sarimsak kalbin dostu

Sarımsak Kalbin Dostu

Hintli bilim adamları, sarımsağın, kalp ameliyatı veya krizinden sonra, kalpte oluşabilecek yeni hasarlardan koruduğunu tespit ettiler.

BMC Pharmacology dergisinde yayınlanan habere göre, Hintli bilim adamları, sarımsakta bulunan antioksidanların, kandaki serbest radikallerin kalp hücrelerine saldırarak zarar vermesini önlediğini kaydettiler.

Kalp krizinden veya ameliyatından sonra kalp kasına kan akışının tekrar sağlanması gerektiğini belirten bilim adamları, kandaki serbest radikaller nedeniyle bu kan akışının aynı zamanda kalbe zarar verebileceğini de söylediler.

Yeni Delhi Tıp Enstitüsü’nde görevli Sanjay Kumar, fareler üzerinde yapılan deneylerde, serbest radikallerin verebileceği zararın sarımsak sayesinde belirgin bir şekilde azaldığını söyledi. Bilim adamları, deney sonucunda, farelerin kanındaki serbest radikallerin azaldığını belirterek, sarımsak yedirilen farelerin kalplerinde daha az hasar meydana geldiğini tespit ettiklerini kaydettiler.

Bilim adamları, insanlar üzerinde deneylerin bir an önce başlatılmasını önerdiler. Soluduğumuz havadaki oksijen, vücut içinde serbest radikaller adı verilen ve toksik (zehirli) etki gösteren bazı maddelerin oluşmasına neden olur. Vücudumuzda ve sebzelerde bulunan antioksidanlar, serbest radikallere karşı etki göstererek bunların zarar vermesini önler.


www.tikabasa.com

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget