karanfil yağının faydaları ve kullanım şekilleri

KARANFİL YAĞININ SAĞLIMIZ İÇİN ŞAŞIRTICI FAYDALARI

Karanfil yağının sağlık yönünden yararları saymakla bitmez. Ama en çok bilinenleri dersek  , antimikrobiyal, antifungal, antiseptik, antiviral, afrodizyak ve uyarıcı özelliklerini sayabiliriz. Bu yağ aynı zamanda cilt sorunları, diş ağrısı, hazımsızlık, öksürük, astım , baş ağrısı , stres ve el üstü lekeleri gibi çeşitli sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılır Karanfil yağının en önemli ve yaygın kullanımı diş bakımı içindir. Çeşitli diş macunları, ağız gargaraları ve ağız bakımı ilaçları bu yağı önemli bir bileşen olarak içerir.
Karanfil, çeşitli tıbbi özelliklere sahip tomurcuk çiçeği olan, yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Genellikle karanfil tomurcuğu denir. Her tomurcukta bir baş karanfil vardır ve bu nedenle,  Latince adı çivi manasına gelen clavus tur. Karanfil, eski Hint ve Çin medeniyetlerinde yoğun şekilde kullanıldı ve yedinci ve sekizinci yüzyıllarda Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın diğer bölgelerine yayılmıştı. Şimdi bile, karanfil birçok Hint ve Çin mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Karanfil kalsiyum , hidroklorik asit, demir , fosfor , sodyum , potasyum ve vitamini   ve  vitamini gibi  minerallerbakımından  zengindir .

Karanfil Yağının Sağlık yönünden Faydaları

Yararları öncelikle diş sağlığı ve ağız içi sağlığı ile alakalı olarak bilinmesine rağmen  bununla sınırlı değildir. Bu güçlü yağ, aşağıda listelenen birden fazla fayda ile sizin için harikalar yaratabilir.

Enfeksiyonları Tedavi Ediyor

Antiseptik özelliklerinden dolayı  , karanfil yağı yara, kesik, uyuz,  mantar enfeksiyonları, çürükler , diken batması ısı kaynaklı cilt tahrişleri ve diğer yaralanmalar için kullanışlıdır Ayrıca böcek ısırıkları ve sokmalarının tedavisinde de kullanılabilir Doğada çok güçlüdür ve her zaman seyreltilmiş bir biçimde kullanılmalıdır ve hassas ciltli insanlar tarafından dikkatli kullanılmalıdır.

Diş bakımı

 Karanfil yağının en belirgin  kullanımı diş bakımı içindir. Yağın mikrop öldürücü özellikleri, diş ağrısı, diş eti ağrısı, diş ağrıları ve ağız ülserlerini gidermek için çok etkili olmaktadır. Uzun yıllardır dişhekimliğinde kullanılan öjenol içerir. Seyreltilmiş karanfil yağı ile boğaz ağrısı ve tahrişi hafifletmeye yardımcı olur. Bu yağın karakteristik kokusu da ağız kokusunuortadan kaldırmaya yardımcı olur Karanfil  diş kavitelerine karşı da etkilidir ve geleneksel olarak Hindistan'da her gün uyumadan önce, diş oyuklarına 2-3 damla karanfil yağı içeren pamuklar konur . Boşluk birkaç gün içinde kaybolur. Sonuç olarak, karanfil yağı, ağız gargaraları ve diş macunu da dahil olmak üzere çok sayıda dişçilik ürününe ve ilacına eklenir. Diş hekimleri aynı zamanda karanlık kanala geçici bir alternatif olarak beyaz bir dolgu malzemesi hazırlamak için karanfil yağını çinko oksit ile karıştırırlar Ancak dikkatli olun, çok güçlüdür ve yanlış kullanıldığında ağzınızda yanmalara neden olabilir.
Son zamanlarda yapılan çalışmalarda ve karanfil yağı çok seyreltilmiş dozajlarda, diş çıkaran bebekler üzerinde yatıştırıcı bir bez olarak kullanıldı  Yağın antiseptik ve yatıştırıcı nitelikleri ağrıyı hafifletebilir ve rahatsızlığı azalttığından son derece seyreltik biçimde bir bebeğin diş etlerine uygulanabilir. Tavsiye edebileceğimiz diğer bir yöntem ise 1 su bardağı distile suya 10 damla karanfil yağı damlatıp taze misvak ağacını o suda bekleterek suyu biraz içine çekmesini beklemek ve bu misvakı cocuğun eline dişlik niyetine vermek diyebiliriz. 

Cilt bakımı

Karanfil yağı cilt bakımında , özellikle akne hastalarında önerilir  Bu konuda etki görmek için seyreltilmiş karanfil yağı malyaj temizleme pamuklarına gül suyu ile beraber yedirilir ve cilt onunla sabah akşam silinir.  Özellikle anti-aging bir çok ürünün içeriğinde karanfil extractı bulunmaktadır. 

Bağışıklık Sistemini Artırıyor

Karanfil ve karanfil yağı  , bağışıklık sistemini arttırmak için yararlıdır  Onların antiviral özellikleri ve kanı temizleme özelliği sayesinde, çok sayıda hastalığa karşı vücut direnci arttırır, çünkü karanfil esansiyel yağı içindeki antioksidanlar, kalprahatsızlıkları ve belirli kanser türleri gibi hastalıkların çoğuna neden olan tehlikeli serbest radikalleri vücuttan süpürürler .

Stres Düşürür

Karanfil yağı doğada bir afrodizyaktır ve bu nedenle , mükemmel bir stres giderici olarak hizmet eder. Zihinde uyarıcı bir etkiye sahiptir ve zihinsel yorgunluğu ve yorulmayı kaldırır. Uygun miktarda yutulduğunda zihni tazeler ve beyin işlevini harekete geçirir. Ayrıca uykuyu uyandırır ve uykusuzluğa yakalanan hastalar içinde faydalıdır .Bunlarla birlikte hafıza kaybı , depresyon ve kaygı gibi sinirsel bozuklukların tedavisinde de yararlıdır .

Baş ağrısını ortadan kaldırır

Karanfil yağı, tuzla karıştırıldığında ve alına uygulandığında soğutma etkisi verir ve baş ağrılarından kurtulmaya yardımcı olur. İçinde anti-inflamatuar ajanlar olan birçok flavonoid bulunur  . Şakaklara veya boyna topikal olarak uygulandığında, anti-inflamatuar özelliği sayesinde, çoğunlukla baş ağrısı yaratan iltihaplanmayı veya gerginliği hafifletir. Aynı nedenle, karanfil yağı, ağrılı yangı ve şişmelerden biraz rahatlama sağlamak için eklem ve incinmiş kaslar gibi vücudun diğer bölgelerinde de ağrı kesici olarak kullanılır.

Solunum problemlerini tedavi eder

Karanfil yağı ciltte soğutma nefes açma ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir  ve sıklıkla burun mukozasını temizlemek için kullanılır. Bu balgam söktürücü, öksürük, soğuk algınlığı, bronşit , astım, sinüzit ve tüberküloz gibi çeşitli solunum bozuklukları için yararlı bir tedavidir Boğaz ağrısı yatıştırmak için bir karanfil tomurcuğunun çiğnenmesi önerilir .

Konjonktivite faydalıdır

Karanfil ve karanfil yağı çok etkilidir ev ilaçları için göz iltihabında kullanılır.Bu enfeksiyon nedeni ile ,Gözün çalışması zorlaşır. Ayrıca, antibakteriyel özelliklerinden ötürü diğer göz enfeksiyonlarının önleyici olduğu da gösterilmiştir.

Kulakları rahatlatır

Karanfil yağı ve susam yağı karışımı, kulaklar için iyi bir çözümdür. 

Hazımsızlığı tedavi eder

Karanfil yağı geleneksel olarak hıçkırık, hazımsızlık, bulantı hastalığı ve gaz gibi mide ile ilgili problemlerin tedavisindeetkili olmuştur Bu nedenle, karanfil birçok Hint yemeklerine eklenen en önemli baharatlardan biridir .

Mide bulantısını azaltır

Karanfil yağı, mide bulantısını ve kusmayı azaltmada faydalıdır ve genellikle mide şikayetlerinde suya 5 damla damlatılarak veya çayı yapılarak kullanılır. Aromaterapik olarak kullanabileceğiniz gibi bazen  solunum için gece yastığa 2-3 damla damlatarak kokusunu solumak olumlu etkilere neden olabilir.

Kan dolaşımını arttırır

Karanfil yağı kan dolaşımını arttırarak ve vücut sıcaklığını düşürerek vücudun metabolizmasını arttırır. Kan dolaşımında bir artış, tipik olarak baş ağrılarıyla ilişkili bir problem olan kan damarlarındaki gerginliğin azalması anlamına gelir. Ayrıca, artan dolaşım,  organ verimliliğini arttıran kan ve organ sistemlerinin oksijenasyonunu arttırır. Son olarak, diyabet açısından artmış kan akışı, bu korkunç hastalığın, en büyük komplikasyonlara, amputasyonlara ve hatta ölümle sonuçlanabilecek en tehlikeli yan etkilerin bazılarını önlemeye yardımcı olabilir. Eugenol,  kan dolaşımının uyarılmasına neden olan karanfil uçucu yağdaki aktif bileşentir  .

Kanı temizler

Karanfil yağı kanın temizlenmesinde yardımcı olur; çalışmalar, aroma ekstraktlarının   kandaki toksisiteyi azaltabildiğini ve vücuttaki antioksidan aktiviteyi tetikleyebileceğini, böylece bağışıklık sistemini ve trombositleri arıttığını gösterdi.

Erken Boşalımı Önler

Bir araştırma, karanfil yağının  erken boşalmanın tedavisi için yararlı olabileceğini göstermiştir Bununla birlikte, bu sonuçların teyit edilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Diyabetleri Kontrol Ediyor

Kan temizlemesi ile birlikte, karanfil yağı kan şekerinin seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur  ve diyabet hastalarına çok  faydalı olur. Çalışmalar, karanfil yağı vücudun sistemlerinde hareket ederken, yemek sonrası insülin ve glukoz mekanizmalarının daha fazla düzenlendiğini göstermiştir. Bu öncelikle baharat bitkileri bakımından en yüksek oranlardan biri olan fenol konsantrasyonundan kaynaklanmaktadır .

Kanseri Önlüyor

Birçok kişi, karanfil yağının kanseri önlemede ve tedavi etmede faydalı olduğına inanıyor. Bununla birlikte, Amerikan Kanser Derneği açıkça, karanfil yağı iyileştirici özellikleri hakkında bilimsel bir kanıt olmadığını belirtmektedir.

Karanfil Yağı'nın Diğer Kullanımları

Böcek Kovucu: Karanfil yağı, böcek itici ve böcek kovucu mumlarda bir bileşen olarak yaygın olarak kullanılır; çünkü buhar birçok böcek koku duyusu için çok güçlüdür. Geleneksel olarak, birkaç damla karanfil yağı, böcekleri uzak tutmak için gece yatağa ve yastığa damlatılabilir. 
Kozmetik: Karanfil yağı genellikle kozmetik kremlerde ve losyonlarda bulunur ve sıklıkla ağrıdan ve stresden kurtulmayı sağlayan iyi bir masaj yağı olarak bilinir .

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget