Alpinia Galanga nedir nelere fayda verir yan etkileri kullanım şekliAlpinia Galanga

Diğer İsimler: Büyük Galangal, Rasna, Mahabharivacha, Alpinia officinarum, Alpinie, Catarrh Kök, Çin Kök, Çin Zencefil, Colic Kök, Doğu Hindistan Catarrh Kök, Doğu Hindistan Kök, Galanga, Galanga Camphré, Galanga Minceur, Galangal, Galangal Officinal, Galangal Kök, Galgant, Gao Liang, Gao Liang Jiang, Gargaut, Gingembre Rouge, Hindistan Kök, Languas officinarum, Küçük Galangal, Petit Galanga, Racine de Galanga, Radix Alpiniae Officinarum, Rasna, Rhizome Galangae.
alpina galanga rizomu

Zencefil ve Zerdeçal gibi rizom ailesinin bir üyesi olan Greater Galangal, Tayland mutfağında önemli bir bileşendir. Bitki ayrıca Asya'da ve Ortadoğu'da parfümlerde, enfeslerde ve çeşnilerde lezzet verici olarak kullanılmıştır. Zencefil ile karşılaştırıldığında, galangal daha büyüktür, daha serttir, daha açık renklidir ve bazen pembemsi yamalar vardır. Lezzet de zencefilden biraz farklıdır. İki ana tür galangal vardır. Birincisi, bir dünya tadı ve bir miktar piney kokusu olan Endonezya galangal ya da lengkuas'tır. Bu Batı'da en yaygın bulunan tiptir. İkinci tip, Çin kökenli ve Tayland'da popüler olan krachaai galangalidir. Krachaai galangal, zencefil ve biber arasında bir  tada sahiptir.

Alpinia Galanga'nın Özel Önlemleri

Alpinia Galanga'nın faydaları ve kullanımları

Greater Galangal'ın antioksidan özellikleri, rizomdan izole edilen altı diarilheptanoya atfedilmiştir. Bitki ayrıca lipid düşürücü yararları olan flavonoidler içerir. Alpinia şişlik (iltihap) yolunda belirli adımları engelleyen kimyasallar içerir.
  • Büyük Galangal kas ve eklem ağrılarını hafifleten anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
  • Bir antioksidan olarak, bitki vücuttaki serbest radikalleri sarar.
  • Çalışmalar Greater Galangal'in yağ asitlerinin sentezini engellediğini ve lipid seviyelerini düşürerek kredilendiğini göstermiştir.
  • mide bulantısı, şişkinlik ve dispepsi tedavisi için: Ayrıca lezzetli ve yatıştırıcı bir çay yapmak için kızgın bir mide veya kaynar suya sarp dilimleri varsa ham galangal parçaları çiğnemeyi seçebilirsiniz. Taze limon suyu sıkma ekleyerek geleneksel bir dokunuş.

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget