan seçilmiş klinik kaygılar. Arch Stajyer M ed. 1998; 158: 2200-2211.
Miyasaka LS, Atallah AN, Soares BG. Anksiyete bozuklukları için Valerian. Cochrane Database Syst Rev . 2006 18 Ekim; (4): CD004515.
Modabbernia A, Akhondzadeh S. Safran, Akıl Çiçeği, Valerian ve Akıl Sağlığı için Adaçayı. Kuzey Amerika Psikiyatri Kliniği . Philadelphia, PA: WB Saunders Şirketi; 2013; 36 (1).
Rakel: Intergrative Medicine, 3. baskı. Philadelphia, PA: Elsevier Saunders; 2012.
Uykusuzluk nedeniyle Stevinson C, Ernst E. Valerian: randomize klinik çalışmalarda sistematik bir gözden geçirme. Uyku Med . 2000; 1: 91-99.
Taavoni S, Nazem Ekbatani N, Haghani H. Valerian / limon balsamı menopoz döneminde uyku bozuklukları için kullanılır. Klinik Uygulamayı Tamamlayın. 2013; 19: 193-6.
Taibi DM, Landis CA, Petry H ve diğerleri. Kedioterinin uyku yardımı olarak sistematik olarak incelenmesi: Güvenli ama etkili değil. Sleep Med Rev. 2007; 11: 209-230.
Taibi DM, Vitiello MV, Barsness S, vd. Kedioter için randomize klinik bir araştırma, uykusuzluk yaşlı kadınlarda kendini bildiren, polisomnografik ve aktigrafik uykuyu iyileştirmede başarısız oluyor. Uyku Med. 2008 13 Mayıs.
Wagner J, Wagner ML, Hening WA. Benzodiazepinlerin ötesinde: uykusuzluğun tedavisinde alternatif farmakolojik ajanlar. Ann Pharmacother . 1998; 32: 680-691.
Wong AH, Smith M, Boon HS. Psikiyatrik uygulamada bitkisel ilaçlar. Arch Gen psikiyatrisi . 1998; 55: 1033-1044.
Yao M, Ritchie HE, Brown-Woodman PD. Kediotermi gelişimsel toksisite tarama testi. J Ethnopharmacol. 2007; 113: 204-9.
Organik olmayan uykusuzluğun tedavisinde oksazepam ile karşılaştırıldığında kekik özütünün LI 156 etkinliği ve tolere edilebilirliği - randomize, çift-kör, karşılaştırmalı bir klinik çalışma - Ziegler G, Ploch M, Miettinen-Baumann A, Collet W. Eur J Med Res . 2002; 7: 480-486.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget