siyah-cikolata-hipertansiyona-sifa

Siyah çikolata hipertansiyona şifa
Siyah çikolatanın kan basıncını düşürdüğünü belirten araştırmacılar, ancak bu yararı sağlaması için büyük miktarlarda yenmesi gerektiğini ifade ettiler.

Araştırmacılar, çok miktarda çikolata yemenin kalori birikimine yol açacağını söyleyerek, başka bir önerileri olduğunu açıkladılar: "Çikolatanın uzun süreli yarar sağlaması için her gün küçük parçalar halinde tüketebilirsiniz."

Siyah çikolatanın sihri nereden geliyor? Siyah çikolatadaki kakao, polyphenol (zerdeçal) gibi bitki kimyasalları içeriyor. Bu polyphenoller kan damarlarını gevşetiyor.

Geçen yıl Almanya'da yayınlanan bir araştırmada, 4,5 ay boyunca yüksek tansiyon hastası ve yüksek tansiyon başlangıcı görülen 44 kişide siyah çikolata tüketiminin kan basıncı üzerindeki etkisini incelediler. Katılımcılar her akşam yemekten sonra yaklaşık 6,3 gr (yaklaşık 30 kalori) siyah çikolata ya da aynı ölçüde polyphenol içermeyen beyaz çikolata yediler.

Araştırmacılar sadece kan basıncının yanında, güçlü bir kan damarı gevşeticisi olan kandaki nitrik oksit denilen maddeyi de ölçtüler. Çalışmanın sonunda, siyah çikolata yiyenlerin kan basıncında küçük fakat sürekli bir düşüş gördüler. Araştırmacılar, bu kişilerin kanında yüksek miktarda nitrik asit olduğunu buldular ve bunun da kan basıncını düşürdüğüne inanıyorlar.

Araştırmacılar ayrıca DASH diyetinin de kan basıncını düşürdüğünü buldular. Bu diyette, her gün 8-10 porsiyon meyve-sebze tüketimi ile az yağlı protein içeren yemekler ve tuz alımının azaltılması öneriliyor.

ZAMAN ONLİNE

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget