grip nedir nasil tedavi edilir


Grip

Giriş:

Grip ya da "grip", bir burun, boğaz, bronş ve akciğer yani solunum sistemi rahatsızlığıdır vegenelde ortamda dolaşan virüsler neden olur. Grip belirtileri genellikle soğuk olgınlığından daha şiddetlidir ve vücudun diğer bölegelerini etkileyebilme olasılığı daha yüksektir. Soğuk olgınlığı uzun zamanda azar azar metebolizma üzerinde etki oluştururken grip aniden ve habersiz gelir. 

Grip başka insanlara kolayca yayılan çok bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Sağlıklı bir bağışıklık sistemin ship çoğu kişi bir kaç günde atlatabilirken çocuklar  yaşlılar ve kronik hastalığa sahip olan insanlar çok daha uzun sürede iyileşebilmektedirler. Bu gün Amerikada yılda 35.000 kişi gribal vakalardan yaşamını yitirmektedir. Bu rakam ise türkiyede her yıl farklılık göstermekle birlikte genelde 4000-9000 aralığındadır.

Gribin üç tipi vardır. A, B, ve C
A tipi virüs 1918 yılında dünyayı kasıp kavurmuş ve 50 milyon kişi ölmüştür. Örneğin kuş gribi A tipi bir virüstür.

Gripten kendimizi korumanın en ideal yolu bağışıklık sistemini oldukça kuvvetlendirmektir

Belirti ve Semptomlar:

 • (Genellikle 101 ° Fahrenheit yukarıda) aniden gelir Ateş
 • Üşüme ve terleme
 • Baş ağrısı
 • Kas veya vücut ağrıları
 • Yorgunluk
 • Kuru öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı
 • Iştah kaybı
 • Özellikle çocuklarda bulantı, kusma veya ishal,

Nedenleri:

Grip hapşırma ve öksürük, veya grip olan bir kişinin dokunduğu bir yüzeye dokunarak veya ortamdaki virüsün burun yolu ile solunması sonucu bulaşan bir hastalıktır. Bazı grip virüsleri bağışıklık sistemimiz tarafından pasifize edilebilirken bazıları ciddi yaygın bir hastalığa sebep olabilir.

Risk Faktörleri:

Bebekler ve çocuklar genç, yanı sıra üst düzey yetişkin, grip komplikasyon riski en yüksek olarak kabul edilir. Diğer riskler şunlardır:
 • Kalp hastalığı gibi kronik bir hastalık olması
 • Ilaçlar veya HIV, zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olmak
 • Hamile kadınlar
 • Sağlık Çalışma
 • Çocuk çalışma
 • Bir huzurevinde yaşayan
Eğer komplikasyonlar açısından risk altında iseniz, bir yıllık grip aşısı (Hastalığın önlenmesine bakınız) almalısınız.

Tedavi Yaklaşımı:

Yatak istirahati ve sıvı içme bol genellikle grip tedavisinde yeterli olabilir. Hafif over-the-counter ağrı kesiciler ve ateş düşürücüler (örneğin asetaminofen veya Tylenol ve ibuprofen veya Advil gibi), ateş ve kas ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir. Eğer komplikasyonlar için yüksek risk (Risk Faktörleri bakın) ise, doktorunuz, virüsü ile mücadele ilaçların antiviral ilaçlar reçete edebilir.

Bazı bitkisel reçetelerde gripte oldukça etkindir.

Yaşam

 • bol sıvı tüketin
 • Enerjinizi idareli kullanın ve vücudunuzu zatürre gibi komplikasyonları önlemek için dinlendirin.
 • Taze meyve ve sebze açısından zengin bir diyet tüketin. Bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı maddeler - - Bu besinler antioksidanlar çok sağlayabilir özellikle vitamin A ve C
 • Egzersiz düzenli grip riskini kesip vücudun bir grip aşısı daha iyi yanıt yardımcı olabilir.
 • Stres ve strese karşı tepki azaltın. Yoga, tai chi ya da sürekli olarak gevşeme diğer formları düşünün. Stres grip gibi virüs riski sizi koyabilirsiniz.

İlaçlar

 • Ağrı ve ateş düşürücüler - ibuprofen (Advil, Motrin) ve minör ağrı ve ağrı ateş azaltma ve rahatlama için asetaminofen (Tylenol) içerir. 19 yaşın altındaki çocuklar Reye sendromu denilen nadir fakat ciddi bir hastalık riski nedeniyle aspirin almamalıdır.
 • Dekonjestanlar - daha kolay nefes alabilir böylece burun açmak yardımcı olur. Dekonjestan burun spreyleri ya da damlalar en az 3 gün için kullanılması halinde, ancak, bunlar geri tepme tıkanıklık neden olabilir. Dekonjestanlar genellikle antihistaminikler, öksürük şurupları ve ağrı kesiciler ile soğuk algınlığı ve grip ilaçları birleştirilir. Kalp hastalığı, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, ya da glokom olan kişiler dekonjestanlar almamalıdır. Dekonjestan Popüler markalar Sudafed, Afrin ve Neo-Synephrine bulunmaktadır.
 • Öksürük ilaçları - öksürük önleyici (kuru öksürük için) veya ekspektoranlar (mukus getirir ıslak, kuru öksürük için) reçetesiz ve reçeteli olarak mevcuttur.
 • Antiviral ilaçlar - Çeşitli antiviral ilaçlar grip tedavisinde Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Bununla birlikte, grip virüsleri bir dizi ilaçların bazıları karşı direnç geliştirmiştir. Buna ek olarak, bu ilaçları kullanan gribi olma dirençli diğer suşları katkıda yardımcı olabilir. Bu ilaçlar etkili olmak için hasta olma 48 saat içinde başlatılması gerekir.İlaçlar içerir:
  • Oseltamivir (Tamiflu): FDA grip olan kişiler, özellikle çocuklar, konfüzyon ve Tamiflu aldıktan sonra kendilerini yaralama riski artmış olabilir bir uyarı taşımak için Tamiflu gerektirir.
  • Zanamavir (Relenza)
  • Amantadin (Symmetrel): Son zamanlarda, ABD'de en çok grip virüsleri Symmetrel dirençli olmuştur
  • Rimantadin (Flumadine): Son zamanlarda, ABD'de en çok grip virüsleri Flumadine dirençli olmuştur

Beslenme ve Diyet Takviyeler

Ek yan etkileri veya ilaçlar ile etkileşime girebilir çünkü yalnızca bilgili bir sağlık kuruluşu gözetiminde götürmelisiniz. Eğer alma alma veya düşündüğünüz takviyeleri konusunda doktorunuzla konuşmak için emin olun.
 • Sıcak sıvılar - Tavuk çorbası ve bu suyu veya çay gibi sıcak sıvılar boğaz ağrısı yatıştırmaya ve sırayla grip sıkışıklığı hafifletmek yardımcı mukus gevşetin yardımcı olabilir.

 • Probiyotikler (Lactobacillus) - "iyi" bakteri veya probiyotikler bağırsak enfeksiyonları önlemeye yardımcı Sözde, ve grip için incelenmemiştir olmasına rağmen onlar da, soğuk algınlığı önlemek yardımcı olabileceğini ön kanıtlar vardır. Bir çalışmada Lactobacillus ile güçlendirilmiş süt içti bakım merkezlerinde çocukların daha az ve daha az şiddetli soğuk algınlığı olduğunu buldu. Kreşe çocukların başka çalışmada Lactobacillus belirli bir kombinasyonu aldı olanlar bulundu ve Bifidobacterium az grip benzeri semptomlar vardı. Bu vitaminler, mineraller veya probiyotikler yararı için en sorumlu olduklarını söylemek mümkün olmasa da, vitamin ve mineraller ile birlikte probiyotik incelendiğinde Çeşitli çalışmalar da, yetişkinler tarafından yakalanan soğuk algınlığı sayısında bir azalma bulundu. Bağışıklık sistemi ya da bağışıklık sistemini baskılamak için ilaç almak olan kişiler bir doktor gözetiminde dışında probiyotiklerin almamalıdır.

 • Çinko - Vücudunuzun düzgün çalışması için bağışıklık sistemi için çinkoya ihtiyaç duyar, bu yüzden uzun çinko soğuk algınlığı veya grip alıcı karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşünülmektedir. Ama kanıtlar hiçbir etkisi gösteren çinko pastilleri ve diğerleri bir yarar bulma bazı çalışmalar, kesinlikle karışık olmuştur. Son zamanlarda, plasebo ile çinko karşılaştırıldığında yapılan çalışmaların gözden geçirilmesi çoğu hiçbir olumlu sonuç güvenilmez kılıyordu kusurları vardı bulundu. Sadece 4 çalışmalar güvenilir sayılır ve 3 çinko pastilleri hiçbir yararı bulundu. Kalan olumlu çalışmada çinko burun spreyleri burun tıkanıklığı azaltmaya yardımcı olabileceği öne sürülmüştür, ancak çinko burun spreyleri koku kalıcı kaybına neden olduğu rapor edilmiştir ve kullanılması tavsiye edilmez. Eğer soğuk için çinko pastilleri denemeye karar verirseniz, (uzun bir süre günde en fazla 50 mg) çok fazla çinko almak tehlikeli olabilir unutmayın. Sisplatin alan hastaların, penisilamin ve kinolon veya tetrasiklin antibiyotikler çinko almamalıdır.

 • D vitamini - bir randomize, çift-kör, plasebo-kontrollü bir çalışmada, günlük D vitamini 1200 IU aldı okul çağındaki çocukların plasebo aldı olanların daha gribi az vaka vardı. Çünkü D vitamini vücuttaki kalsiyum ile nasıl çalıştığını, bu koşulları insanlar D vitamini almadan önce doktorunuza sormalısınız: böbrek hastalığı, sarkoidoz, lenfoma, hiperparatiroidizm ve verem. D vitamini bu ilaçlar ile etkileşime girebilir: atorvastatin (Lipitor), kalsipotrien (Dovonex), digoksin (Lanoxin), diltiazem (Cardizem, Dilacor), tiazid diüretikleri ("su hapları"), ve verapamil (Calan, Verelan), diğerleri arasında. Eğer herhangi bir ilaç alıyorsanız, D vitamini almadan önce doktorunuza danışın

 • Spirulina - test tüpleri içinde, spirulina üreyen bazı grip virüsleri durdurmak mümkün görünüyor. Onu ancak insanlarda aynı etkiye sahip olacak olup olmadığı bilinmemektedir. 
 • Otoimmün romatoid artrit veya lupus gibi hastalıklar, ya da onların bağışıklık sistemleri bastırmak için ilaç almak isteyenler kişiler spirulina almadan önce doktorunuza sormalısınız.

Otlar

Otlar kullanımı vücudu güçlendirmede ve hastalığı tedavi için en doğru yaklaşımdır. Otlar, ancak yan etkileri tetikleyebilir ve diğer otlar, ek veya ilaçlar ile etkileşime girebilir. Bu nedenlerden dolayı, bir sağlık uygulayıcısı gözetimi altında, otlara dikkat etmelisiniz. Grip tedavisinde bir çocuk için herhangi otlar vermeden önce, doktorunuzla konuşun. ( bu türkiye için geçerli değil)
 • Andrographis (paniculata Andrographic) - Bir çalışma andrographis, eleuthero ya da Sibirya Kan Jang adlı bir formülde Ginseng (senticosus) ile birlikte Ayurvedik tıpta kullanılan bir bitkidir, semptomları azaltmak ve grip süresini kısaltmak yardımcı olduğunu buldu. Daha çalışmalarda etkili olup olmadığından emin için söylemek için gereklidir. Hamile veya emziren kadınlar andrographis almamalıdır. Diyabet veya kan sulandırıcı veya tansiyon ilaçları almak isteyenler insanlar önce kendi doktorunuza sormadan andrographis almamalıdır.
 • Ekinezya (günde Echinacea purpurea, 300 mg günde 3 kez) - Ekinezya soğuk algınlığı ve grip önlemek veya tedavi etmek için çalışır konusunda kanıtlar bir ileri bir geri gitti, ancak son kanıtlar teşvik etmektedir. Ekinezya hamile veya emziren kadınlar, ya da bağışıklık sistemi (örneğin kortikosteroidler veya metotreksat gibi) bastırmak ilaçlar herkes tarafından kullanılmamalıdır. Ragweed alerjisi olan kişiler Ekinezya almadan önce sağlık kuruluşu sormalısınız.
 • Sarımsak (Allium sativum) - Bazı çalışmalar sarımsak alarak böyle bir soğuk algınlığı veya grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonu yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Daha çalışmalar sarımsak Ancak, grip için herhangi bir gerçek yararı olup olmadığını söylemek için gereklidir. Sarımsak kanama riskini artırabilir Çünkü, warfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) veya aspirin gibi kan sulandırıcı almak insanlar sarımsak almamalıdır. Hamile veya emziren kadınlar sarımsak takviyesi almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.
 • Yaşlı veya mürver (Sambucus nigra) - konjesyon azalmasına ve muhtemelen terleme arttırarak, yaşlı soğuk algınlığı ve grip belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada standart bir mürver özü, Sambucol kullanarak yaklaşık 3 gün ile grip süresini kısaltır olabilir önerdi. Sambucol diğer otlar artı C vitamini içerir, bu nedenle kendisi tarafından yaşlı aynı etkiye sahip olacak olup olmadığı bilinmemektedir. Hamile ve emziren kadınlar yaşlı almamalıdır. Diyabet veya yüksek kan basıncı olan kişiler, ya aspirin veya warfarin (Coumadin) gibi kan sulandırıcı almak isteyenler yaşlı almadan önce doktorunuza sormalısınız.
 • Okaliptüs (Okaliptüs globulus) - Okaliptüs soğuk algınlığı ve grip belirtileri tedavi etmek için birçok ilaçlar kullanılır, özellikle öksürük. Bu Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa genelinde birçok pastilleri, öksürük şurupları ve buhar banyoları bulunabilir. Taze yaprakları boğaz ağrısı yatıştırmaya çaylar ve gargaralar kullanılabilir. Okaliptüs yaprağı içeren merhemler de burun ve tıkanıklık rahatlatmak ve balgam sökmek için göğüs uygulanır. Zehirli olabilir çünkü ağız yoluyla okaliptüs yağı almayın.
 • Altınmühür (Hydrastis canadensis) - bunun işe yaradığını bilimsel kanıt eksik olmasına rağmen Altınmühür sıklıkla bitkisel soğuk algınlığı ve grip ilaçlarında ekinezya ile birleştirilmiştir. Hamile veya emziren kadınlar altınmühür almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Altınmühür birkaç ilaç ile etkileşim ve bazı tıbbi sorunları olan kişiler tarafından alınmamalıdır, bu yüzden almadan önce doktorunuza danışın.
 • Meyankökü (Glycyrrhiza glabra) - bilimsel kanıt eksik olmasına rağmen Meyan kökü, boğaz ağrısı için geleneksel bir tedavi yöntemidir. Meyan birkaç ilaç ile etkileşime, bu yüzden almadan önce doktorunuza danışın. Yüksek kan basıncı, böbrek hastalığı, karaciğer hastalığı veya kalp hastalığı, hamile veya emziren kadınlar, ve aspirin gibi kan tiner almak isteyenler, klopidogrel (Plavix) veya varfarin (Coumadin) olan kişiler meyan almamalıdır.
 • Zefir (Althea officinalis) - bunun işe yaradığını hiçbir bilimsel kanıt olmamasına rağmen, hatmi boğaz ağrısı ve öksürük tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.
 • Nane (Mentha x piperita) - okaliptüs gibi nane yaygın soğuk algınlığı ve grip belirtileri tedavi etmek için kullanılır. Başlıca aktif madde, mentol, iyi bir dekonjestan olduğunu. Mentol da gevşetin ve balgam break up yardımcı olur, yani mukus ve balgam söktürücü olarak çalışır incelir. Bu yatıştırıcı ve aynı zamanda boğaz ağrısı ve kuru öksürük için sakinleştirici. Nane veya bebeklerde mentol kullanmayın. Ağızdan nane yağı almayın.
 • Kaygan karaağaç (Ulmus fulva) - Kaygan karaağaç, boğaz ağrısı azaltmaya yardım edebilir ve bilimsel kanıtlar eksik olmasına rağmen, bu amaç için geleneksel olarak kullanılmaktadır. Kaygan karaağaç, vücudunuzun bazı ilaçlar emer nasıl etkileyebilir, bu nedenle kaygan karaağaç almadan önce başka herhangi bir ilaç aldıktan sonra en az bir saat bekleyin. Hamile veya emziren kadınların kaygan karaağaç kaçınmalısınız.

Araştırma Destekleme

Alvarez-Olmos MI. Probiyotik ajanlar ve enfeksiyon hastalıkları:. Geleneksel tedavisi modern bir bakış açısı Clin Dis Infect. 2001; 32 (11) :1567-1576.
. Barak V, Birkenfeld S, Halperin T, Kalickman I. insan inflamatuar ve anti-inflamatuar sitokinlerin üretimi bitkisel ilaçlar etkisi Isr Med Assoc J 2002;. 4 (11 Sayı) :919-922.
Barak V, Halperin T, Kalickman I. insan sitokinlerin üretimine Sambucol, siyah mürver tabanlı, doğal ürün, etkisi: I. İnflamatuar sitokinler Eur Sitokin Şeb.. 2001, 12 (2) :290-296.
Barrett BP, Kahverengi RL, Locken K, Maberry R, Bobula JA, rafine edilmemiş Ekinezya ile soğuk algınlığı D'Alessio D. Tedavi: randomize, çift-kör, plasebo-kontrollü deneme Ann Intern Med.. 2002; 137:936-946.
Belongia EA, Berg R, Liu K. yetişkin. Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için çinko burun spreyi bir randomize J Med Am. 2001, 111 (2) :103-108.
Brankston G, Gitterman L, Zahir H, Lemieux C, grip insan A Gardam M. Vites Lancet Infectious Diseases 2007; 7 (4)..:
Cohen S, Hamrick N, Rodriquez MS, Feldman PJ, Rabin BS, Manuck SB. Üst solunum yolu hastalığı için stres ile ilişkili risk Reaktivite ve güvenlik açığı. Psychosom Med. 2002; 64 (2) :302-310.
de Vrese M, Winkler P, P Rautenberg, sert t, Noah C, Laue C, ve ark. Probiyotik bakteriler süresi ve şiddeti azaldı ama bir çift kör, randomize, kontrollü bir çalışmada soğuk algınlığı atakları sıklığı değil. Aşısı. Kas 10, 2006; 24 (44-46) :6670-4.
Douglas RM, Chalker EB, önleme ve soğuk algınlığı tedavisi için Treacy B. C vitamini Cochrane Database Syst Rev 2000; (2):.. CD000980.
Ferri: Ferri adlı Klinik Danışmanı 2009, 1st ed Philadelphia:. Mosby Elsevier. 2009.
Fiore C, Eisenhut M, Krausse R, Ragazzi E, Pellati D, ​​Armanini D, Glycyrrhiza türlerinin Bielenberg J. Antiviral etkileri. Phytother Res. 20 Eyl 2007; [Epub ahead of print]
Glatthaar-Saalmuller B, Sacher F senticosus kökleri elde edilen ekstraktın Esperester A. Antiviral aktivite. Antiviral Res. 2001, 50 (3) :223-8.
Bitkisel İlaç için Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C, et al, eds. PDR. 2nd ed. Montvale, NJ: Tıp Ekonomi Company Inc, 2000:283-287, 477-479.
Guo R, PITTLER MH, grip veya grip benzeri hastalık. Tedavi etmek veya önlemek için Ernst E. Tamamlayıcı tıp J Med Am. Kas 2007; 120 (11) :923-929 e3.. Gözden geçirin.
Guralnik M, Rosenbloom RA, Petteruti MP, influenza virüs enfeksiyonuna karşı mevcut profilaksi Lefante C. Sınırlamalar. J Ther Am. Eyl 2007-Ekim, 14 (5) :449-54. Gözden geçirin.
Hatakka K, Savilahti, Ponka A, ve ark. . Çift-kör, randomize BMJ: gündüz bakımevlerinden çocuklarda enfeksiyonlarında probiyotik süt uzun süreli tüketim etkisi. 2001; 322 (7298): 1327.
Hewson-Bower B, Drummond PD. Çocuklarda soğuk algınlığı ve grip tekrarlayan semptomlar için psikolojik tedavi. J Psychosom Res. 2001, 51 (1) :369-377.
Hirt M, Nobel Sion, soğuk algınlığı semptomlarının tedavisinde Barron E. Çinko nazal jelin: Bir çift-kör, plasebo-kontrollü deneme KBB J 2000; 79 (10) :778-780, 782..
Cabir R. Solunum ve alerjik hastalıklar: Üst solunum yolu enfeksiyonları astım Prim Desteği.. 2002; 29 (2) :231-261.
Jackson JL, Lesho E, Peterson C. Çinko ve soğuk algınlığı:. Bir meta-analiz revisited J Nutr. 2000, 130 (5S Suppl): 1512S-1515S.
Kligler B. Ekinezya. Fam Hekim Am. 2003, 67 (1) :77-80.
Kohut ML, Cooper MM, Nickolaus MS, Russell DR, Cunnick JE. Egzersiz ve psikososyal faktörler yaşlılarda grip aşısı bağışıklık modüle. J Gerontol A Biol Sci Med Sci. 2002, 57 (9): M557-M562.
Tabakasının GJ, Li, S, Mubasher ME, ve ark. Çocuklarda soğuk algınlığı ve grip benzeri semptom sıklığı ve süresine Probiyotik etkiler. Pediatri. 2009; 124: E172-e179.
Lindenmuth GF, Lindenmuth EB. Üst solunum yolları ve grip belirtileri şiddetine ve süresine ekinezya bileşik bitkisel çay hazırlama etkinliği:. Randomize, çift-kör, plasebo-kontrollü bir çalışmada J Altern Kompleman Med. 2000, 6 (4) :327-334.
Mahady GB. Ekinezya: profilaksisi ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanımı için öneriler Nutr Clin Bakımı.. 2001; 4 (4) :199-208.
McElroy BH, Miller SP. Okul çağındaki kişilerde soğuk algınlığı karşı çinko glukonat glisin pastiller Etkinliği:. Retrospektif olarak değerlendirildi J Ther Am. 2002; 9 (6) :472-475.
Melchart D, Linde K, Fischer P, önleme ve soğuk algınlığı tedavisi için Kaesmayr J. Ekinezya. [İnceleme] Cochrane Database Syst Rev 2000; (2):.. CD000530.
Prasad AS, Fitzgerald JT, Bao B, Beck FW, Chandrasekar PH. Çinko asetat ile tedavi soğuk algınlığı olan hastalarda semptomlar ve plazma sitokin düzeylerinin süresi. Randomize, çift-kör, plasebo-kontrollü deneme. Ann Intern Med. 2000; 133 (4) :245-252.
Reid MR, Mackinnon LT, Drummond PD. Üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri, sekretuar immünglobulin genç erişkinlerde A ve ruh hali üzerinde stres yönetimi etkileri. J Psycosom Res. 2001, 51 (6) :721-728.
Rothberg M, Haessler S, Viral Grip Brown R. Komplikasyonlar Tıp Dergisi 2008;.. 121 (4).
Roxas M, Jurenka J. Soğuk algınlığı ve grip: bir tanı yorum ve konvansiyonel, botanik ve beslenme konuları Altern Med Rev Mar 2007, 12 (1) :25-48... Gözden geçirin.
Şah SA, Sander S, Beyaz CM, Rinaldi M, Coleman CI. Soğuk algınlığının önlenmesi ve tedavisi için ekinezya Değerlendirilmesi:. Bir meta-analiz Lancet Dis Infect. Tem 2007, 7 (7) :473-80. Gözden geçirin. In ilo: Lancet Dis Infect. Eyl 2007, 7 (9): 580.
Takkouche B, Regueira-Mendez C, Garcia-Closas R, Figueiras A, Gestal-Otero JJ. C vitamini ve çinko ve soğuk algınlığı riski Emme: a. Kohort çalışması Epidemiyoloji. 2002; 13 (1) :38-44.
Turner RB. Deneysel rinovirüs soğuk algınlığı önlenmesi için intranazal çinko glukonat etkisizliği. Clin Dis Infect. 2001; 33 (11) :1865-1870.
Turner RB, Riker DK, Gangemi JD. Deneysel rinovirüs soğuk algınlığı önlenmesi için Echinacea etkisizliği. Antimicrob Agents Chemother. 2000, 44:1708-1709.
Urashima M, T Segawa, Okazaki M, et al. . Bir okul mevsimsel grip önlemek için D vitamini takviyesi Randomize deneme J Clin Nutr Am 2010;. 91:1255-60.
Van Straten M, Josling P. C vitamini takviyesi ile soğuk algınlığının önlenmesi:. Çift-kör, plasebo-kontrollü bir anket Adv Ther. 2002, 19 (3) :151-159.


Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget