biotin b7 vitamini faydaları kullanım şekli ilaçlar ile etkileşimi

Biyotin

Biyotin bir vitamindir. Yumurta, süt veya muz gibi birçok gıdada az miktarda bulunur. 

Biyotin yaygın olarak saç dökülmesi, kırılgan tırnaklar, sinir hasarı ve diğer birçok durum için kullanılır.

Ne kadar etkili?

Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı Etkin, Muhtemel Etkili Muhtemelen Etkili, Muhtemelen Etkisiz, Muhtemel Etkisiz, Etkisiz ve Ücret Yetersiz Kanıt: aşağıdaki ölçeğe göre bilimsel kanıtlara dayalı oranlar etkinliği. BIOTIN

için etkinlik dereceleri şöyledir:

Şunlar için etkili ...

 • Biyotin eksikliği . Biyotin almak, düşük kan seviyesindeki biyotin tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca, biyotinin kan seviyelerinin çok düşük olmasını da önleyebilir. Düşük kanlı biyotin seviyeleri, saçların ve gözlerin, burnun ve ağız çevresindeki döküntünün dökülmesine neden olabilir. Diğer belirtiler arasında depresyon, ilgi eksikliği, halüsinasyonlar, kol ve bacaklarda karıncalanma yer alır. Düşük biyotin seviyeleri, gebe olan, uzun süreli tüp beslemesi yapan, yetersiz beslenen, hızlı kilo kaybına uğramış veya spesifik bir kalıtsal duruma sahip kişilerde ortaya çıkabilir. Sigara içimi de düşük kan seviyesinde biyotine neden olabilir.

Muhtemelen etkisiz ...

 • Bebeklerde deri döküntüsü (seboreik dermatit) . Biyotin almak, bebeklerde döküntüleri düzeltmeye yardımcı olmaz.

Etkinliği değerlendirmek için yetersiz kanıt ...

 • Saç dökülmesi . Biotin ve çinko ağız yoluyla alındığında, cilde bir steroid krem ​​sürmek ek olarak saç kaybını azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Kalıtsal bir bozukluk biyotin-tiamin-duyarlı bazal gangliya hastalığı denir . Bu durumdaki insanlar, değişen mental durum ve kas problemleri yaşarlar. Erken yapılan araştırmalar, biyotin artı tiamin almanın bu atakları tek başına tiyamin almasından daha iyi engellemediğini göstermektedir. Ancak kombinasyon, bölümlerin meydana geldiklerinde ne kadar sürdüğünü kısaltabilir.
 • Kırılgan tırnaklar ve ayak tırnakları . Biyotini ağızdan bir yıla kadar almak, kırılgan tırnakları olan insanlarda tırnak ve ayak tırnaklarının kalınlığını artırabilir.
 • Diyabet . Bazı erken araştırmalar, biyotinin krom ile birlikte alınmasının, diyabetli kişilerde kan şekerini düşürebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, sadece biyotin almak, diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini geliştirmektedir.
 • Diyabetik sinir ağrısı . Erken yapılan araştırmalar biyotinin ağızdan alınması ya da bir atış olarak alınmasının diyabetli kişilerin bacaklarındaki sinir ağrısını azaltabileceğini göstermektedir.
 • Diyaliz ile ilgili kas krampları . Diyalizi alan insanlar kas kramplarına sahip olurlar. Erken araştırmalar, biyotinin ağızdan alınmasının bu insanlarda kas kramplarını azaltabileceğini göstermektedir.
 • Multipl skleroz . Erken araştırmalar, yüksek doz biyotin almanın, çoklu sklerozu olan bazı kişilerde vizyonu iyileştirebileceğini ve kısmi felç oranını azaltabileceğini göstermektedir.
 • Diğer koşullar .
Bu kullanımlar için biyotini derecelendirmek için daha fazla kanıt gereklidir.

O nasıl çalışır?

Biotin, vücutta yağlar, karbonhidratlar ve diğerleri gibi belirli maddeleri parçalayan enzimlerin önemli bir bileşenidir. 

Düşük biyotin seviyelerini tespit etmek için iyi bir laboratuvar testi yoktur, bu nedenle bu durum genellikle saçın incelmesi (sıklıkla saç renginde kayıp) ve göz, burun ve ağız çevresindeki kırmızı pullu döküntüleri içeren semptomları ile tanımlanır. . Diğer belirtiler depresyon, yorgunluk, halüsinasyonlar, kol ve bacakların karıncalanmasıdır. Diyabetin düşük biyotin seviyelerine neden olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır.

Güvenlik endişeleri var mı?

Biyotin olduğu olasılıkla güvenli ağızdan alınan pek çok insan için amaca göre ya da% 0.0001 ile% 0.6 biyotin içeren kozmetik ürünler olarak deriye uygulandığında. Önerilen dozlarda kullanıldığında biyotin iyi tolere edilir. Öyle MUHTEMELEN GÜVENLİ bir atış olarak verildiğinde.


Özel önlemler ve uyarılar:

Hamilelik ve emzirme : Hamilelik ve emzirme sırasında önerilen miktarlarda kullanıldığında Biotin OLASI GÜVENLİDİR . 

Çocuklar : Biotin, ağızdan ve uygun şekilde alındığında OLASI GÜVENLİDİR . 

Vücudun biyotini (biyotinidaz eksikliği) işleyemediği kalıtsal bir durum : Bu durumdaki kişilerde fazladan biyotin gerekebilir. 

Böbrek diyalizi : Böbrek diyalizi alan kişilerde ekstra biyotin gerekebilir. Sağlık uzmanınıza danışın. 

Sigara içme : Sigara içen kişiler biyotin seviyesinin düşük olmasına ve biyotin takviyesine ihtiyaç duyabilir. 

Laboratuvar testleri: Biyotin takviyeleri almak birçok farklı kan laboratuvar testinin sonuçlarını etkileyebilir. Biyotin yanlış yüksek veya yanlış düşük test sonuçlarına neden olabilir. Bu, cevapsız veya yanlış tanılara neden olabilir. Biyotin takviyeleri alıyorsanız doktorunuza söyleyin, özellikle de kan testinizden önce biyotin almayı kesmeniz gerekebileceğinden laboratuvar testleri yaptırıyorsanız. Çoğu multivitamin, kan testlerine müdahale etmeyecek düşük dozda biyotin içerir, ancak emin olmak için doktorunuzla konuşun.

İlaçlarla etkileşimler var mı?

küçük
Bu kombinasyonla dikkatli olun.
Karaciğer tarafından değiştirilen ilaçlar (Sitochrome P450 1B1 (CYP1B1) substratlar)
Bazı ilaçlar karaciğer tarafından değiştirilir ve bozulur. Biotin karaciğerin bazı ilaçları ne kadar çabuk bozduğunu arttırabilir. Karaciğer tarafından değiştirilen bazı ilaçlarla birlikte biyotinin alınması, bu ilaçların bazılarının etkilerini azaltabilir. Biyotin almadan önce, karaciğer tarafından değiştirilen herhangi bir ilaç alırsanız, sağlık uzmanınıza danışın. 

Karaciğer tarafından değiştirilen bu ilaçların bazıları arasında klozapin (Clozaril), siklobenzaprin (Flexeril), fluvoksamin (Luvox), haloperidol (Haldol), imipramin (Tofranil), meksiletin (Mexitil), olanzapin (Zyprexa), pentazosin (Talwin) bulunmaktadır. , propranolol (Inderal), takrin (Cognex), teofilin, zileuton (Zyflo), zolmitriptan (Zomig) ve diğerleri.

Otlar ve takviyeler ile etkileşimler var mı?

Alfa-lipoik asit
Alfa-lipoik asit ve birlikte alınan biyotin, her birinin vücudun diğerini emmesini azaltabilir.
Vitamin B5 (pantotenik asit)
Biotin ve birlikte alınan B5 vitamini, her birinin vücudun diğerini emmesini azaltabilir.

Gıdalarla etkileşim var mı?

Yumurta beyazı
Çiğ yumurta beyazı bağırsakta biyotine bağlanabilir ve emilmesini engeller. Birkaç ay boyunca günde iki veya daha fazla pişmemiş yumurta akı yiyerek, semptom üretecek kadar ciddi olan biyotin eksikliğine neden oldu.

Hangi doz kullanılır?

Aşağıdaki araştırmalar bilimsel araştırmalarda incelenmiştir: AĞIZ İLE 

YETİŞKİNLER 

:
 • Genel : Biyotin için önerilen hiçbir diyet ödeneği (RDA) yoktur. Biyotin için yeterli alım miktarı (AI) 18 yaşın üzerindeki yetişkinler için 30 mcg, hamile kadınlar ve emziren kadınlar için 35 mcg'dir.
 • Biyotin eksikliği : Günlük 10 mg'a kadar kullanıldı.
AĞIZLA ÇOCUKLAR 

:
 • Genel : Biyotin için önerilen hiçbir diyet ödeneği (RDA) yoktur. Biyotin için yeterli alım miktarı (AI) 0-12 aylık bebekler için 7 mcg, 1-3 yaş arası çocuklar için 8 mcg, 4-8 yaş arası çocuklar için 12 mcg, 9-13 yaş arası çocuklar için 20 mcg ve ergenler için 25 mcg'dir. 14-18 yıl.
 • Biyotin eksikliği : Bebeklerde günde 10 mg'a kadar kullanıldı.

Diğer isimler

Biyotin, Biotin, Biotin-D, Koenzim R, D-Biotin, Vitamin B7, Vitamin H, Vitamin B7, Vitamin H, W Faktörü, Cis-heksahidro-2-okso-1H-tieno [3,4-d] -imidazol -4-Valerik Asit.

metodoloji

Bu yazının nasıl yazıldığına dair daha fazla bilgi için, lütfen Doğal İlaçlar Kapsamlı Veritabanı metodolojisine bakın .

Referanslar

 1. Sedel F, Papeix C, Bellanger A, Touitou V, Lebrun-Frenay C, Galanaud D, ve diğ. Kronik progresif multipl sklerozda yüksek dozda biyotin: bir pilot çalışma.Çok Scler Relat Disord. 2015; 4: 159-69. doi: 10.1016 / j.msard.2015.01.005. Özeti göster .
 2. Tabarki B, Alfadhel M, AlShahwan S, Hundallah K, AlShafi S, AlHashem A. Biyotine cevap veren bazal ganglion hastalığının tedavisi: biyotin artı tiamin ile tek başına tiamin arasındaki açık karşılaştırmalı çalışma. Eur J Paediatr Neurol. 2015; 19: 547-52. doi: 10.1016 / j.ejpn.2015.05.008. Özeti göster .
 3. FDA, Biotin'in Laboratuar Testlerine Müdahale Edebileceği Uyarısı: FDA Güvenlik İletişimi. https://www.fda.gov/MedicalDevices/Safety/AlertsandNotices/ucm586505.htm. 28 Kasım 2017'de güncellenmiştir.
 4. Biscolla RPM, Chiamolera MI, Kanashiro I, Maciel RMB, Vieira JGH. Biotin'in Tekli 10 mg'lık Oral Dozu Tiroid Fonksiyon Testlerine Müdahale eder. Tiroid 2017, 27: 1099-1100. Özeti göster .
 5. Piketty ML, Prie D, Sedel F, ve diğ. Yanlış biyokimyasal endokrin profillerine yol açan yüksek doz biyotin tedavisi: biyotin girişimini aşmak için basit bir yöntemin doğrulanması. Clin Chem Lab Med 2017; 55: 817-25. Özeti göster .
 6. Trambas CM, Sikaris KA, Lu ZX. Graves Hastalığını Taklit Eden Biyotin Tedavisi Hakkında Daha Fazla Bilgi. N Engl J Med 2016; 375: 1698. Özeti göster .
 7. Elston MS, Sehgal S, Du Toit S, Yarndley T, Conaglen JV. Biotin immunoassay girişimine bağlı olan Factitious Graves hastalığı - Bir olgu ve literatürün gözden geçirilmesi. J Clin Endocrinol Metab 2016; 101: 3251-5. Özeti göster .
 8. Kummer S, Hermsen D, Distelmaier F. Graves hastalığını taklit eden Biotin tedavisi. N Engl J Med 2016; 375: 704-6. Özeti göster .
 9. Barbesino G. Biyotin mega- zası alan bir hastada Graves hastalığının yanlış hipertiroidizm ile yanlış teşhisi. Tiroid 2016; 26: 860-3. Özeti göster .
 10. Sulaiman RA. Hatalı immünoassay sonuçlarına neden olan biyotin tedavisi: Klinisyenler için bir uyarı söz konusudur. İlaç Discov Ther 2016; 10: 338-9. Özeti göster .
 11. Bülow Pedersen I, Laurberg P. Biotin Alımından Tahlil Etkileşiminin Neden Olduğu Yeni Doğan Bir Bebekte Biyokimyasal Hipertiroidizm. Eur Tiroid J 2016; 5: 212-15. Özeti göster .
 12. Minkovsky A, Lee MN, Dowlatshahi M, ve diğ. Sekonder progresif multipl skleroz için yüksek doz biyotin tedavisi tiroid analizlerine müdahale edebilir. AACE Clin Case Rep 2016; 2: e370-e373. Özeti göster .
 13. Oguma S, Ando I, Hirose T ve diğ. Biotin, hemodiyaliz hastalarının kas kramplarını iyileştirir: prospektif bir çalışma. Tohoku J Exp Med 2012, 227: 217-23. Özeti göster .
 14. Waghray A, Milas M, Nyalakonda K, Siperstein AE. Biyotin parazitine sekonder yalancı düşük paratiroid hormon: Bir olgu serisi. Endocr Uygulaması 2013; 19: 451-5. Özeti göster .
 15. Kwok JS, Chan IH, Chan MH. TSH ve serbest tiroid hormon ölçümünde biyotin etkileşimi. Patoloji. 2012; 44: 278-80. Özeti göster .
 16. Vadlapudi AD, Vadlapatla RK, Mitra AK. Sodyum bağımlı multivitamin taşıyıcı (SMVT): ilaç dağıtımı için potansiyel bir hedeftir. Curr İlaç Hedefleri 2012; 13: 994-1003. Özeti göster .
 17. Pacheco-Alvarez D, Solórzano-Vargas RS, Del Rio AL. Metabolizmada Biyotin ve İnsan Hastalığı ile İlişkisi. Arch Med Res 2002; 33: 439-47. Özeti göster .
 18. du, Vigneaud, V, Melville, DB, Folkers, K., Wolf, DE, Mozingo, DE, Keresztesy, JC ve Harris, SA Biotin yapısı: bir etiyobiyot çalışması. J.Biol.Chem 1942; 475-485.
 19. Sydenstricker, VP, Singal, SA, Briggs, AP, Devaughn, NM ve Isbell, H. İnsanlarda "yumurta akması" ile ilgili gözlemler ve biyotin konsantrasyonu ile tedavisi. J Am Med Assn 1942;: 199-200.
 20. Ozand, PT, Gascon, GG, Al Essa, M., Joshi, S., Al Jishi, E., Bakheet, S., Al Watban, J., Al Kawi, MZ ve Dabbagh, O. Biotin-duyarlı bazal ganglion hastalığı: yeni bir varlık. Brain 1998, 121 (Pt7): 1267-1279. Özeti göster .
 21. Wallace, JC, Jitrapakdee, S. ve Chapman-Smith, A. Piruvat karboksilaz. Int J Biochem.Cell Biol. 1998; 30: 1-5. Özeti göster .
 22. Zempleni, J., Green, GM, Spannagel, AW ve Mock, DM Bilier biyotin ve biotin metabolitlerinin atılımı, sıçanlar ve domuzlarda kantitatif olarak küçüktür. J Nutr. 1997; 127: 1496-1500. Özeti göster .
 23. Zempleni, J., McCormick, DB ve Mock, DM İnsan idrarında biotin sülfon, bisnorbiotin metil keton ve tetranorbiotin-1-sulfoksitin tanımlanması. Am.J Clin.Nutr. 1997; 65: 508-511. Özeti göster .
 24. laktik asidozda van der Knaap, MS, Jakobs, C. ve Valk, J. Manyetik rezonans görüntüleme. J Inherit.Metab Dis. 1996; 19: 535-547. Özeti göster .
 25. Shriver, BJ, Roman-Shriver, C. ve Allred, JB Biotinil enzimlerinin biotin eksikliği olan sıçanlarda karaciğerde tüketilmesi ve tekrarlanması: Bir biyotin depolama sisteminin kanıtı. J Nutr. 1993; 123: 1140-1149. Özeti göster .
 26. McMurray, DN Beslenme yetersizliğinde hücre aracılı bağışıklığı. Prog. Gıda Nutr.Sci 1984; 8 (3-4): 193-228. Özeti göster .
 27. Ammann, AJ İmmün yetmezlik bozukluklarının nedenlerine yeni bir bakış. J Am.Acad.Dermatol. 1984, 11 (4 Pt 1): 653-660. Özeti göster .
 28. Petrelli, F., Moretti, P. ve Paparelli, M. Sıçan karaciğerinde biyotin-14COOH'nin hücre içi dağılımı. Mol.Biol.Rep. 1979/02/15; 4: 247-252. Özeti göster .
 29. Zlotkin, SH, Stallings, VA ve Pencharz, PB Çocuklarda total parenteral beslenme. Pediatr.Clin.Kuzey Am. 1985; 32: 381-400. Özeti göster .
 30. Bowman, BB, Selhub, J. ve Rosenberg, IH Sıçanlarda biyotinin intestinal emilimi. J Nutr. 1986; 116: 1266-1271. Özeti göster .
 31. Magnuson, NS ve Perryman, LE Metabolik kusurları, insanlarda ve hayvanlarda şiddetli kombine immün yetmezlikte. Biochem.Physiol B 1986, 83: 701-710. Özeti göster .
 32. Nyhan, WL Biotin metabolizmasının Inborn hataları. Arch.Dermatol. 1987; 123: 1696-1698a. Özeti göster .
 33. Sweetman, L. ve Nyhan, WL Kalıtımsal biyotin ile tedavi edilebilir bozukluklar ve ilişkili fenomenler. Annu.Rev.Nutr. 1986; 6: 317-343. Özeti göster .
 34. Brenner, S. ve Horwitz, C. Sedef hastalığı ve seboreik dermatitte olası besin aracıları. II. Besin arabulucuları: esansiyel yağ asitleri; A, E ve D vitaminleri; vitaminler B1, B2, B6, niasin ve biyotin; C vitamini selenyum; çinko; Demir. Dünya Rev.Nutr.Diet. 1988; 55: 165-182. Özeti göster .
 35. Miller, SJ Beslenme eksikliği ve cilt. J Am.Acad.Dermatol. 1989; 21: 1-30. Özeti göster .
 36. Michalski, AJ, Berry, GT ve Segal, S. Holocarboxylase synthetase eksikliği: Bir hastanın kronik biyotin tedavisi ile ilgili 9 yıllık takibi ve literatürün gözden geçirilmesi. J Inherit.Metab Dis. 1989; 12: 312-316. Özeti göster .
 37. Colombo, VE, Gerber, F., Bronhofer, M. ve Floersheim, GL Biyotin ile kırılgan tırnakların ve onikosfizinin tedavisi: taramalı elektron mikroskobu. J Am.Acad.Dermatol. 1990, 23 (6 Pt 1): 1127-1132. Özeti göster .
 38. Daniells, S. ve Hardy, G. Uzun süreli veya evde parenteral beslenmede saç dökülmesi: mikrobesin eksiklikleridir? Curr.Opin.Clin.Nutr.Metab Care 2010; 13: 690-697. Özeti göster .
 39. Wolf, B. Biotinidaz eksikliği ile ilgili klinik sorunlar ve sıkça sorulan sorular. Mol.Genet.Metab 2010, 100: 6-13. Özeti göster .
 40. Zempleni, J., Hassan, YI ve Wijeratne, SS Biotin ve biyotinidaz eksikliği. Expert.Rev.Endocrinol.Metab 11-1-2008; 3: 715-724. Özeti göster .
 41. Tsao, CY Çocukluk spazmlarının tedavisinde güncel eğilimler. Neuropsychiatr.Dis.Treat. 2009; 5: 289-299. Özeti göster .
 42. Sedel, F., Lyon-Caen, O. ve Saudubray, JM [Tedavi edilebilir kalıtsal nöro-metabolik hastalıklar]. Rev.Neurol (Paris) 2007; 163: 884-896. Özeti göster .
 43. Sydenstricker, VP, Singal, SA, Briggs, AP, Devaughn, NM ve Isbell, H. "YUMURTA BEYAZ YARALANMASI" ADINDA MANTIK GÖZLEMLERİ VE BİYOTİN KONSANTRASYONU İLE TEDAVİ EDİLMEKTEDİR. Science 2-13-1942; 95: 176-177. Özeti göster .
 44. Scheinfeld, N., Dahdah, MJ ve Scher, R. Vitaminler ve mineraller: tırnak sağlığı ve hastalıktaki rolleri. J İlaçlar Dermatol. 2007; 6: 782-787. Özeti göster .
 45. du, Vigneaud, V. BIOTIN YAPISI. Science 11-20-1942; 96: 455-461. Özeti göster .
 46. Spector, R. ve Johanson, CE Memeli beyninde vitamin nakli ve homeostazisi: Vitamin B ve E. J Neurochem üzerine odaklanır. 2007; 103: 425-438. Özeti göster .
 47. Mock, DM Biotin eksikliği cilt belirtileri. Semin.Dermatol. 1991; 10: 296-302. Özeti göster .
 48. Bolander, FF Vitaminler: sadece enzimler için değil. Curr.Opin.Investig.Drugs 2006; 7: 912-915. Özeti göster .
 49. Boas, MA Yumurtanın Yumurta-Beyazının Besleyici Özellikleri Üzerine Etkisi. Biochem® 1927, 21: 712-724. Özeti göster .
 50. Prasad, AN ve Seshia, pediatri pratiğinde SS Status epileptikus: ergenliğe ergen. Adv.Neurol. 2006; 97: 229-243. Özeti göster .
 51. Wilson, CJ, Myer, M., Darlow, BA, Stanley, T., Thomson, G., Baumgartner, ER, Kirby, DM ve Thorburn, DR Samoan yenidoğanlarda antenatal hakaretle sonuçlanan eksik biyotin yanıtı ile şiddetli holokarboksilaz sentetaz eksikliği . J Pediatr. 2005; 147: 115-118. Özeti göster .
 52. Mock, DM Marjinal biyotin eksikliği farelerde ve belki de insanlarda teratojeniktir: insan hamileliğinde biyotin eksikliğinin gözden geçirilmesi ve biotin eksikliğinin fare ekspresyonu ve fetusun gen ekspresyonu ve enzim aktiviteleri üzerindeki etkileri. J Nutr.Biochem. 2005; 16: 435-437. Özeti göster .
 53. Fernandez-Mejia, C. Biyotinin farmakolojik etkileri. J Nutr.Biochem. 2005; 16: 424-427. Özeti göster .
 54. Dakshinamurti, K. Biotin - gen ifadesinin bir düzenleyicisi. J Nutr.Biochem. 2005; 16: 419-423. Özeti göster .
 55. Zeng, WQ, Al Yamani, E., Acierno, JS, Jr., Slaugenhaupt, S., Gillis, T., MacDonald, ME, Ozand, PT ve Gusella, JF Biotin-duyarlı bazal gangliya hastalığı 2q36.3 için haritalar ve SLC19A3'teki mutasyonlardan kaynaklanmaktadır. Am.J Hum.Genet. 2005; 77: 16-26. Özeti göster .
 56. Baumgartner, MR 3-metilcrotonil-CoA karboksilaz eksikliğinde baskın ekspresyonun moleküler mekanizması. J Inherit.Metab Dis. 2005; 28: 301-309. Özeti göster .
 57. Pacheco-Alvarez, D., Solorzano-Vargas, RS, Çakıl, RA, Cervantes-Roldan, R., Velazquez, A. ve Leon-Del-Rio, A. Beyin ve karaciğerde biyotin kullanımının paradoksal düzenlemesi ve kalıtsal çoklu karboksilaz eksikliği. J Biol Chem. 12-10-2004; 279: 52.312-52.318. Özeti göster .
 58. Snodgrass, SR Vitamini nörotoksisitesi. Mol.Neurobiol. 1992; 6: 41-73. Özeti göster .
 59. Dror, Y., Stern, F., Berner, YN, Kaufmann, NA, Berry, E., Maaravi, Y., Altman, H., Cohen, A., Leventhal, A. ve Kaluski, DN [Micronutrient ( Sağlık Bakanlığı tarafından atanan özel bir kurul tarafından önerilen yaşlılar için vitamin ve mineral takviyesi. Harefuah 2001; 140: 1062-7, 1117. Özet.
 60. Campistol, J. [Yenidoğan bebeğin konvülsiyon ve epileptik sendromları. Sunum formları, çalışma ve tedavi protokolleri]. Rev.Neurol. 2000/10/1; 31: 624-631. Özeti göster .
 61. Narisawa, K. [Vitamin duyarlı metabolik metabolizma hatalarının moleküler temeli]. Nippon Rinsho 1999; 57: 2301-2306. Özeti göster .
 62. Furukawa, Y. [Glikoz ile indüklenen insülin sekresyonunun geliştirilmesi ve glikoz metabolizmasının biyotin ile modifikasyonu]. Nippon Rinsho 1999; 57: 2261-2269. Özeti göster .
 63. Zempleni, J. ve Mock, DM Biotin metabolitlerinin vücut sıvılarında gelişmiş analizi, insanlarda biyotin biyoyararlanımının ve metabolizmanın daha doğru bir şekilde ölçülmesini sağlar. J Nutr. 1999, 129 (2S Ek): 494S-497S. Özeti göster .
 64. Hymes, J. ve Wolf, B. İnsan biyotinidazı sadece biyotini geri dönüştürmek için değildir. J Nutr. 1999, 129 (2S Ek): 485S-489S. Özeti göster .
 65. Zempleni J, Mock DM. Biyotin biyokimyası ve insan gereksinimleri. J Nutr Biochem. 1999 Mar, 10: 128-38. Özeti göster .
 66. Eakin RE, Snell EE ve Williams RJ. Çiğ yumurta beyazında avidin konsantrasyonu ve hasar üreten maddeler. J Biol Chem. 1941;: 535-43.
 67. Spencer RP ve Brody KR. Fare, hamster ve diğer türlerin ince bağırsağı ile biyotin taşıma. Am J Physiol. 1964 Mar, 206: 653-7. Özeti göster .
 68. Zempleni J, Wijeratne SS, Hassan YI. Biyotin. Biofactors. 2009 Ocak-Şubat; 35: 36-46. Özeti göster .
 69. Yeşil NM Avidin. 1. Kinetik çalışmalar ve tahlil için (14-C) biyotin kullanımı. Biochem. J. 1963; 89: 585-591. Özeti göster .
 70. Schulpis KH, Georgala S, Papakonstantinou ED, ve diğ. İzotretinoinin biyotinidaz aktivitesi üzerindeki etkisi. Cilt Pharmacol Appl Cilt Physiol. 1999 Ocak-Nisan, 12: 28-33. Özeti göster .
 71. Rodriguez-Melendez R, Griffin JB, Zempleni J. Biotin takviyesi, Jurkat hücrelerindeki sitokrom P450 1B1 geninin ekspresyonunu artırır ve tek iplikçikli DNA kopmalarının oluşumunu artırır. J Nutr. 2004 Eylül; 134: 2222-8. Özeti göster .
 72. Grundy WE, Freed M, Johnson HC, ve diğ. Ftalilsülfatiyazolün (sulfathalidine) normal yetişkinler tarafından B-vitaminlerinin atılımı üzerindeki etkisi. Arch Biochem. 1947 Kasım, 15: 187-94. Özeti göster .
 73. Rivera JA, González-Cossío T, Flores M ve diğ. Çoklu mikro besin takviyesi, Meksika bebeklerinin büyümesini artırır. Am J Clin Nutr. 2001 Kasım, 74: 657-63. Özeti göster .
 74. Klinik tıpta Roth KS Biotin - bir yorum. Am J Clin Nutr. 1981 Eylül; 34: 1967-74. Özeti göster .
 75. Fiume MZ. Kozmetik Madde İnceleme Uzman Paneli. Biyotinin güvenlik değerlendirmesi hakkında nihai rapor. Int J Toxicol. 2001; 20 Ek 4: 1-12. Özeti göster .
 76. Geohas J, Daly A, Juturu V, ve diğ. Kromik pikolinat ve biyotin kombinasyonu, tip 2 diabetes mellituslu hastalarda plazmanın aterojenik indeksini azaltır: plasebo kontrollü, çift kör, randomize bir klinik çalışma. Am J Med Sci. 2007 Mar, 333: 145-53. Özeti göster .
 77. Ebek, Inc., bir gıda takviyesi olarak pazarlanan bir ürün olan Liviro3'ün ülke çapında geri çağrılmasını talep ediyor. Ebek Press Release, 19 Ocak 2007. Şu adresten ulaşılabilir: http://www.fda.gov/oc/po/firmrecalls/ebek01_07.html.
 78. Singer GM, Geohas J. Tip 2 diyabetes mellituslu kötü kontrollü hastalarda krom pikolinat ve biyotin takviyesinin glisemik kontrol üzerine etkisi: plasebo kontrollü, çift kör, randomize bir çalışma. Diabetes Technol Ther 2006; 8: 636-43. Özeti göster .
 79. Rathman SC, Eisenschenk S, McMahon RJ. Biotin bağımlı enzimlerin bolluğu ve işlevi, kronik olarak uygulanan karbamazepin sıçanlarında azalır. J Nutr 2002, 132: 3405-10. Özeti göster .
 80. Mock DM, Dyken ME. Antikonvülzanlarla uzun süreli tedavi alan erişkinlerde biyotin katabolizması hızlanır. Nöroloji 1997; 49: 1444-7. Özeti göster .
 81. Albarracin C, Fuqua B, Evans JL, Goldfine ID. Kromik pikolinat ve biyotin kombinasyonu, tip 2 diyabetli obez hastalara tedavi edilen, kontrolsüz kilolularda glukoz metabolizmasını iyileştirir. Diabetes Metab Res Rev 2008; 24: 41-51. Özeti göster .
 82. Geohas J, Finch M, Juturu V, ve diğ. Tip 2 Diabetes Mellitusta Chromium Picolinate ve Biotin Kombinasyonu ile Açlık Kan Glikozunda İyileşme. Amerikan Diyabet Derneği 64. Yıllık Toplantısı, Haziran 2004, Orlando, Florida, soyut 191-OR.
 83. Mock DM, Dyken ME. Biyotin eksikliği antikonvülzanlarla uzun süreli tedaviden kaynaklanır (soyut). Gastroenterology 1995; 108: A740.
 84. Krause KH, Berlit P, Bonjour JP. Kronik antikonvülzan tedavisi gören hastalarda vitamin durumu. Int J Vitam Nutr Res 1982, 52: 375-85. Özeti göster .
 85. Krause KH, Kochen W, Berlit P, Bonjour JP. Kronik antikonvülzan tedavide biyotin eksikliği ile ilişkili organik asitlerin atılımı. Int J Vitam Nutr Res 1984, 54: 217-22. Özeti göster .
 86. Sealey WM, Teague AM, Stratton SL, Mock DM. Sigara, kadınlarda biyotin katabolizmasını hızlandırır. Am J Clin Nutr 2004; 80: 932-5. Özeti göster .
 87. Mock NI, Malik MI, Stumbo PJ ve diğ. Artmış idrar 3-hidroksisovalerik asit atılımı ve idrarla atılan biyotin atılımı, deneysel biyotin eksikliğindeki azalmış durumun erken göstergeleridir. Am J Clin Nutr 1997, 65: 951-8. Özeti göster .
 88. Baez-Saldana A, Zendejas-Ruiz I, Revilla-Monsalve C ve diğ. Tip 2 diyabetli hastalarda ve diyabetik olmayan olgularda biyotinin piruvat karboksilaz, asetil-CoA karboksilaz, propiyonil-CoA karboksilaz ve glikoz ve lipit homeostazisi için belirteçler üzerindeki etkileri. Am J Clin Nutr 2004; 79: 238-43. Özeti göster .
 89. Zempleni J, Mock DM. Farmakolojik dozlarda insanlara oral olarak verilen biyotinin biyoyararlanımı. Am J Clin Nutr 1999; 69: 504-8. Özeti göster .
 90. Bahsedilen HM. Biotin: unutulmuş vitamin. Am J Clin Nutr. 2002; 75: 179-80. Özeti göster .
 91. Keipert JA. Bebeklikte seboreik dermatitte biyotinin oral kullanımı: kontrollü bir çalışma. Med J Aust 1976, 1: 584-5. Özeti göster .
 92. Diyabetik periferik nöropati için Koutsikos D, Agroyannis B, Tzanatos-Exarchou H. Biotin. Biomed Pharmacother 1990; 44: 511-4. Özeti göster.
 93. Coggeshall JC, Heggers JP, Robson MC ve diğ. Diyabetiklerde biyotin durumu ve plazma glikozu. Ann NY Acad Sci 1985, 447: 389-92.
 94. Zempleni J, Helm RM, Mock DM. Bir farmakolojik dozda in vivo biyotin takviyesi, insan periferik kan mononükleer hücrelerinin ve sitokin salımının proliferasyon oranlarını azaltır. J Nutr 2001, 131: 1479-84. Özeti göster .
 95. Mock DM, Quirk JG, Mock NI. Normal gebelikte marjinal biyotin eksikliği. Am J Clin Nutr 2002; 75: 295-9. Özeti göster .
 96. Camacho FM, Garcia-Hernandez MJ. Çocukluk çağında alopesi areata tedavisinde çinko aspartat, biyotin ve klobetazol propiyonat. Pediatr Dermatol 1999; 16: 336-8. Özeti göster .
 97. Gıda ve Beslenme Kurulu, Tıp Enstitüsü. Tiamin, Riboflavin, Niasin, Vitamin B6, Folat, Vitamin B12, Pantotenik Asit, Biotin ve Kolin için Diyet Referans Alımları. Washington, DC: National Academy Press, 2000. Şu adresten ulaşılabilir: http://books.nap.edu/books/0309065542/html/.
 98. Hill MJ. Bağırsak florası ve endojen vitamin sentezi. Eur J Cancer Prev 1997; 6: S43-5. Özeti göster .
 99. Debourdeau PM, Djezzar S, Estival JL ve diğ. B5 ve H. Ann Pharmacother 2001; 35: 424-6 vitaminleri ile ilişkili hayatı tehdit eden eozinofilik plevroperikardiyal efüzyon. Özeti göster .
 100. Shils ME, Olson JA, Shike M, Ross AC, eds. Sağlıkta ve Hastalıkta Modern Beslenme. 9. ed. Baltimore, MD: Williams & Wilkins, 1999.
 101. Brewster MA, Tarifeli H. Trimetilaminüri. Ann Clin Lab Sci 1983, 13: 20-4. Özeti göster .
 102. Lininger SW. Doğal Eczacılık. 1. baskı Rocklin, CA: Prima Yayınevi; 1998.
 103. Mock DM, Mock NI, Nelson RP, Lombard KA. Uzun süreli antikonvülzan tedavi gören çocuklarda biyotin metabolizmasındaki rahatsızlıklar. J Pediatr Gastroentereol Nutr 1998; 26: 245-50. Özeti göster .
 104. Krause KH, Bonjour JP, Berlit P, Kochen W. Biotin epilepsi durumu. Ann NY Acad Sci 1985, 447: 297-313. Özeti göster .
 105. Bonjour JP. İnsan beslenmesinde biyotin. Ann NY Acad Sci 1985, 447: 97-104. Özeti göster .
 106. Bahsedilen HM, Redha R, Nylander W. Biotin insan bağırsağında taşınması: antikonvülsan ilaçların inhibisyonu. Am J Clin Nutr 1989; 49: 127-31. Özeti göster .
 107. Hochman LG, Scher RK, Meyerson MS. Gevrek tırnaklar: günlük biyotin takviyesine yanıt. Cutis 1993, 51: 303-5. Özeti göster .
 108. Henry JG, Sobki S, Afafat N. Boehringer Mannheim ES 700 analizöründe enzim immunoassay ile TSH ve FT4 ölçümlerinde biyotin tedavisi ile girişim. Ann Clin Biochem 1996; 33: 162-3. Özeti göster .

Yorum Gönder

yorumlarınıza ve yorum sayfası üzerinden bize sorduğunuz sorularınaza en kısa sürede dönmeye çalışacağız daha sağlıklı bir iletişim için sağ alt köşede çıkan whatsapp ikonuna tıklar iseniz direk whatsapp iletişimi sağlayabilirsiniz.

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

[blogger] [facebook]

ivythemes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget